Գլխավոր դատախազը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
հունիսի 16, 2025
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում և բարձր գնահատել Դեսպանության աջակցությամբ իրականացված վերապատրաստման դասընթացների արդյունավետությունը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը, Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ, 2024 թվականի նոյեմբերի 16-ին մեկնարկել էր Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բոլոր դատախազների համար նախատեսված դասընթացների երկրորդ փուլը՝ «Հաղորդակցություն դատարանի դահլիճում. կոնֆլիկտների և սթրեսի կառավարում» թեմայով (դասընթացի առաջին փուլը տեղի էր ունեցել 2023 թվականի նոյեմբերից 2024 թվականի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում՝ «Դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացում» թեմայով): 13 շաբաթ տևողությամբ երկօրյա դասընթացներին մասնակցել է շուրջ 380 դատախազ, դասավանդման և ուսումնառության մեթոդները՝ դասախոսություններ, գործնական վարժություններ, դասընթացավարները՝ SPRING PR ընկերության համահիմնադիր, ԵՊՀ Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ Նվարդ Մելքոնյան և Big mind ուսումնական կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Հակոբ Մակդիս։
Հանրապետության գլխավոր դատախազը կարևորել է նաև շուրջ 50 դատախազների համար Դեսպանության աջակցությամբ կազմակերպված՝ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելում, քրեական հետապնդում և դատաիրավական արձագանքի արդիական ուղղություններ» թեմայով երկօրյա վերապատրաստումը:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է ոչ ֆորմալ կրթության կարևորությունն ու այդ համատեքստում նշել, որ առաջիկա օրերին Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում պաշտոնապես կբացվի Երևանի պետական համալսարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումը՝ ԵՊՀ իրավաբանական լաբորատորիան, որտեղ նախատեսվում է դատախազների, դատախազների թեկնածուների, սփյուռքում գործունեություն ծավալող հայազգի իրավաբանների և Լաբորատորիայի շահառուների մասնակցությամբ կազմակերպել իրավական արդի հարցերի քննարկումներ, գործնական աշխատանքներ, սեմինարներ ու գիտաժողովներ, իրականացնել իրավական խնդիրների հետազոտություններ:
Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին ձևավորված արդյունավետ համագործակցության համար և վերահաստատել կրթական մի շարք ուղղություններով փոխգործակցությունը խորացնելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ գլխավոր դատախազը և ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպանը վկայականներ են շնորհել «Ընտանեկան բռնության կանխարգելում, քրեական հետապնդում և դատաիրավական արձագանքի արդիական ուղղություններ» թեմայով վերապատրաստման դասընթացի մասնակիցներին:

Генеральный прокурор обсудил перспективы сотрудничества с послом Королевства Нидерландов в Армении
Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня приняла Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Марике Харриет Монрой-Винтер.
Анна Вардапетян приветствовала посла в Генеральной прокуратуре Республики Армения и высоко оценила эффективность учебных курсов, реализованных при поддержке Посольства.
Напомним, что Генеральная прокуратура при поддержке Посольства Королевства Нидерландов в Армении 16 ноября 2024 года начала второй этап обучения для всех прокуроров, действующих в Республике Армения, на тему «Коммуникация в зале суда; управление конфликтами и стрессом» (первый этап курса проходил в период с ноября 2023 года по апрель 2024 года по теме «Развитие коммуникативных возможностей и навыков прокуроров»).
В двухдневных курсах длительностью 13 недель приняли участие около 380 прокуроров, методы обучения включали лекции и практические занятия, а тренерами выступили Нвард Мелконян, соучредитель компании SPRING PR, доцент кафедры социальной работы и социальных технологий ЕГУ, и Акоп Макдис, директор-основатель учебного центра Big Mind.
Генеральный прокурор Республики также подчеркнула важность двухдневной переподготовки по теме «Профилактика домашнего насилия, уголовное преследование и современные направления судебного реагирования», организованного при поддержке Посольства для около 50 прокуроров.
Анна Вардапетян подчеркнула важность неформального образования и в этом контексте отметила, что в ближайшие дни в административном здании Генеральной прокуратуры состоится официальное открытие структурного подразделения Ереванского государственного университета – юридической лаборатории ЕГУ, где планируется организовывать обсуждения актуальных правовых проблем, практические работы, семинары и конференции, а также проводить исследования по правовым проблемам с участием прокуроров, кандидатов в прокуроры, армянских юристов, осуществляющих деятельность в диаспоре, и бенефициаров Лаборатории.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Марике Харриет Монрой-Винтер поблагодарила Анну Вардапетян за налаженное плодотворное сотрудничество и подтвердила свою готовность к углублению взаимодействия в ряде образовательных направлений.
В конце встречи Генеральный прокурор РА и Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в РА вручили сертификаты участникам курса по переподготовке по теме «Профилактика домашнего насилия, уголовное преследование и современные направления судебного реагирования».