««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին կվերադարձվի 15 հազար քմ մակերեսով հողամասը. Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է
հուլիսի 09, 2025
Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2025 թվականի հուլիսի 2-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցը. դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին կվերադարձվի Գեղարքունիքի մարզի Ծովազարդ գյուղի հյուսիս-արևելյան հատված, Սևան-Գավառ ճանապարհի աջ կողմում գտնվող՝ 15 հազար քմ մակերեսով, 5 միլիոն 682 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասը: Միաժամանակ, անվավեր է ճանաչվել պայմանագրից ծագող իրավունքների պետական գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ներկայացված հայցով դատարանից պահանջել էր անվավեր ճանաչել ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և արտադրական կոոպերատիվի միջև 2009 թվականի մարտի 11-ին կնքված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող վերոնշյալ հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագիրը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:

Участок площадью 15 тысяч кв.м. будет возвращен Государственной некоммерческой организации «Национальный парк «Севан». Иск Генеральной прокуратуры удовлетворен
июль 09, 2025
Решением суда первой инстанции общей юрисдикции Гегаркуникской области от 2 июля 2025 года удовлетворен очередной иск Департамента по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры; после вступления судебного акта в законную силу земельный участок площадью 15 тысяч кв.м., кадастровой стоимостью 5 миллионов 682 тысячи драм, расположенный в северо-восточной части села Цовазард Гегаркуникской области, на правой стороне дороги Севан-Гавар, будет возвращен ГНКО «Национальный парк «Севан». Одновременно, государственная регистрация прав, возникших из договора, признана недействительной.
Напомним, что Генеральная прокуратура в иске, поданном в рамках осуществления функции по защите государственных интересов, просила суд признать недействительным договор о предоставлении права застройки вышеуказанного земельного участка государственной собственности, заключенный 11 марта 2009 года между ГНКО «Национальный парк «Севан» и производственным кооперативом, и применить к нему последствия недействительности.