Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող անշարժ գույքերի սեփականատերերից հափշտակվել է 667 միլիոն դրամի անշարժ գույք և դրամական միջոց. դատախազը վարույթի նյութերը հանձնել է դատարան
հունվարի 14, 2025
Դատախազը 2025 թվականի հունվարի 10-ին իրավասու դատարան է հանձնել Երևան քաղաքի Աբովյան-Արամի-Նալբանդյան փողոցներին հարող տարածքում գտնվող անշարժ գույքերի սեփականատերերից 666 միլիոն 765 հազար դրամի անշարժ գույք և դրամական միջոցներ հափշտակած՝ կառուցապատող ընկերության տնօրեն Ա.Կ.-ի և անշարժ գույքի գնահատում իրականացնող ընկերության տնօրեն Հ.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ա.Կ.-ն Հ.Ա.-ի օժանդակությամբ, վստահությունը չարաշահելու եղանակով, անշարժ գույքերի սեփականատերեր Ա.Մ.-ից և Թ.Մ.-ից, Աշ.Մ.-ից և Գ.Կ.-ից, Ա.Կ.-ից, Վ.Ն.-ից, Ա.Ա.-ից և Ա.Ն.-ից, Վ.Հ.-ից և Հ.Ա.-ից, Հ.Ղ.-ից և Լ.Մ.-ից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույք և դրամական միջոցներ, ինչպես նաև օգտագործել է իրավունք վերապահող կեղծ պաշտոնական փաստաթղթեր:
Հիշեցնենք, որ 2001 թվականի հուլիսի 16-ին Կառավարության որոշմամբ հաստատվել էր Երևանի Հյուսիսային պողոտայի հատվածում գտնվող` պետության կարիքների համար անշարժ գույքերի օտարման գոտին` 82 հազար 700 քմ մակերեսով: Պետության կարիքների համար օտարման գոտու սահմանների մեջ, ի թիվս այլ գույքերի, ընդգրկվել և իրացման ենթակա էին դարձել նաև Երևան քաղաքի Աբովյան-Նալբանդյան-Արամի փողոցների հարող տարածքում գտնվող՝ վերոնշյալ անձանց պատկանող գույքերը:
Վերոնշյալ փողոցներին հարող հատվածից 82 հազար 700 քմ մակերեսով հողամասը կառուցապատման ներդրումային ծրագիր իրականացնելու նպատակով տրամադրվել էր Ա.Կ.-ի ընկերությանը: Ա.Կ.-ն անշարժ գույքերի շուկայական արժեքների գնահատման նպատակով իր նախաձեռնությամբ պայմանագրեր է կնքել իր մտերիմ Հ.Ա.-ին պատկանող՝ անշարժ գույքերի գնահատում իրականացնող ընկերության հետ: Ա.Կ.-ն Հ.Ա.-ին պատվիրել է վերոնշյալ անշարժ գույքերը գնահատել իրական շուկայական արժեքից անհամեմատ ցածր գնով և կազմել կեղծ գնահատման հաշվետվություններ:
Արդյունքում, 2005-2008 թվականների ընթացքում կազմվել և ստորագրվել են բովանդակությամբ կեղծ՝ գնահատման 6 հաշվետվություններ, որոնք Հ.Ա.-ն վավերացրել է իր ստորագրությամբ, հաստատել իր ընկերության կնիքով և առձեռն տրամադրել Ա.Կ.-ին՝ այդպիսով օժանդակելով Ա.Կ.-ի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելուն:
Դատախազը 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 21-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ա.Կ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն), 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր կեղծելը) և Հ.Ա.-ի նկատմամբ՝ 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելը) և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Մեղադրյալ Ա.Կ.-ի կողմից 666 միլիոն 765 հազար դրամը վճարվել է Քննչական կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին՝ որպես տուժողներին հանցագործությամբ պատճառված վնասի վերականգնում:

У владельцев недвижимости, расположенной в административном районе Кентрон, было похищено недвижимое имущество и денежные средства на сумму 667 миллионов драмов: Прокурор передал материалы производства в суд
январь 14, 2025
10 января 2025 года прокурор передал материалы уголовного производства в отношении директора строительной компании А.К. и директора компании по оценке недвижимости Х.А. в компетентный суд. Упомянутые лица похитили недвижимое имущество и денежные средства на сумму 666 миллионов 765 тысяч драмов у владельцев недвижимости, расположенной в районе улиц Абовян, Арами и Налбандян в Ереване.
В ходе расследования уголовного дела в Следственном комитете было установлено, что А.К. при содействии Х.А., злоупотребляя доверием, похитил недвижимость и денежные средства в особо крупных размерах у владельцев недвижимости А.М., Т.М., Аш.М., Г.К., А.К., В.Н., А.А., А.Н., В.Х., Х.А., Х.К. и Л.М., а также использовал подложные официальные документы с правами распоряжения.
Напоминаем, что постановлением правительства от 16 июля 2001 года была утверждена зона отчуждения недвижимости для государственных нужд в части Северного проспекта города Еревана площадью 82 700 кв. м. В границы зоны отчуждения для государственных нужд, помимо другой недвижимости, вошли и участки, принадлежащие вышеупомянутым лицам, расположенные в районе улиц Абовян, Налбандян и Арами в Ереване, которые подлежали отчуждению.
Участок площадью 82 700 кв. м, расположенный в районе вышеупомянутых улиц, был предоставлен компании А.К. с целью реализации инвестиционной программы по застройке. А.К. заключил контракты с компанией по оценке недвижимости, принадлежащей его близкому лицу Х.А., для проведения оценки рыночной стоимости недвижимости. А.К. поручил Х.А. провести оценку вышеуказанных объектов недвижимости по цене, значительно ниже их реальной рыночной стоимости, и составить поддельные отчетные документы по оценке.
В результате, в период с 2005 по 2008 годы были составлены и подписаны 6 поддельных отчетов по оценке, которые Х.А. утвердил своей подписью, скрепил печатью своей компании и передал А.К. лично, таким образом содействуя совершению А.К. мошенничества в особо крупном размере.
Прокурор 1 октября и 21 ноября 2024 года возбудил публичное уголовное преследование против А.К. по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество в особо крупном размере), части 1 статьи 325 (подделка документов) Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года, а также против Х.А. по пункту 1 части 3 статьи 178 (содействие мошенничеству в особо крупном размере) и части 1 статьи 325 (подделка документов).
Обвиняемым А.К. было уплачено 666 миллионов 765 тысяч драмов на депозитный счет Следственного комитета в качестве возмещения ущерба, причиненного потерпевшим преступлением.