Աննա Վարդապետյանը Նիդերլանդների Թագավորության խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ
հուլիսի 09, 2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի հուլիսի 9-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Յապ Ֆրեդերիքսը և Նիդերլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Նիդերլանդներից ժամանած հյուրերին Գլխավոր դատախազությունում և ընդգծել, որ հանդիպումը հնարավորություն կտա քննարկելու համատեղ կատարված աշխատանքն ու նախանշելու համագործակցության հետագա ուղղությունները:
Որպես Դեսպանության հետ համագործակցության լավագույն օրինակ՝ հանրապետության գլխավոր դատախազն առանձնացրել է Հայաստանի բոլոր դատախազների համար կազմակերպված՝ հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացմանն ուղղված շուրջ վեց ամիս տևած դասընթացը և ընդգծել Դեսպանության հետ առաջիկայում մեկնարկող նոր դասընթացի կարևորությունը:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, ընտանեկան բռնության, խոշտանգումների դեմ պայքարին և այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր: Գլխավոր դատախազը վերահաստատել է վերոնշյալ, ինչպես նաև թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, կիբերհանցավորության դեմ պայքարի և շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը:

Анна Вардапетян обсудила ряд вопросов, представляющих взаимный интерес с представителями Парламента Королевства Нидерландов
июль 09, 2024
9 июля 2024 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла делегацию Постоянной комиссии по внешним связям Палаты представителей Парламента Королевства Нидерландов. Во встрече также приняли участие Временный поверенный по делам Королевства Нидерландов в Армении, Яп Фредерикс и Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Королевстве Нидерландов Виктор Биягов.
Анна Вардапетян приветствовала гостей из Нидерландов в Генеральной прокуратуре РА и подчеркнула, что встреча даст возможность обсудить совместную работу и наметить будущие направления сотрудничества.
В качестве лучшего примера сотрудничества с посольством генеральный прокурор РА выделила шестимесячный тренинг по развитию коммуникативных качеств и навыков, организованный для всех прокуроров Армении, и подчеркнула важность старта нового тренинга.
На сессии «Вопрос-ответ» обсудили вопросы во следующим направлениям: борьба с коррупцией, взыскание имущества незаконного происхождения, бытовое насилие, вопросы, связанные с борьбой с пытками и др.