Թեմատիկ 4 նիստեր՝ եվրոպական 7 երկրների դատախազությունների և դատախազական երկու միջազգային կառույցների մասնակցությամբ. ամփոփվեց Գլխավոր դատախազության համաժողովը
հուլիսի 02, 2025
Հայաստանի Հանրապետության դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկել էր «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովը:
Սա Գլխավոր դատախազության՝ Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպված երրորդ միջազգային համաժողովն էր: Միջոցառման նպատակն էր ընդգծել դատախազների անկախության և անաչառության ապահովման կարևորությունը՝ պաշտոնատար անձանց մասնակցությամբ հանցագործությունների, այդ թվում՝ կոռուպցիայի և փողերի լվացման դեպքերով, քննարկել այդ հանցագործություններով քրեական հետապնդման եվրոպական չափանիշները և լավագույն փորձը, նպաստել անդամ-պետությունների և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության զարգացմանը և փորձի փոխանակմանը՝ դատախազի անկախության հարցում արդի մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով:
Երկօրյա համաժողովի թեմատիկ 4 նիստերի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել՝
• Դատախազության անկախության և անաչառության երաշխավորմանը.
• Առանձին հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով դատախազների մասնագիտացման անհրաժեշտությանը.
• Կոռուպցիոն հանցագործություններով և դրանցից ստացված եկամուտների լվացման գործերով քրեական հետապնդման առանձնահատկություններին:
Թեմատիկ առաջին նիստում զեկույցներով հանդես են եկել՝ Ավստրիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Ալեքսանդրա Ռամուշը, Իտալիայի Հանրապետության փոխ-գլխավոր դատախազ Պասկուալե Ֆիմիանին, Հունաստանի Հանրապետության առաջին ատյանի դատարանի դատախազ Թեոլոգոս Դելիվեիս Դոմենիկոսը, Լեհաստանի ազգային դատախազության կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի վարչության դատախազ Յացեկ Լազարովիչը և Եվրոպայի խորհրդի փորձագետ Դեսպինա Կիպրիանուն:
Թեմատիկ երկրորդ նիստում զեկույցներով հանդես են եկել՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Եվրաջասթի գործընկերների հետ հարաբերությունների խորհրդի անդամ, Եվրաջասթում Շվեդիայի ազգային անդամ Էրիկ Ֆոգելսբոն, Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեն և Եվրոպայի խորհրդի փորձագետ Յան Ռիչարդսոնը:
Թեմատիկ երրորդ նիստում զեկույցներով հանդես են եկել՝ Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Գինտաս Իվանաուսկասը, Գլխավոր դատախազության հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Ծովակ Մնացականյանը և Եվրոպայի խորհրդի փորձագետ Յան Ռիչարդսոնը:
Թեմատիկ չորրորդ նիստում զեկույցներով հանդես են եկել՝ Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջը, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Վահե Ավետիսյանը, Իտալիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Ֆուլվիո Բալդին և Եվրոպայի խորհրդի փորձագետ Միքայել Հալեպասը:
Թեմատիկ նիստերը համակարգել են՝ ԵԽ մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների իրականացման վարչության իրավական բարեփոխումերի և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության Տնտեսական հանցագործությունների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի վարչության Տնտեսական հանցագործությունների և համագործակցության բաժնի ստորաբաժանման ղեկավար Տոմիսլավ Սերտիչը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ամփոփելով երկօրյա համաժողովի արդյունքները, շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին կարևոր և համբերատար մասնակցության համար. «Ես բացման խոսքում նշեցի, որ «նախադեպը» չունենք բառից հասել ենք «արդեն ավանդույթ է դարձել» փաստահեն բառակապակցությանը: Ասում են՝ մեկը պատահականություն է, երկուսը՝ զուգադիպություն, երեքը՝ օրինաչափություն: Այս համաժողովը երրորդն էր: Առաջարկում եմ այս օրինաչափությունը դարձնել ինքնավար: Ցանկանում եմ, որ մեր մասնագիտական երկխոսությունները Հայաստանում լինեն պարբերական»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազն ու շնորհակալություն հայտնել անհատապես՝ յուրաքանչյուրին և հավաքական իմաստով՝ բոլորին՝ համաժողովն իրականություն դարձնելու համար:

4 тематические сессии с участием прокуроров 7 европейских стран и двух международных прокурорских структур: завершилась конференция Генеральной прокуратуры
июль 02, 2025
По случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры Республики Армения и Дня работника прокуратуры 1 июля 2025 года в Дилижане стартовала двухдневная международная конференция высокого уровня на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования должностных лиц, совершивших преступления. Коррупция и отмывание денег».
