Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է «Հոդված 3» մարդու իրավունքի դպրոցի ուսանողներին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հունիսի 7-ին ընդունել է «Հանուն հավասար իրավունքների կրթական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության «Հոդված 3» մարդու իրավունքի դպրոցի ուսանողներին:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները՝ դրանցից առանձնացնելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտները:
Անդրադառնալով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում Գլխավոր դատախազության իրականացրած աշխատանքներին՝ Աննա Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ առ այսօր դատարան է ներկայացվել 108 հայցադիմում: «Այդ հայցադիմումներով պահանջում ենք հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող շուրջ 1150 անշարժ և 225 շարժական գույք, ինչպես նաև շուրջ 305 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն: Ներկայացված հայցադիմումների ընդհանուր հանրագումարային արժեքը կազմում է շուրջ 559 միլիարդ 687 միլիոն դրամ»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազն ու հավելել, որ 2023 թվականից առ այսօր Գլխավոր դատախազությունն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում կնքել է հաշտության 6 համաձայնություն: Դրանցով Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանն է փոխանցվել 7 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 4 միլիարդ 118 միլիոն դրամ արժեքով, Հայաստանի սեփականությանն է փոխանցվում նաև շուրջ 609 միլիոն դրամ, որից 270 մլն դրամն արդեն վճարվել է:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով շարունակված քննարկման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը պատասխանել է ուսանողների հարցերին, որոնք վերաբերել են Դատախազության սահմանադրական լիազորություններին, դատախազներին ներկայացվող պահանջներին, այդ թվում՝ բարեվարքության ստուգմանը, «ուշացած արդարադատության» խնդրին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման օրենսդրական հիմքերին, զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործություններին ու այլն:
Հասարակական կազմակերպության նախագահ Գայանե Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հանդիպման իրենց նախաձեռնությանն արձագանքելու համար և ընդգծել, որ հանդիպումը ոչ միայն ուսուցողական էր, այլև բազմաթիվ կարծրատիպեր կոտրող:

Анна Вардапетян встретилась сo студентами школы по правам человека «Статья 3»
Сегодня, 7 июня, Анна Вардапетян, Генеральный Прокурор Республики Армения, встретилась сo студентами общественной организации «Во имя равных прав» студентами школы по правам человека «Статья 3».
Во время встречи Генеральный Прокурор Республики Армения рассказала о приоритетах Прокуратуры, таких как: взыскание имущества незаконного происхождения, защита государственных и общественных интересов и борьба против коррупции.
Ссылаясь на деятельность Генеральной Прокуратуры в рамках функции взыскания имущества незаконного происхождения Анна Вардапетян сообщила, что в настоящее время в суд было подано 108 исковых заявлений:  «В этих исковых заявлениях мы требовали о взыскании 1150 объектов недвижимого и 225 объектов движимого имущества, в том числе участие в 305 юридических лицах, имеющих незаконное происхождение. Общая стоимость всех этих исков составила 559 млрд. 687 млн. драм РА. Также в рамках функций о взыскании имущества незаконного происхождения с 2023 года по настоящее время, Генеральная прокуратура подписала 6 мировых соглашений. По этим соглашениям 7 объектов недвижимого и 1 объект движимого имущества (общей стоимостью— 4 млрд 118 млн драм РА) были переданы Республике Армения, еще 609 млн. драм будет передано, из которых 270 млн. драм уже уплачено Республике Армения».
Во время дискуссии в формате «вопрос—ответ», Генеральный Прокурор Республики Армения ответила на вопросы студентов, которые касались конституционных полномочий Прокуратуры, требований к прокурорам, в том числе: проверки добропорядочности, проблем с отложенным правосудием, правовых оснований взыскания имущества незаконного происхождения, преступлений против военной службы и др.
Абрамян Гаяне, президент общественной организации, поблагодарила Анну Вардапетян за встречу и подчеркнула, что беседа была не только образовательного характера, но и разрушила многие стереотипы.