Հայաստանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակությունը Հայաստան էր ժամանել մասնակցելու Երևանում կայացած՝ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստին:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Իգոր Կրասնովին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և բարձր գնահատել երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև առկա փոխգործակցության մակարդակը՝ ընդգծելով, որ այն զարգացնելու մեծ ներուժ կա:
Իգոր Կրասնովը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին ԱՊՀ մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստի կազմակերպման բարձր մակարդակի և ռուսական պատվիրակությանը ցուցաբերած հյուրընկալության համար։ ՌԴ գլխավոր դատախազի խոսքով՝ երկու երկրների դատախազությունների միջև ջերմ հարաբերությունները նպաստում են երկու գերատեսչությունների միջև արդյունավետ փոխգործակցությանը:
Ստորագրելով համագործակցության նոր՝ 2025-2026 թվականների ծրագիրը՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազները պայմանավորվել են առավել մեծ ուշադրություն դարձնել գիտակրթական ոլորտում կապերի ամրապնդման վրա։
Հայաստանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, որոնց համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս բերված և Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ապօրինի ծագում ունեցող գույքի արգելադրման և բռնագանձման, կոնկրետ կոռուպցիոն գործերով իրական և շոշափելի համագործակցության անհրաժեշտությունը: Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ երկու երկրների դատախազությունների միջև արդյունավետ փոխգործակցությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ պայման է իրավական փոխօգնության երկկողմ բնույթը:

Генеральные прокуроры Армении и России обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 4 октября 2024 года приняла делегацию, возглавляемую генеральным прокурором Российской Федерации Игорем Красновым.
Делегация прибыла в Армению для участия в 34-м заседании Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников Содружества Независимых государств, состоявшемся в Ереване.
Анна Вардапетян поприветствовала Игоря Краснова в Генеральной прокуратуре РА и высоко оценила уровень взаимодействия, существующего между правоохранительными органами двух стран, подчеркнув, что существует большой потенциал для его развития.
Игорь Краснов поблагодарил Анну Вардапетян за высокий уровень организации 34-го заседания Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ и гостеприимство, оказанное российской делегации. По словам генерального прокурора РФ, теплые отношения между прокуратурами двух стран способствуют эффективному взаимодействию между двумя ведомствами.
Подписав новую программу сотрудничества на 2025-2026 годы, генеральные прокуроры Армении и России договорились уделять больше внимания укреплению связей в научно-образовательной сфере.
Генеральные прокуроры Армении и России обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес, в контексте которых генеральный прокурор РА подчеркнула необходимость реального и ощутимого сотрудничества по конкретным коррупционным делам в отношении запрета и конфискации имущества, вывезенного из Республики Армения и находящегося в Российской Федерации незаконного происхождения.
Анна Вардапетян отметила, что двусторонний характер правовой взаимопомощи является необходимым условием для продолжения эффективного взаимодействия между прокуратурами двух стран.