«Արտնաուկա» ընկերության տնօրենը կատարել է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում և օժանդակել խարդախություն կատարելուն. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել
դեկտեմբերի 20, 2023
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 15-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Արտնաուկա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա.Պ.-ի նկատմամբ` «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի կողմից կատարված խարդախությանն օժանդակելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2017 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Բնապահպանության նախարարության և «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի միջև կնքվել է 83 մլն 875 հազար դրամ արժողության դրամաշնորհի պայմանագիր՝ 64 հա մակերեսով տարածքների մաքրման, ինչպես նաև «Սևանա լճի ջրածածկ անտառտնկարկների մաքրման ծառայություններ» ծրագրի իրականացման նպատակով:
«Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն Վ.Գ.-ն, առանց «Գնումների մասին» օրենքով սահմանված ընթացակարգերի պահպանման, «Արտնաուկա» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա.Պ.-ի հետ կնքել է վերոնշյալ աշխատանքներն այդ ընկերությանը պատվիրելու վերաբերյալ 41 մլն 633 հազար դրամ արժողության կեղծ պայմանագիր:
Մասնավորապես՝ ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա.Պ.-ն Վ.Գ.-ի կողմից տրամադրված մի շարք անձանց անձնագրերի հիման վրա՝ նրանց ձևականորեն գրանցել է որպես իր ընկերության աշխատակիցներ, կազմել տրանսպորտային միջոցների վարձակալության կեղծ պայմանագրեր:
Բացի այդ, Ա.Պ.-ն, Վ.Գ.-ի հետ կնքած պայմանագրով նախատեսված որևէ աշխատանք կատարած չլինելու պայմաններում, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Մարտունի» և «Նորատուս» մասնաճյուղերի տնօրեններ Հ.Ղ.-ի և Ն.Պ.-ի հետ ստորագրել ու հաստատել է իբրև «Արտնաուկա» ՍՊԸ-ին 17 մլն 662 հազար 988 դրամի վառելիք և քսայուղեր տրամադրելու վերաբերյալ հանձնման–ընդունման կեղծ ակտեր, այնուհետև՝ պայմանագրով նախատեսված աշխատանքներն իբրև լրիվ ծավալով կատարած լինելու վերաբերյալ կեղծ կատարողական ակտ:
Վ.Գ.-ն կազմել և Բնապահպանության նախարարություն է ներկայացրել «Մարտունու» տեղամասում 44 հա և «Նորատուս» տեղամասում 20 հա մակերեսով տարածքներում համապատասխանաբար՝ 76 մլն 150 հազար դրամի և 7 մլն 724 հազար 910 դրամի աշխատանքներն իբրև կատարված լինելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթուղթ, որի հիման վրա՝ Նախարարությունը «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի հաշվին փոխանցել է 57 մլն 112 հազար 568 դրամ, իսկ դեկտեմբերի 20-ին՝ նաև 5 մլն 793 հազար 682 դրամ:
2017 թվականի դեկտեմբերի 19-ին կատարողական ակտի և Ա.Պ.-ի կողմից կազմված հաշիվ-ապրանքագրի հիման վրա՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 26-ին «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ից «Արտնաուկա» ՍՊԸ-ի հաշվին է փոխանցվել 41 մլն 633 հազար դրամ:
Ա.Պ.-ն, վերոնշյալ գումարից 38 մլն 570 հազար դրամը, Վ.Գ.-ի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, 2017 թվականի դեկտեմբերի 27-ին կանխիկացրել և հաջորդ օրն առձեռն փոխանցել է Վ.Գ.-ին:
Ա.Պ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին (խարդախությանն օժանդակելը) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետերով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հունիսի 29-ին դատախազի նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել 2016 թվականի ընթացքում «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտության գծով տեղակալի, իսկ 2017 թվականի մայիսի 10-ից՝ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ի նկատմամբ՝ յուրացնելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, խարդախության և փողերի լվացման համար: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառված կալանավորումը (հայտարարված է հետախուզում):

Директор компании «Артнаука» отмывал деньги в особо крупном размере и пособничал мошенничеству. Прокурор возбудил публичное уголовное преследование
декабрь 20, 2023
15 декабря 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении директора компании ООО «Артнаука» А.П. за пособничество мошенничеству, совершенному бывшим директором ГНКО «Севанский национальный парк», и отмывание денег в особо крупном размере.
В ходе уголовного производства установлено, что 2 октября 2017г. между Министерством охраны природы и ГНКО «Севанский национальный парк» был заключен грантовый договор на сумму 83 млн 875 тыс. драм на очистку территорий площадью ​​64 га, и для реализации проекта «Услуги по очистке затопленных лесных насаждений озера Севан».
Бывший директор ГНКО «Севанский национальный парк» В.Г., не соблюдая процедуры, установленные законом «О закупках», заключил фиктивный договор стоимостью 41 млн 633 тыс. драм с директором ООО «Артнаука» А.П. для предоставления вышеуказанных работ.
В частности, директор ООО А.П. на основании паспортов ряда лиц, предоставленных В.Г., официально зарегистрировал их как сотрудников своей компании и составил фальшивые договоры аренды транспортных средств.
Кроме того, при условии, что А.П. не выполнил никаких работ, предусмотренных договором, заключенных с В.Г., он подписал и подтвердил поддельные акты приема-передачи с директорами филиалов «Мартуни» и «Норатус» СНОК «Севанский национальный парк» Г.К. и Н.П. о предоставлении ООО «Артнаука» горюче-смазочных материалов на сумму 17 миллионов 662 тысячи 988 драмов, а затем - поддельный исполнительный акт о полном выполнении работ, предусмотренных договором.
В.Г. представил в Министерство охраны природы официальный документ, содержащий ложную информацию о якобы выполненных работах на сумму 76 миллионов 150 тысяч драм и 7 миллионов 724 тысяч 910 драм на участках площадью 44 га в округе «Мартуну» и 20 га в округе «Норатус», на основании которого министерство перечислило на счет «Севанского национального парка» 57 миллионов 112 тысяч 568 драм, а 20 декабря - 5 миллионов 793 тысячи 682 драм.
26 декабря 2017г. ГНКО «Севанский национальный парк» перечислил на счет ООО «Артнаука» 41 миллион 633 тысячи драм, на основании исполнительного акта и счета-фактуры выставленного А.П. от 19 декабря 2017г.,
27 декабря 2017г., согласно ранее достигнутой договоренности с В.Г., А.П. обналичил сумму и передал 38 миллионов 570 тысяч драм на следующий день В.Г.
Публичное уголовное преследование в отношении А.П. возбуждено по пункту 1 части 3 статьи 38-178 (пособничество в мошенничестве) и пункту 1 части 2 статьи 190 УК РА, принятого 18.04.2003 г.
Напоминаем, что 29 июня 2023г. по инициативе прокурора было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении В.Г., занимавшего в 2016 году должность замдиректора в ГНКО «Севанский национальный парк», а с 10 мая 2017 г. возбуждено уголовное преследование в отношении директора ГНКО за хищение, подлог, мошенничество и отмывание денег. В отношении него избрана мера пресечения в качестве заключение под стражу (объявлен розыск).