Պարեկային ծառայության Արագածոտնի մարզի գումարտակի և դասակի հրամանատարները պարեկի նկատմամբ առերևույթ կատարված հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում չեն ներկայացրել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
հոկտեմբերի 17, 2024
2023 թվականի մայիսի 27-ին, ժամը 08:00-ից մինչև 20:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության պարեկային ծառայության Արագածոտնի մարզի գումարտակի երկու պարեկ ծառայություն են իրականացրել «Ապարան 1» երթուղում:
Նույն օրը՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, պարեկները Ապարան քաղաքի Բաղրամյան և Իսահակյան փողոցների խաչմերուկում կանգնեցրել են տրանսպորտային միջոց, որը քաղաքացին վարել է առանց հաշվառման համարանիշների և ապահովագրության պայմանագրի: Քաղաքացու և պարեկների շուրջ հավաքվել են քաղաքացիներ, այդ թվում՝ քաղաքացի Մ.Ե.-ն, վիճաբանել են պարեկների հետ, պահանջել են ներողամիտ լինել ու արձանագրություն չկազմել:
Քաղաքացի Մ.Ե.-ն, տեսնելով, որ պարեկները հեռախոսով կապ են հաստատում վաշտի հրամանատարի հետ՝ հավելյալ օգնություն խնդրելու նպատակով, մոտեցել է պարեկներից մեկին պոկել նրա հագուստին ամրացված տեսանկարահանող սարքը, ձեռքով և ոտքով հարվածել նրա դեմքին ու որովայնին և փախուստի դիմել:
Քաղաքացի Մ.Ե.-ի կողմից կատարված առերևույթ հանցանքի մասին Արագածոտնի մարզի գումարտակի վերոնշյալ երկու պարեկները զեկուցել են դեպքի վայր ժամանած դասակի հրամանատար Տ.Ս.-ին և գումարտակի հրամանատար Մ.Մ.-ին: Վերջինիս պահանջով պարեկները գնացել են դասակի տեղակայման վայր, որտեղ ժամը 19:30-ի սահմաններում ընդունել են ենթադրյալ հանցանք կատարած Մ.Ե.-ին և նրա հորը: Վերջիններս կատարվածի համար ներողություն են խնդրել պարեկից ու հեռացել դասակի տեղակայման վայրից:
Դասակի հրամանատարն ու գումարտակի հրամանատարը, չկատարելով  իրենց վրա դրված ծառայողական պարտականությունները, պարեկի նկատմամբ առերևույթ կատարված հանցագործության դեպքի վերաբերյալ հաղորդում չեն ներկայացրել, ենթադրյալ հանցանք կատարած Մ.Ե.-ին աշխատասենյակում ընդունելուց հետո չեն ձերբակալել: Փոխարենը՝ Մ.Ե.-ի և նրա հոր հեռանալուց հետո իրենց ենթակայությամբ ծառայող պարեկներին վստահեցրել են, որ ապացույցների սակավության պատճառով հնարավոր չէր լինի հաստատել առերևույթ կատարված հանցանքը, անհրաժեշտ չէ հաղորդում ներկայացնել Ապարանում բարձրաստիճան պաշտոն զբաղեցնող անձի որդու՝ Մ.Ե.-ի դեմ և անհարկի սրել վերջիններիս հետ ունեցած հարաբերությունները:
2023 թվականի դեկտեմբերի 13-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և Քրեական օրենսգրքի 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը):
Դատախազը 2024 թվականի հուլիսի 24-ին Մ.Ե.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
2024 թվականի սեպտեմբերի 27-ին գումարտակի և դասակի հրամանատարների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրանց պաշտոնավարումը կասեցված է:
2024 թվականի հոկտեմբերի 14-ին դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:

Командиры батальона и взвода патрульной службы Арагацотнской области не представили сообщения о предполагаемом преступлении, совершенном в отношении патруля. Прокурор направил дело в суд
октябрь 17, 2024
27 мая 2023 года, с 08:00 до 20:00, две патрульные службы батальона Патрульной службы полиции Министерства внутренних дел Арагацотнской области осуществили патрулирование на маршруте «Апаран 1».
В тот же день, около 17:30, патрули на перекрестке улиц Баграмяна и Исаакяна в городе Апаран остановили транспортное средство, которым управлял гражданин без регистрационных номеров и страхового полиса. К гражданину и патрулян подошли граждане, в том числе гражданин М.Е., поссорились с патрулями, потребовали относиться снисходительно и не составить протокол.
Гражданин М.Е., увидев, что патрульные связываются по телефону с командиром роты, чтобы попросить о дополнительной помощи, подошел к одному из патрульных, сорвал видеорегистратор, прикрепленный к его одежде, ударил его по лицу и животу руками и ногами и скрылся.
О предполагаемом преступлении, совершенном гражданином М.Е., вышеупомянутые два патруля батальона Арагацотнской области сообщили командиру взвода, прибывшему на место происшествия, Т.С. и командиру батальона М.М. По требованию последнего патрули выехали к месту дислокации взвода, где около 19:30 приняли предполагаемого преступника М.Е. и его отца. Последние извинились перед патрулем за случившееся и покинул место дислокации взвода.
Командир взвода и командир батальона, не выполняя возложенных на них служебных обязанностей, не представили сообщения о случае предполагаемого преступления, совершенного в отношении патруля, и не арестовали М.Е. после того, как он был принят в кабинете После ухода М.Е. и его отца они заверили патрулей, находившихся в их подчинении, что из-за нехватки доказательств было бы невозможно подтвердить предполагаемое преступление, нет необходимости подать сообщение на сына лица, занимающего высокопоставленную должность в Апаране, и излишне обострять отношения с последними.
13 декабря 2023 года было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий) и части 3 статьи 452 Уголовного кодекса (вмешательство в законную служебную или политическую деятельность должностного лица).
Прокурор 24 июля 2024 г. возбудил публичное уголовное преследование в отношении М.Е. по части 3 статьи 452 Уголовного кодекса.
27 сентября 2024 года в отношении командиров батальонов и взвода было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 441 Уголовного кодекса.
14 октября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение и передал материалы производства в компетентный суд.