Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Մալթայի գլխավոր դատախազին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջի գլխավորած պատվիրակությանը։
Մալթայի գլխավոր դատախազը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է մալթացի գործընկերոջը և նշել, որ ջերմ հիշողություններ ունի նախորդ տարի Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի 18-րդ տարածաշրջանային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Մալթա կատարած այցից և դրան մեծապես նպաստել է Վիկտորիա Բութիջեյջի ջերմ ընդունելությունը:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի 18-րդ տարածաշրջանային համաժողովին մասնակցությունը և համաժողովի շրջանակում ունեցած երկկողմ հանդիպումներն ու մասնագիտական նոր ծանոթությունները նպաստել են ՀՀ դատախազության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը:

Генеральный прокурор Армении приняла Генерального прокурора Мальты
Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня в резиденции Прокуратуры в Дилижане приняла делегацию Мальты во главе с Генеральным прокурором Викторией Буттиджич.
Генеральный прокурор Мальты прибыла в Армению для участия в международной двухдневной высокоуровневой конференции на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования в отношении должностных лиц, совершивших преступления: коррупция и отмывание денег», которая стартует 1 июля 2025 года в Дилижане по случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры РА и Дня сотрудника прокуратуры.
Анна Вардапетян тепло поприветствовала свою мальтийскую коллегу и отметила, что хранит тёплые воспоминания о поездке на Мальту в прошлом году для участия в 18‑й региональной конференции Международной ассоциации прокуроров, отметив, что теплый прием Виктории Буттиджич во многом этому способствовал.
Анна Вардапетян подчеркнула, что участие в 18-й Региональной конференции Международной ассоциации прокуроров и проведенные в рамках конференции двусторонние встречи и новые профессиональные знакомства способствовали повышению эффективности работы Прокуратуры РА.
В ходе встречи генеральные прокуроры двух стран обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.