Աբովյան քաղաքի մսուր-մանկապարտեզին և Աբովյանի գեղարվեստի դպրոցին հատկացված հողամասերը կեղծ աճուրդ-վաճառքների միջոցով փաստացի ձեռք է բերել Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավարը. դատախազը քրեական վարույթը հանձնել է դատարան
ապրիլի 10, 2025
Դատախազը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Աբովյան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ի և այլոց վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2015-2021 թվականների ընթացքում Աբովյան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ն, նույն համայնքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական ծրագրերի, առողջապահության և տեղեկատվության բաժնի պետ Ա.Զ.-ի և իր աներորդու կնոջ՝ Շ.Կ.-ի օժանդակությամբ, Աբովյան քաղաքի թիվ 6 մսուր-մանկապարտեզին և Աբովյանի գեղարվեստի դպրոցին հատկացված՝ ընդհանուր 83 միլիոն 450 հազար դրամ շուկայական արժեքով հողամասերը 2017-2018 թվականների ընթացքում ձևական աճուրդ-վաճառքների միջոցով օտարել է 6 միլիոն 625 հազար դրամով:
Գույքի հանցավոր ծագումը և իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով՝ հողամասերի նկատմամբ ձևականորեն գրանցվել է Վ.Գ.-ի աներորդու կնոջ՝ Շ.Կ.-ի սեփականության իրավունքը, մինչդեռ, օտարված հողամասերը փաստացի ձեռք են բերվել Վ.Գ.-ի կողմից:
Վերոգրյալից բացի, «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 34-րդ հոդվածով սահմանված կարգով՝ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձ Վ.Գ.-ն, 2019-2021 թվականների ընթացքում, Աբովյան համայնքի վերոնշյալ հողամասերի վրա կառուցել է բնակելի տուն և օժանդակ շինություններ: Դրանց կառուցման համար կատարված շինարարական աշխատանքների ծախսը կազմել է 293 միլիոն 200 հազար դրամ, ինչն էականորեն գերազանցել է Վ.Գ.-ի օրինական եկամուտները:
Վ.Գ.-ն, գիտակցելով, որ ապօրինի հարստացման արդյունքում ստացված դրամական միջոցներով կառուցված առանձնատան նկատմամբ իր սեփականության իրավունքը գրանցելու դեպքում հիշյալ հանգամանքը կարող է հայտնաբերվել իրավասու մարմինների կողմից, ձեռնամուխ է եղել նաև վերոհիշյալ առանձնատան նկատմամբ իրավունքները, դրա պատկանելիությունը և հանցավոր ծագումը թաքցնելուն: Այդ գործողությունների կատարմանը Վ.Գ.-ին օժանդակել է նրա վարորդ Ա.Ա.-ն: Մասնավորապես՝ Շ.Կ.-ի անվամբ սեփականության իրավունքով գրանցված հողամասերը 2019 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ձևական առուվաճառքի պայմանագրերով օտարվել են Վ.Գ.-ի մտերիմ Ա.Յ.-ին: Այնուհետև, Ա.Յ.-ի կողմից տրված՝ նոտարական հաստատմամբ լիազորագրի հիման վրա՝ Վ.Գ.-ի վարորդը Ա.Յ.-ի անունից հանդես է եկել իրավասու պետական մարմիններում և սահմանված կարգի խախտմամբ օտարված հողամասերի վրա Վ.Գ.-ի ֆինանսական միջոցներով կառուցված և փաստացի նրան պատկանող բնակելի տան նկատմամբ՝ վարորդի դիմումի հիման վրա, 2022 թվականի մայիսի 19-ին գրանցվել է Ա.Յ.-ի միանձնյա սեփականության իրավունքը:
Այսպիսով, քրեական վարույթի նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ Վ.Գ.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, թաքցրել, խեղաթյուրել է ձեռք բերված վերոնշյալ գույքերի հանցավոր ծագումը, դրանց նկատմամբ իրավունքներն ու գույքերի իրական պատկանելիությունը՝ օրինականացնելով պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի հարստանալու արդյունքում ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 376 միլիոն 650 հազար դրամ արժեքով գույքն ու եկամուտները:
Դատախազը Վ.Գ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը), 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի հարստանալը), Շ.Կ.-ի նկատմամբ՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը), 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքին օժանդակելը), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (փողերի լվացմանն օժանդակելը), Ա.Զ.-ի նկատմամբ՝ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Земельные участки, предоставленные ясли-детскому саду и художественной школе города Абовянa, были фактически приобретены бывшим главой общины Абовян посредством фиктивных аукционов-продаж. Уголовное дело с утверждённым обвинительным заключением пе...
