Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքում գտնվող երկու հողամասերի նկատմամբ
ապրիլի 09, 2025
2025 թվականի ապրիլի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքում գտնվող՝ 1 հա և 0,5 հա մակերեսներով «գյուղատնտեսական» նպատակային նշանակության հողամասերի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հերթական հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի փետրվարի 26-ի վճռով բավարարվել էր: Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցապահանջով խնդրել էր դատարանին անվավեր ճանաչել Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի և Ս.Բ.-ի միջև 2007 թվականի ապրիլի 3-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրերն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ՝ անվավեր ճանաչելով հողամասերի առուվաճառքի պայմանագրերի հիման վրա նշված անշարժ գույքերի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:

Право собственности Республики Армения восстановлено на два земельных участка, расположенных в общине Ехегнадзор Вайоцдзорской области — Генеральная прокуратура
апрель 09, 2025
8 апреля 2025 года было восстановлено право собственности Республики Армения на два земельных участка сельскохозяйственного назначения, расположенных в общине Ехегнадзор Вайоцдзорской области, площадью 1 га и 0,5 га.
Напомним, что очередной иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры был удовлетворён решением Антикоррупционного суда от 26 февраля 2025 года. В своём иске Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры просило суд признать недействительными договоры купли-продажи, заключённые 3 апреля 2007 года между общиной Ехегнадзор Вайоцдзорской области и С.Б., и применить последствия недействительности, а также признать недействительной государственную регистрацию права собственности на указанные объекты недвижимости, произведённую на основании этих договоров купли-продажи.