Դատախազությունն իր երկու բացառիկ լիազորությունների շրջանակում 2023 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերը պետությանն է վերադարձրել 30 միլիոն դոլարը գերազանցող գույք և ֆինանսական միջոցներ. Աննա Վարդապետյան
հոկտեմբերի 04, 2024
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր Երևանում կայացած ԱՊՀ մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստի ընթացքում հանդես է եկել զեկույցով, անդրադարձել է պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության, ինչպես նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտներում իրականացվող աշխատանքներին:
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Համակարգող խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը, Համակարգող խորհրդի գործադիր քարտուղար Վլադիմիր Զիմինը, Տաջիկստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Ռահմոն Յուսուֆ Ահմադզոդը, Բելառուսի գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդը, Ղազախստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Գալիմժան Կոյգելդիևը, Ղրղզական Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Նուրբեք Քայիմովը, Ուզբեկստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Սվետլանա Արտիկովան, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, այլք:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարի համակարգը, ի թիվս այլնի, ընդգրկում է իրավական, ներառյալ՝ քրեաիրավական, կադրային, կազմակերպչական և գաղափարական բնույթի միջոցառումներ:
Կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարում առաջնային նշանակություն ունեն իրավական, այդ թվում՝ քրեաիրավական միջոցառումները։ Այս համատեքստում Դատախազության խնդիրներն են.
• կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարը և սոցիալական արդարության վերականգնումը, որը, ի թիվս այլնի, ներառում է անհատին, հասարակությանը և պետությանը պատճառված վնասի վերականգնումը,
• պետական շահերի պաշտպանության նպատակով Դատախազության լիազորությունների շրջանակում հայցերի հարուցումը,
• ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումը, որն ապահովում է գույքի և ֆինանսական ակտիվների վերադարձը պետությանը կամ համայնքներին,
• միջազգային համագործակցություն՝ երկրից դուրս բերված ակտիվների վերադարձի ոլորտում:
Կադրային և կազմակերպչական միջոցառումները ներառում են դատախազների նկատմամբ բարձր բարոյական պահանջներ, ինչպես նաև հաշվետվողականություն իրենց ունեցվածքի համար:
Դատախազի պաշտոնի համար թեկնածուներ ընտրելիս՝ հաշվի է առնվում բարեվարքության վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից տրամադրված խորհրդատվական եզրակացությունը: Գործող դատախազները պարտավոր են իրենց նշանակման վեցերորդ տարում բարեվարքության ստուգում անցնել:
Տվյալ պահին այդ ստուգումն արդեն իսկ անցել է 198 դատախազ, ինչը կազմում է Դատախազության համակարգի դատախազների ընդհանուր թվի գրեթե 50 տոկոսը։ Նախատեսվում է, որ մինչև 2026 թվականի ավարտ բարեվարքության ստուգում պետք է անցնեն բոլոր դատախազները: Ստուգման արդյունքում ստացված բացասական խորհրդատվական եզրակացությունը հիմք է հանդիսանում գլխավոր դատախազի կողմից տվյալ դատախազի նկատմամբ պարտադիր կարգապահական վարույթ հարուցելու համար։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի գաղափարական ասպեկտը հիմնված է կոռուպցիայի նկատմամբ զրոյական հանդուրժողականության թեզի վրա։
Հարկ է նշել, որ գաղափարական բնույթի միջոցառումները ներառում են նաև տեղեկատվական բնույթի աշխատանք։ Հաճախակի կրկնվող և հասարակական նշանակության կոռուպցիոն երևույթների դեպքում Գլխավոր դատախազությունը հանրությանը պատշաճ կերպով տեղեկացնում է քրեական գործերի ընթացքի և կայացված դատական ​​ակտերի մասին։
Իրավական միջոցառումները ներառում են Դատախազության՝ հայցեր հարուցելու լիազորությունները.
