Պաշտոնատար անձանց նկատմամբ իրենց ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով 16 հազար ԱՄՆ դոլար ստացած երկու անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը դատախազը հանձնել է դատարան
հունվարի 11, 2025
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի նախկին ղեկավարի եղբորորդիներ Վ.Ս.-ի և Ա.Ս.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը: Վ.Ս.-ին և Ա.Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել այն բանի համար, որ նրանք 16 հազար ԱՄՆ դոլարի դիմաց, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ իրենց ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով, նպաստել են, որ Դիլիջան համայնքի սեփականություն հանդիսացող՝ շուրջ 800 քմ մակերեսով հողամասն աճուրդի միջոցով օտարվի իրենց ցանկալի անձին:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Վ.Ս.-ն և Ա.Ս.-ն 2020 թվականի ամռանն իրենց մտերիմ Հ.Մ.-ից տեղեկանալով, որ նա Դիլիջան համայնքում հողամաս ձեռք բերելու մտադրություն ունի, նրանից պահանջել են 16 հազար ԱՄՆ դոլար՝ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ իրենց ենթադրյալ ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով վերոնշյալ հողամասն աճուրդով նրան օտարելու համար:
2020 թվականի հուլիսի 6-ին, Դիլիջան համայնքի նախկին ղեկավարի որոշմամբ, 800 քմ մակերեսով հողամասը 2 միլիոն դրամ մեկնարկային գնով դրվել է աճուրդի: Աճուրդին մասնակցել են Հ.Մ.-ի երկու մտերիմները. աճուրդում հաղթող է ճանաչվել նրանցից մեկը՝ 2 միլիոն 205 հազար դրամ գնային առաջարկով: Հողամասի աճուրդից հետո, ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, Ա.Ս.-ն և Վ.Ս.-ն հանդիպել են Հ.Մ.-ին և նրանից ստացել 16 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք՝ 7 միլիոն 762 հազար դրամ:
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 28-ին Ա.Ս.-ի և Վ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 3112-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (ենթադրյալ ազդեցությունը շահադիտական նպատակով օգտագործելու դիմաց առանձնապես խոշոր չափերով գումար ստանալը):
2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ին հաստատվել է Ա.Ս.-ի ու Վ.Ս.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնվել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Уголовное дело в отношении двух лиц, получивших 16 тысяч долларов США через использование своего влияния на должностных лиц, передано прокурором в суд
январь 11, 2025
В ходе расследования уголовного дела в Антикоррупционном комитете установлено, что летом 2020 года В.С. и А.С., узнав от своего знакомого Х.М. о его намерении приобрести земельный участок в общине Дилижан, потребовали от него 16 тысяч долларов США. В обмен они пообещали использовать свое предполагаемое влияние на должностных лиц для того, чтобы данный земельный участок был продан Х.М. через аукцион.
6 июля 2020 года, по решению бывшего главы общины Дилижан земельный участок площадью 800 кв. м был выставлен на аукцион с начальной ценой 2 миллиона драмов. В аукционе приняли участие два близких знакомых Х.М. Один из них стал победителем аукциона, предложив цену в 2 миллиона 205 тысяч драмов. После завершения аукциона, в соответствии с достигнутым соглашением, А.С. и В.С. встретились с Х.М. и получили от него сумму, эквивалентную 16 тысячам долларов США, что составило 7 миллионов 762 тысячи драмов.
28 ноября 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование против А.С. и В.С. по пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса Республики Армения от 18 апреля 2003 года (получение особенно крупной суммы денег за использование предполагаемого влияния в корыстных целях).
27 декабря 2024 года было утверждено обвинительное заключение в отношении А.С. и В.С., переданное в Антикоррупционный суд вместе с материалами дела.