Это уже третья международная конференция, организованная Генеральной прокуратурой совместно с Европейским Союзом и Советом Европы. Целью мероприятия было подчеркнуть важность обеспечения независимости и беспристрастности прокуроров в делах о преступлениях с участием должностных лиц, включая коррупцию и отмывание денег, обсудить европейские стандарты и передовой опыт в судебном преследовании этих преступлений, а также содействовать развитию сотрудничества и обмену опытом с государствами-членами и международными партнерами для решения текущих проблем в области независимости прокуроров.
В ходе 4 тематических сессий двухдневной конференции были рассмотрены следующие темы:
• Обеспечение независимости и беспристрастности органов прокуратуры.
• Необходимость специализации прокуроров по делам, связанным с конкретными преступлениями.
• Особенности уголовного преследования коррупционных преступлений и отмывания доходов, полученных от них.
На первой тематической сессии с докладами выступили заместитель Генерального прокурора Австрийской Республики Александра Рамуш, заместитель Генерального прокурора Итальянской Республики Паскуале Фимиани, прокурор Суда первой инстанции Греческой Республики Теологос Деливейс Доменикос, прокурор Департамента по борьбе с организованной преступностью и коррупцией Национальной прокуратуры Польши Яцек Лазарович и эксперт Совета Европы Деспина Киприану.
На второй тематической сессии выступили заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, член Совета по связям с общественностью Евроюста, национальный член Евроюста от Швеции Эрик Фогельсбо, вице-президент Международной ассоциации прокуроров Георгий Гогадзе и эксперт Совета Европы Ян Ричардсон.
В третьей тематической сессии с докладами выступили заместитель Генерального прокурора Литовской Республики Гинтас Иванаускас, старший прокурор Департамента по надзору за законностью досудебного производства Антикоррупционного комитета Генеральной прокуратуры Цовак Мнацаканян, эксперт Совета Европы Ян Ричардсон.
На четвертой тематической сессии с докладами выступили генеральный прокурор Республики Мальта Виктория Буттеджич, заместитель руководителя Центра финансового мониторинга Центрального банка Республики Армения Ваге Аветисян, заместитель генерального прокурора Итальянской Республики Фульвио Балди и эксперт Совета Европы Майкл Халепас.
Тематические сессии скоординировали: Лилит Данегян, заместитель директора отдела правовых реформ и программ сотрудничества в области прав человека Департамента по внедрению стандартов в области прав человека, правосудия и правового сотрудничества Совета Европы, Анна Вардапетян, Генеральный прокурор РА, и Томислав Сертич, руководитель отдела по экономическим преступлениям и сотрудничеству Департамента по экономическим преступлениям и коррупции Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян, подводя итоги двухдневной конференции, поблагодарила присутствующих за важное и терпеливое участие: «В своем вступительном слове я отметила, что мы перешли от фразы «у нас нет прецедента» к основанной на фактах фразе «это уже стало традицией. Один раз - случайность, два раза - совпадение, а три - закономерность. Эта конференция была третьей. Я предлагаю установить эту закономерность. Желаю, чтобы наши профессиональные диалоги в Армении стали регулярными», - отметила Генеральный прокурор Республики и поблагодарил каждого в отдельности и всех вместе за то, что они сделали конференцию реальностью.