Ամփոփվել են Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի փետրվարի 19-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազ Ժորա Թովմասյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Ժորա Թովմասյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության 2024 թվականի աշխատանքների մասին զեկուցագիրը: Վարչական շրջանի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի ընթացքում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ իրավասու դատարան է հանձնվել 549 քրեական վարույթ՝ 574 անձի վերաբերյալ (2023 թվականին՝ 350 քրեական վարույթ՝ 386 անձի վերաբերյալ)։ 2024 թվականին դատարաններում քննվել և ավարտվել է 571 անձի վերաբերյալ 538 քրեական գործ (2023 թվականին՝ 364 քրեական վարույթ՝ 376 անձի վերաբերյալ): 460 քրեական գործով 476 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ (2023 թվականին՝ 310 վարույթ՝ 315 անձի վերաբերյալ): Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազությունը 2024 թվականի ընթացքում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում,  իրավասու դատարան է ներկայացրել 2 հայցադիմում:

Подведены итоги работы Прокуратуры административного округа Шенгавит города Еревана за 2024 год
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 19 февраля 2025 года были подведены итоги работы Прокуратуры административного округа Шенгавит города Еревана за 2024 год.
На итоговом собрании присутствовали заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян, прокурор города Еревана Рафаэль Манукян, прокурор административного округа Шенгавит Жора Товмасян, генеральный секретарь прокуратуры Мгер Априкян, а также представители Министерства внутренних дел и Следственного комитета, прокуроры прокуратуры административного округа и другие.
Жора Товмасян представил Генеральному прокурору Республики Армения отчет о работе Прокуратуры административного округа Шенгавит за 2024 год. Прокурор административного округа сообщил, что в 2024 году Прокуратура передала в компетентный суд 549 уголовных производств с утвержденным обвинительным заключением в отношении 574 человек (в 2023 году — 350 уголовных производств в отношении 386 человек). В 2024 году в судах было рассмотрено и завершено 538 уголовных производств в отношении 571 человек (в 2023 году — 364 уголовных производств в отношении 376 человек). По 460 уголовным делам вынесены обвинительные приговоры в отношении 476 человек (в 2023 году — 310 производств в отношении 315 человек). В ходе проведенных исследований в рамках защиты государственных и муниципальных интересов Прокуратура административного округа Шенгавит в 2024 году подала 2 иска в компетентный суд.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян поручила в 2025 году фокусировать внимание на защите государственных (муниципальных) интересов и активизировать работы по борьбе с незаконным оборотом наркотиков в сотрудничестве с правоохранительными органами.