Հրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալը 2020 թվականի սեպտեմբերի 28-ին մարտական դիրքի անձնակազմի մոտ խուճապ է տարածել և հրամայել նահանջել. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
հուլիսի 12, 2023
Հրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Մ.Պ.-ն, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին` Կառավարության կողմից հայտարարված ռազմական դրության ժամանակ, հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցնելու և տարածումը կանխելու փոխարեն, մարտական դիրքի անձնակազմի մոտ խուճապ է տարածել և հրամայել նահանջել:
Մասնավորապես՝ գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Մ.Պ.-ն, դեռևս 2020 թվականի սեպտեմբերի 26-ին, նշանակված լինելով որպես N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի պատասխանատու, սեպտեմբերի 28-ին խնդիր է ստացել իրականացնել Արցախի Հանրապետության շփման գծի ու օդային տարածության պահպանությունը, կանխել սահմանի խախտումը:
Նույն օրը՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, տեղեկանալով, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ճեղքել են իր պաշտպանության տեղամասի հարևանությամբ գտնվող ՊԲ N զորամասի պաշտպանական բնագիծը՝ Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Թալիշ բնակավայրի ուղղությունից, պարտավոր լինելով կասեցնել հակառակորդի առաջխաղացումը, ստորաբաժանման նահանջն իրականացնել կազմակերպված ու գաղտնի՝ անտեսելով մարտական դիրքերը և զբաղեցրած բնագիծն անպաշտպան թողնելու հանգամանքը, դրսևորել է անգործություն և կատարել իշխանազանցություն: Մասնավորապես՝ չունենալով զբաղեցրած N մարտական դիրքից նահանջելու վերաբերյալ գումարտակի հրամանատարի հրամանը՝ մարտական դիրքի անձնակազմի մոտ խուճապ է տարածել՝ հայտնելով, որ դիտարկվել են հակառակորդի տանկեր, որոնք հասնելու են իրենց ու ոչնչացնեն: Այնուհետև, հրամայել է անմիջապես նահանջել և, առանց մարտ վարելու, դիրքի ամբողջ անձնակազմի հետ լքել է մարտական դիրքը և նահանջել:
Արդյունքում՝ հակառակորդն անխոչընդոտ առաջացել և վերահսկողության տակ է վերցրել մարտական դիրքերը:
2023 թվականի հունիսի 2-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Մ.Պ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը)։
2023 թվականի հուլիսի 7-ին դատախազը քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան։

28 сентября 2020 года заместитель командира стрелкового батальона посеял панику среди личного состава Воинских позиций и отдал приказ об отступле
июль 12, 2023
27 сентября 2020 г., в период объявленного Правительством военного положения, вместо того, чтобы приостановить наступление противника, заместитель командира стрелкового батальона М.П. посеял панику среди личного состава воинских позиций и отдал приказ об отступлении.
В частности, заместителю командира батальона, 26 сентября 2020 года, назначенному ответственным за воинскую позицию охраняемой территории воинской части N, 28 сентября было поручено осуществить охрану территории линии соприкосновения и воздушного пространства Республики Арцах для предотвращения нарушений границы.
В тот же день, около 14:00, узнав о том, что вооруженные силы Азербайджана прорвали оборонительный рубеж воинской части N Вооруженных Сил Республики Арцах со стороны населенного пункта Талыш Мартакертского района Республики Арцаха, будучи обязанным остановить наступление противника, тайно организовать отход отряда, игнорируя факт оставления незащищенными боевых позиций и линию обороны, проявил бездействие и злоупотребил своими полномочиями. В частности, не имея команды командира батальона на отход с занимаемой воинской позиции N, посеял панику среди ее личного состава, сообщив, что замечены танки противника, которые доберутся до них и уничтожат. Затем приказал немедленно отступить и без боя покинул боевую позицию с личным составом.
В результате противник беспрепятственно продвинулся вперед и занял боевые позиции.
2 июня 2023 года надзирающий прокурор возбудил уголовное дело в отношении М.П. по части 4 статьи 375 УК РА (злоупотребление полномочиями).
7 июля 2023 года прокурор передал материалы уголовного дела с обвинительным актом в Уголовный суд первой инстанции Сюникской области.