апрель 10, 2025
10 апреля 2025 года прокурор передал в Антикоррупционный суд уголовное производство с утверждённым обвинительным заключением в отношении В.Г., занимавшего должность главы общины Абовян, и других лиц.
В рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом, было установлено, что в период с 2015 по 2021 годы В.Г., занимавший должность главы общины Абовян, при содействии А.З., начальника отдела социальных программ, здравоохранения и информации аппарата того же муниципалитета, а также жены своего шурина — Ш.К., в 2017–2018 годах посредством формальных аукционов-продаж отчудил земельные участки, предоставленные ясли-детскому саду №6 города Абовяна и художественной школе Абовяна, общей рыночной стоимостью 83 млн 450 тыс. драмов, за сумму в 6 млн 625 тыс. драмов.
С целью сокрытия преступного происхождения имущества и его реальной принадлежности, право собственности на земельные участки было формально зарегистрировано на имя Ш.К. — жены шурина В.Г., тогда как отчуждённые участки фактически были приобретены самим В.Г.
Помимо вышеуказанного, В.Г., являясь должностным лицом, обязанным в соответствии со статьёй 34 Закона «О государственной службе» представлять декларацию, в период с 2019 по 2021 годы построил жилой дом и вспомогательные постройки на вышеупомянутых земельных участках общины Абовян. Расходы на строительные работы составили 293 млн 200 тыс. драмов, что существенно превысило законные доходы В.Г.
Осознавая, что в случае регистрации права собственности на особняк, построенный на средства, полученные в результате незаконного обогащения, данный факт может быть выявлен компетентными органами, В.Г. также предпринял действия по сокрытию прав на вышеуказанный особняк, его принадлежности и преступного происхождения. В осуществлении этих действий В.Г. содействовал его водитель А.А. В частности, земельные участки, зарегистрированные на имя Ш.К. в качестве собственности, 7 октября 2019 года были формально отчуждены по договорам купли-продажи в пользу А.Й. — близкого доверенного лица В.Г. Затем, на основании нотариально удостоверенной доверенности, выданной А.Й., водитель В.Г. от имени А.Й. выступал в уполномоченных государственных органах и, с нарушением установленного порядка, 19 мая 2022 года, на основании заявления водителя, было зарегистрировано право единоличной собственности А.Й. на жилой дом, построенный на отчуждённых земельных участках за счёт финансовых средств В.Г. и принадлежащий ему.
Таким образом, на основании фактических данных, полученных в ходе предварительного расследования уголовного производства, установлено, что В.Г., являясь должностным лицом, используя своё служебное положение, скрыл и исказил преступное происхождение вышеуказанного имущества, права на него и его реальную принадлежность, тем самым легализовал имущество и доходы в особо крупном размере — на общую сумму 376 миллионов 650 тысяч драмов, полученные в результате злоупотребления должностными полномочиями и незаконного обогащения.
Прокурором было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении В.Г. по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (злоупотребление должностными полномочиями, повлёкшее по неосторожности тяжкие последствия), части 1 статьи 314 (служебный подлог), пунктам 1 и 3 части 3 статьи 190 (отмывание денег в особо крупном размере с использованием должностного положения), а также части 1 статьи 310.1, (незаконное обогащение). В отношении Ш.К. возбуждено уголовное преследование по части 2 статьи 38-308 (пособничество в злоупотреблении должностными полномочиями), части 1 статьи 38-314, (пособничество в служебном подлоге), и пункту 1 части 3 статьи 190. В отношении А.А. — по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 38-190 (пособничество в отмывании денег), а в отношении А.З. — по части 2 статьи 38-308 и части 1 статьи 38-314.