Գլխավոր դատախազի հրամաններով՝ «խիստ նկատողություն» տեսակի տույժեր են նշանակվել երեք դատախազների նկատմամբ
դեկտեմբերի 21, 2023
• Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 24-ի որոշման հիման վրա՝ Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ: Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազները պատշաճ չեն կատարել իրենց դատավարական պարտականությունները, հանցանք կատարած անձանց մեղավորությունը հաստատելու կամ հերքելու նպատակով ապացույցներ հավաքելու ակտիվ փուլում պատշաճ և արդյունավետ միջոցներ չեն ձեռնարկել:
• Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ի որոշման հիման վրա՝ Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ: Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը խախտել է դատախազի վարքագծի կանոններն ու աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները: Մասնավորապես՝ աշխատանքային ժամերին, պարբերաբար, առանց հարգելի պատճառների, բացակայել է աշխատանքի վայրից:
Կարգապահական վարույթների արդյունքները 2023 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողով:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2023 թվականի դեկտեմբերի 19-ի որոշումներով հաստատված է համարել կարգապահական խախտումների առկայությունը և դրանցում վերոնշյալ դատախազների մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 20-ի հրամաններով՝ Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազությունում և Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ինքնավար պաշտոններ զբաղեցնող վերոնշյալ անձանց նկատմամբ նշանակվել են «խիստ նկատողություն» տեսակի կարգապահական տույժեր:

Приказом Генерального прокурора, троим прокурорам назначено дисциплинарное взыскание в виде «Строгого выговора»
декабрь 21, 2023
• Постановлением Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 24 ноября 2023 года начато дисциплинарное производство в отношении двух лиц, занимающих автономные должности в Прокуратуре административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун города Ереван. В ходе дисциплинарного производства установлено, что прокуроры не исполняли свои служебные обязанности надлежащим образом, не принимали надлежащих и эффективных мер на активной стадии сбора доказательств для подтверждения или опровержения вины лиц, совершивших преступление.
• Постановлением Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 29 ноября 2023 года инициировано дисциплинарное производство в отношении лица, занимающего автономную должность в Управлении по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры. В процессе подтвердилось, что прокурор нарушил правила поведения и внутренние правила трудовой дисциплины. В частности, прокурор периодически без уважительной причины отсутствовал на рабочем месте.
15 декабря 2023 года результаты дисциплинарного производства были представлены Комиссии по этике при Генеральном прокуроре Республики Армения.
Постановлениями Комиссии по этике от 19 декабря 2023 года было подтверждено наличие дисциплинарного нарушения и вины прокуроров.
По приказу Генерального прокурора от 20 декабря 2023 года было вынесено постановление о дисциплинарном взыскании в виде "строгого выговора" в отношении лиц, занимающих автономные должности в Прокуратуре административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун города Ереван и Управлении по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры.