Քաղաքացիները դատապարտյալին տրամադրել են իրենց էլեկտրոնային դրամապանակների գաղտնաբառերը. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել համակարգչային եղանակով հափշտակություն կատարելու համար
դեկտեմբերի 13, 2023
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 8-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրող դատապարտյալ Ա.Հ.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու համար:
Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ դատապարտյալ Ա.Հ.-ն, 2021 թվականի հունիսի 10-ից մինչև 2022 թվականի ապրիլի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում, զանգահարել է 49 տարբեր անձանց և տարբեր պատրվակներով խաբեությամբ ստացել նրանց հեռախոսահամարներին ուղարկված գաղտնաբառերը:
Գաղտնաբառերն ստանալուց հետո Ա.Հ.-ն հասանելիություն է ձեռք բերել նշված անձանց «Իդրամ» էլեկտրոնային դրամապանակիներին և դրանց միջոցով, նրանց անվամբ կնքել վարկային պայմանագրեր:
Նկարագրված եղանակով Ա.Հ.-ն կատարել է ընդհանուր 39 մլն 803 հազար դրամի համակարգչային հափշտակություն՝ գումարները փոխանցելով տարբեր բուքմեյքերական ընկերությունների՝ իր կողմից օգտագործվող խաղային հաշիվներին:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն):
Գլխավոր դատախազությունը հորդորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին զերծ մնալ իրենց էլեկտրոնային դրամապանակների, բանկային քարտերի տվյալներն այլ անձանց փոխանցելուց:

Граждане сообщяли осужденному пароли своих электронных кошельков. Прокурор возбудил публичное уголовное преследование за хищение посредством компьютерной техники
декабрь 13, 2023
8 декабря 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении осужденного А.Г., отбывающего наказание в пенитенциарном учреждении "Армавир" Министерства Юстиции, за совершение компьютерной кражи в особо крупном размере.
В уголовном производстве, расследуемом Следственным комитетом, установлено, что осужденный А.Г. в период с 10 июня 2021 года по 12 апреля 2022 года звонил 49 разным людям и обманным путем под разными предлогами получал пароли, которые были отправлены на их номера телефонов.
Получив доступ к электронным кошелькам «Идам», А.Г. заключал кредитные договоры от их имени.
По описанной схеме А.Г. совершил хищение посредством компьютерной техники на сумму 39 млн 803 тыс драм, перечислив сумму различным букмекерским организациям, на свои игровые счета.
Возбуждено уголовное дело по пункту 3 части 3 статьи 257 УК РА.
Генеральная прокуратура призывает граждан Республики Армения воздержаться от передачи данных своих электронных кошельков и банковских карт другим лицам.