• պետական շահերը պաշտպանելու,
• ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման նպատակով:
Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորությունը նախատեսված է Հայաստանի Սահմանադրությամբ, իսկ դրանց կիրառման հիմքերն ու կարգը մանրամասնորեն ամրագրված են «Դատախազության մասին» օրենքում։
2023 թվականի օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում Դատախազության լիազորությունները պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում ընդլայնվել են: Ներկայումս դրանք ներառում են ոչ միայն պետական, այլ նաև համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերի հարուցումը: Դատախազության նշված լիազորություններն ընդգրկում են հասարակական հարաբերությունների լայն շրջանակ, որոնք ներառում են պետական ​​և համայնքային սեփականության պաշտպանությունը, շրջակա միջավայրի պահպանությունը, այն դպրոցների և նախադպրոցական հաստատությունների շենքերի, պուրակների, հրապարակների և այլ տարածքների օտարման, սեփականաշնորհման գործընթացի ուսումնասիրությունը, որոնք ենթակա չեն օտարման։
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում 2020 թվականից մինչ օրս Դատախազությունը նախաձեռնել է 537 ստուգում։ Դատարան ներկայացված երեք գործով արդեն իսկ կայացվել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ որոշումներ՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության։
Ներկայում դատարանները քննում են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 107 հայց, որոնց ընդհանուր գումարը գերազանցում է 1 մլրդ 440 մլն դոլարը։ Այս հայցերը առնչվում են ոչ միայն դրամական միջոցներին, այլ նաև անշարժ և այլ տեսակի գույքին, իրավաբանական անձանց բաժնետոմսերի բռնագանձմանը, ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 2000 օբյեկտներ։
2023 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերը, Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում պետությանը վերադարձված գույքերի շուկայական արժեքը, ինչպես նաև դրամական միջոցներն ընդհանուր առմամբ գերազանցում է 30 միլիոն դոլարը։ Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթներով կնքվել է 8 հաշտության համաձայնություն, ինչի արդյունքում պետությանը վերադարձվել է ավելի քան 5 միլիարդ դրամ, որը համարժեք է ավելի քան 12 միլիոն դոլարի։
Այս թվերը հստակ ցույց են տալիս, որ Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորություններն արդյունավետ մեխանիզմ են կոռուպցիոն հանցագործությունների հետևանքով պետության համար բացասական հետևանքները չեզոքացնելու համար։
Կցանկանայի նշել նաև միջազգային-իրավական համագործակցության դերը պետության սահմաններից դուրս բերված ակտիվների վերադարձի ոլորտում։ Հայաստանի Հանրապետության կողմից վավերացված բազմակողմ և երկկողմ համաձայնագրերը Հայաստանի իրավապահ մարմիններին հնարավորություն են ընձեռում իրավական օգնություն հայցելու և տրամադրելու:
Օտարերկրյա պետության իրավասու մարմինների հետ Գլխավոր դատախազության սերտ համագործակցության շնորհիվ բացահայտվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված և պետության սահմաններից դուրս հանված գույք։ Քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցության ընթացքում մի շարք երկրներում մեզ հաջողվել է բացահայտել նաև հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված ակտիվներ, որոնք ներկայումս սառեցված են։
Այս գործընթացն ուղղված է ինչպես հանցագործությունների կանխարգելմանը, այնպես էլ հակաօրինական գործողությունների հետևանքով պատճառված վնասի վերականգնմանը, մասնավորապես՝ Հայաստանից հափշտակված գույքի վերադարձմանը: Այս գործընթացը շարունակական է և հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության դատախազության առաջնահերթություններից մեկը»։

С сентября 2023 года по сентябрь 2024 года, в рамках своих двух исключительных полномочий Прокуратура вернула государственное имущество и денежные средства на сумму, превышающую 30 миллионов долларов: Анна Вардапетян
октябрь 04, 2024
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян выступила с докладом на прошедшем сегодня в Ереване 34-м заседании Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ и коснулась деятельности, осуществляемой в сфере защиты государственных (общественных) интересов, а также конфискации имущества незаконного происхождения.
В заседание приняли участие вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян, председатель Координационного совета, генеральный прокурор Российской Федерации Игорь Краснов, генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, исполнительный секретарь Координационного совета Владимир Зимин, генеральный прокурор Республики Таджикистан Рахмон Юсуф Ахмадзод, генеральный прокурор Республики Беларусь Андрей Швед, заместитель генерального прокурора Республики Казахстан Галимжан Койгельдиев, заместитель генерального прокурора Кыргызской Республики Нурбек Кайимов, заместитель генерального прокурора Республики Узбекистан Светлана Артикова, Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин и другие.
Система борьбы с коррупцией, в числе прочего, охватывает меры правового, включительно уголовно-правового, кадрового, организационного и идеологического характера.
