Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Արարատի մարզում ավազի ապօրինի արդյունահանմամբ զբաղված ընկերության տնօրենների նկատմամբ. պատճառված 43 մլն դրամը վերականգնվել է
դեկտեմբերի 27, 2023
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 27-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Սաշա և Սպարտակ» ընկերության՝ տարբեր տարեթվերին տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած երկու տնօրենների՝ Ա.Զ.-ի և Հ.Գ.-ի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Մասիս համայնքի Ռանչպար բնակավայրում գտնվող հողատարածքում` պետական սեփականություն հանդիսացող ավազ արդյունահանելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ «Սաշա և Սպարտակ» ընկերության երկու տնօրենները՝ Ա.Զ.-ն և Հ.Գ.-ն, 2021 թվականի մայիսի 17-ից մինչև 2022 թվականի մայիսի 5-ը, և 2022 թվականի մայիսի 5-ից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում, խախտել են ընդերքի պահպանման և օգտագործման՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները:
Մասնավորապես՝ Ա.Զ.-ն և Հ.Գ.-ն, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ արդյունահանել են պետական սեփականություն համարվող՝ Հարկային օրենսգրքով վճարման ենթակա օգտակար հանածո՝ ընդհանուր 25 հազար 392.1 խմ ծավալի ավազ:
Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է 43 մլն 583 հազար 300 դրամի վնաս:
2023 թվականի դեկտեմբերի Ընկերության տնօրենների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հողը փչացնելը), 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելը) և Քրեական օրենսգրքի 381-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հողը փչացնելը):
2023 թվականի դեկտեմբերի 27-ին «Սաշա և Սպարտակ» ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 43 մլն 583 հազար 300 դրամը:

Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении директоров компании, занимавшихся незаконной добычей песка в Араратской области. Ущерб р размере 43 млн драм возвращен
декабрь 27, 2023
27 декабря 2023г. прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении директоров компании «Саша и Спартак» А.З. и Х.Г. за осуществление на земельном участке в населенном пункте добычи песка без лицензии.
В ходе уголовного производства установлено, что двое директоров компании "Саша и Спартак" А.З. и Х.Г. с 17 мая 2021 года по 5 мая 2022 года, а также с 5 мая 2022 года до 13 октября 2023 года нарушали требования о сохранности и использования недр земли, определенные законодательством Республики Армения.
В частности, А.З. и Х.Г. без права недропользования с использованием специальной техники добыли полезных ископаемых, считающихся государственной собственностью и подлежащих уплате в соответствии с Налоговым кодексом РА, общим объемом 25 тысяч 392,1 кубометра песка.
В результате государству нанесен ущерб на сумму 43 миллиона 583 тысячи 300 драм.
В декабре 2023 года в отношении директоров Компании было возбуждено уголовное преследование по части 2 статье 290, части 2 статьи 291 и по части 1 статьи 381 уголовного кодекса РА, принятого 18.04.2003г.
27 декабря 2023 года компания "Саша и Спартак" полностью возместила причиненый государству ущерб в особо крупных размерах: 43 миллиона 583 тысячи 300 драмов.