Գլխավոր դատախազը ԵՄ դեսպանի հետ քննարկել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ Վասիլիս Մարագոսի՝ տարածաշրջանի զգայուն խնդիրների վերաբերյալ խորը իրազեկվածությունը կնպաստի առաքելության արդյունավետ իրականացմանը, օրենքի և մարդու իրավունքների գերակայության ամրապնդմանն ու համագործակցության զարգացմանը:
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի՝ ամիսներ տևած արգելափակումից հետո՝ սեպտեմբերի 19-ին, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքներին և ՀՀ դատախազության կողմից օտարերկրյա գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացվող աշխատանքներին՝ ուղղված Քրեական օրենսգրքով արգելված արարքներ կատարած անձանց նկատմամբ հետախուզում հայտարարելուն:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Եվրաջասթի և Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջև քրեական գործերով դատական համագործակցությանն ուղղված համաձայնագրի մշակման աշխատանքներին: Երկուստեք ընդգծվել է, որ համագործակցությունը կնպաստի անդրազգային հանցագործությունների քննության արդյունավետության բարձրացմանը:
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ում Եվրոպական միության գրասենյակի հետ համագործակցության ձևաչափին, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետությունների հետ ոլորտային համատեղ ծրագրերի շրջանակներին:

Генеральный прокурор обсудил с послом ЕС ряд тем, представляющих взаимный интерес
Сегодня генеральный прокурор Вардапетян Анна приняла посла Василиса Марагоса, главу делегации ЕС в Армении.
Вардапетян Анна поздравила посла со вступлением на ответственный пост и подчеркнула, что глубокое понимание Василисом Марагосом чувствительных вопросов региона будет способствовать эффективной реализации его миссии, укреплению верховенства закона и прав человека, развитию сотрудничества.
Прежде чем обсудить темы повестки, Генеральный прокурор РА коснулась последствий широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном против мирного населения Нагорного Карабаха 19 сентября — после многомесячной блокады Лачинского коридора, а также деятельности, осуществляемой Прокуратурой Республики Армения в сотрудничестве с зарубежными партнерами, которая направленна на розыск лиц, совершивших деяния, запрещенные Уголовным кодексом.
В ходе встречи была упомянута разработка соглашения, направленного на судебное сотрудничество между Евроюстом и компетентными органами Республики Армения. Обе стороны подчеркнули, что сотрудничество будет способствовать повышению эффективности расследования международных преступлений.
В ходе встречи, был затронут вопрос формата сотрудничества с офисом Евросоюза в РА, в том числе и в рамках совместных отраслевых программ со странами-членами ЕС.