Правовые, в том числе уголовно-правовые меры имеют первостепенное значение в противодействии коррупционным преступлениям. В этом контексте задачами Прокуратуры являются:
• борьба с преступлениями коррупционной направленности и восстановление социальной справедливости, что предполагает, среди прочего, возмещение ущерба, причиненного личности, обществу и государству,
• возбуждение исков в рамках полномочия Прокуратуры по защите государственных интересов,
• взыскание имущества незаконного происхождения, которое обеспечивает возврат имущества и финансовых активов государству или общинам без инициирования уголовного производства и участия в этом процессе следственных органов,
• международное сотрудничество в сфере возврата активов, выведенных за пределы страны.
Меры кадрового и организационного характера включают высокие моральные требования к прокурорам, а также их подотчетность за свое имущественное состояние.
При выборе кандидатов на должность прокуроров учитывается консультативное заключение о добросовестности, предоставленное Комиссией по предотвращению коррупции. Действующие прокуроры обязаны пройти проверку добросовестности в шестом году после их назначения на должность.
На данный момент 198 прокуроров, что составляет почти 50 процентов от общего числа прокуроров в системе Прокуратуры, уже прошли проверку добросовестности. Планируется, что до конца 2026 года проверку должны пройти все прокуроры. Отрицательное консультативное заключение, полученное по результатам проверки, является основанием для обязательного возбуждения Генеральным прокурором дисциплинарного производства в отношении данного прокурора.
Идеологический аспект борьбы с коррупцией основывается на тезисе – нулевая толерантность к коррупционным явлениям.
Следует отметить, что меры идеологического характера включают также информационную работу. В случаях выявления часто повторяющихся и общественно значимых коррупционных явлений Генеральная прокуратура должным образом информирует общественность о процессе уголовных дел и о принятых судебных актах.
Меры правового характера включают полномочия Прокуратуры по возбуждению исков:
• в защиту государственных интересов,
• о взыскании имущества незаконного происхождения.
Полномочия Прокуратуры по возбуждению исков в защиту государственных интересов предопределены Конституцией Армении, а основания и порядок их реализации детально изложены в законе “О прокуратуре”. В результате законодательных изменений 2023 года полномочия Прокуратуры в сфере защиты государственных и муниципальных интересов были расширены. Теперь они включают возбуждение исков для защиты интересов не только государства, но и общин. Указанные полномочия Прокуратуры охватывают широкий круг общественных отношений, которые включают защиту государственной и муниципальной собственности, окружающей среды, проверку процесса приватизации, отчуждения зданий школ и дошкольных учреждений, парков, скверов и других территорий, не подлежащих отчуждению.
С 2020 года до настоящего времени Прокуратурой было инициировано 537 проверок. По трем делам, представленным в суд, уже вынесены решения о взыскании имущества незаконного происхождения в пользу Республики Армения.
В настоящее время судами рассматриваются 107 исков о взыскании имущества незаконного происхождения, общая сумма которых превышает 1 миллиард 440 миллионов долларов. Эти иски касаются взыскания не только денежных средств, но и недвижимого и иного имущества, долей в юридических лицах, всего около 2000 объектов.
С сентября 2023 года по сентябрь 2024 года в рамках полномочий Прокуратуры по защите государственных интересов и взысканию имущества незаконного происхождения, рыночная стоимость возвращенного государству имущества, а также сумма денежных средств превышает 30 миллионов долларов.
Так, по производствам взыскания имущества незаконного происхождения было заключено 8 мировых соглашений, в результате которых государству были возвращены денежные средства в сумме более 5 миллиардов драмов, что эквивалентно более 12 миллионам долларов.
Также хочу отметить роль международно-правового сотрудничества в сфере возврата активов, выведенных за пределы страны. Ратифицированные Республикой Армения многосторонние и двусторонние договора предоставляют правоохранительным органам Армении возможность запрашивать и оказывать правовую помощь.
Благодаря тесному сотрудничеству Генеральной прокуратуры с компетентными органами иностранного государства было выявлено имущество, приобретенное от преступной деятельности и выведенное за пределы страны. В результате четырехлетнего последовательного сотрудничества нам удалось добиться своевременного замораживания и уже конфискации имущества, рыночная стоимость которого превышает 30 миллионов долларов США, свыше 80% которого предусмотрено передать Армянской стороне. В процессе международно-правового сотрудничества по уголовным делам нам удалось в ряде государств также выявить активы, полученные преступным путем, которые на данный момент заморожены.
Этот процесс направлен как на предотвращение преступлений, так и на возмещение ущерба, причиненного противоправными действиями, а именно: на возврат похищенных из Армении активов. Этот процесс продолжительный и входит в число приоритетов деятельности Прокуратуры Республики Армения.