Դատախազը դատարան է հանձնել Արագածոտնի, Լոռու և Արարատի մարզերի 25 բնակիչներից խարդախությամբ շուրջ 29 մլն դրամի հափշտակության մեջ մեղադրվող անձի վերաբերյալ քրեական գործը
սեպտեմբերի 10, 2024
Դատախազը 2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին հաստատել է Արագածոտնի, Լոռու և Արարատի մարզերի 25 բնակիչներից խարդախությամբ շուրջ 29 մլն դրամի հափշտակություն կատարելու համար մեղադրվող անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Թ.-ն.
• 2022 թվականի մայիսից օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում, այցելել է Արագածոտնի մարզի Ճարճակիս, Ջամշլու և Ավշեն բնակավայրեր, տեղի բնակիչներին ներկայացել որպես գյուղատնտեսական ապրանքների մթերումով զբաղվող անձ: Գյուղմթերք, մանր ու խոշոր եղջերավոր անասուններ գնելու, գումարը մի քանի օրից վճարելու կեղծ խոստումով՝ վերոնշյալ բնակավայրերի 20 բնակիչների հետ կնքել է առուվաճառքի կամ փոխառության պայմանագրեր՝ խարդախությամբ հափշտակելով 21 մլն 782 հազար դրամի գյուղմթերք, մանր ու խոշոր եղջերավոր անասուններ:
• 2022 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում, այցելել է Արարատի մարզի Վեդի քաղաքում գտնվող՝ Հ.Մ.-ին պատկանող չրերի արտադրամաս և ներկայացել որպես անհատ ձեռնարկատեր: Գումարը մի քանի օրից վճարելու կեղծ խոստումով՝ Հ.Մ.-ի հետ կնքել է առուվաճառքի պայմանագիր՝ խաբեությամբ հափշտակելով 1 մլն 497 հազար դրամ արժողությամբ 416 կգ չիր:
• Նույն եղանակով Արագածոտնի մարզի Ավան բնակավայրի բնակչից խաբեությամբ հափշտակել է 127 հազար դրամ արժողությամբ 66 կգ ընկույզ:
• 2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում, Լոռու մարզի Սպիտակ համայնքի Ծաղկաբեր բնակավայրի 3 բնակիչներից խարդախությամբ հափշտակել է 4 մլն 725 հազար դրամի մանր ու խոշոր եղջերավոր անասուններ:
Դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 5-ին Հ.Թ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն), 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (խոշոր չափերով խարդախություն) և 255-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խարդախություն՝ խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով հափշտակություն):

Прокурор передал в суд уголовное дело по обвинению в хищении около 29 миллионов драмов у 25 жителей регионов Арагацотн, Лори и Арарат
сентябрь 10, 2024
9 сентября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении лица, похитившего около 29 миллионов драмов у 25 граждан Арагацотн, Лори и Арарат, и передал материалы дела в компетентный суд.
В ходе уголовного производства было установлено, что:
• В период с мая по август 2022 года Х.Т. посетил населенные пункты Чарчакыс, Джамшлу и Авшен региона Арагацотн и представился местным жителям как человек, занимающийся закупкой сельскохозяйственной продукции. Обещая купить сельскохозяйственные продукты, мелкий и крупный рогатый скот и оплатить через несколько дней, он заключил договоры купли-продажи и займа с 20 жителями вышеуказанных населенных пунктов, таким образом похитив сельскохозяйственные продукты, мелкий и крупный рогатый скот на сумму 21 миллион 782 тысячи драмов.
• В период с 27 сентября по 12 октября 2022 года Х.Т. посетил фабрику сухофруктов, принадлежащую Х.М., расположенную в городе Веди региона Арарат, и представился индивидуальным предпринимателем. Обещая оплатить позже, он заключил договор купли-продажи с Х.М. и похитил сухофрукты в количестве 416 кг (1 миллион 497 тысяч драмов).
• Таким же образом он похитил 66 кг грецких орехов на сумму 127 тысяч драмов у жителя населенного пункта Аван региона Арагацотн.
• В период с 18 по 21 сентября 2023 года Х.Т. похитил мелкий и крупный рогатый скот на сумму 4 миллиона 725 тысяч драмов у 3 жителей населенного пункта Цахкабер Спитакской общины региона Лори.
5 августа 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Х.Т. по пункту 3 части 3 статьи 255, пункту 3 части 2 статьи 255 (2 эпизода) и части 1 статьи 255 Уголовного кодекса.