«Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոնի նախկին տնօրենը պահանջել և ստացել է խոշոր չափի կաշառք. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
սեպտեմբերի 25, 2024
Ս.Խ.-ն, 2014 թվականի դեկտեմբերի 27-ից մինչև 2020 թվականի մարտի 26-ը զբաղեցնելով «Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն պետական ոչ առևտրային կազմակերպության (այսուհետ՝ Կենտրոն) տնօրենի պաշտոնը, պահանջել և ստացել է խոշոր չափի կաշառք:
Մասնավորապես՝ Ս.Խ.-ն Կենտրոնի խնամարկյալ Ա.Թ.-ին պատկանող՝ Երևան քաղաքի Գյուլիքեխվյան փողոցում գտնվող բնակարանի 2/3 մասնաբաժինը վաճառելու համար լիազորագիր տրամադրելու նպատակով, 2019 թվականի սեպտեմբերին, իր աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում, Ա.Թ.-ի հորաքույրներ Վ.Թ.-ից և Է.Թ.-ից պահանջել է 6000 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ վերջիններիս հետ պայմանավորվելով՝ 2000 ԱՄՆ դոլարը ստանալ մինչև լիազորագրի տրամադրումը, իսկ մնացածը՝ բնակարանը վաճառելուց հետո:
2020 թվականի հուլիսի 6-ին կնքվել է անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր՝ 12 մլն 63 հազար դրամով, որի 2/3-րդ մասնաբաժինը չի հատկացվել Ա.Թ.-ին կամ վերջինիս խնամակալ հանդիսացող Կենտրոնին:
Դատախազի նախաձեռնությամբ 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Ս.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը՝ կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար) և 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը):
2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ին դատախազը հաստատել է Ս.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:

Бывший директор психиатрического центра «Дзорак» потребовал и получил взятку в крупном размере. Прокурор направил дело в суд
сентябрь 25, 2024
С 27 декабря 2014 года по 26 марта 2020 года С.Х., занимая должность директора ГНКО «Центр ухода за людьми с психическими расстройствами «Дзорак»» (далее – Центр), потребовал и получил взятку в крупном размере.
В частности, с целью выдачи доверенности на продажу 2/3 части квартиры, принадлежащей опекуну Центра А.Т., расположенную по улице Гюликекхвян города Еревана, в сентябре 2019 года во время встречи в своем кабинете С.Х. потребовал взятку в размере 6000 долларов США от теток А.Т. - В.Т. и Э.Т., договорившись с последними получить 2000 долларов США до выдачи доверенности, а остальную часть - после продажи квартиры.
Директор центра С.Х. в соответствии с вышеуказанным договором получил 2000 долларов США и при отсутствии соответствующего разрешения органа опеки и попечительства выдал доверенность сроком на 2 года, разрешающую В.Т.- тётю бенефициара центра А.Т., выступать в качестве представителя интересов бенефициара Центра А.Т.
6 июля 2020 года был заключен договор купли-продажи недвижимости на сумму 12 млн 63 тыс драмов, 2/3 из которых не были выделены ни А.Т., ни Центру - являющемуся его опекуном.
По инициативе прокурора 12 сентября 2024 года в отношении С.Х. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 УК РА и по части 1 статьи 309 УК, принятого 18.04.2003г.
24 сентября 2024 года прокурор потвердил обвинительное заключение в отношении С.Х. и передал материалы дела в компетентный суд.