«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ից հափշտակվել է 908 մլն դրամ. նախկին տնօրեն Ա.Մ.-ից բացի՝ ևս երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
մայիսի 16, 2023
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում հայտնաբերված առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ քրեական գործով (վարույթով) 2023 թվականի մայիսի 12-ին հսկող դատախազի որոշմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Բժշկական կենտրոնի նախկին տնօրեն Ա.Մ.-ին օժանդակող 2 անձի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում 2022 թվականի նոյեմբերի 29-ին Բժշկական կենտրոնի նախկին տնօրեն Ա.Մ.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (երեք դրվագ) (առանձնապես խոշոր չափերի յուրացում կամ վատնում կատարելը), 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը), 38-325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր կեղծելուն, իրացնելուն կամ օգտագործելուն օժանդակելը), 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելը):
2023 թվականի մայիսի 12-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ՓԲ ընկերության մեծահասակաների պոլիկլինիկայի վարիչի բուժական գծով տեղակալ Թ.Գ.-ի և Բժշկական կենտրոնի պետական պատվերի փաստաթղթերի ձևակերպման աշխատանքների ծառայության ղեկավար Ա.Մ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելը) և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը):
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Թ.Գ.-ն, 2004 թվականից աշխատելով «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի մեծահասակների պոլիկլինիկայի վարիչի բուժական գծով տեղակալի պաշտոնում, 2014 թվականի մայիսից մինչև 2017 թվականի սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, Բժշկական կենտրոնի պետական պատվերի փաստաթղթերի ձևակերպման աշխատանքների ծառայության ղեկավար Ա.Մ.-ի և Բժշկական կենտրոնի այլ աշխատակիցների հանցակցությամբ, օժանդակել է Բժշկական կենտրոնի տնօրենի կողմից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույքի՝ 908 մլն 47 հազար 850 դրամի հափշտակությանը:
2023 թվականի մայիսի 12-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներն ուղարկել է Քննչական կոմիտե՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածով սահմանված կարգով մեղադրյալներին նոր մեղադրանք ներկայացնելու նպատակով:

ЗАО "Сурб Григор Лусаворич" было хищено 908 млн драмов. Помимо бывшего директора А.М., уголовное преследование возбуждено еще в отношении двух лиц
май 16, 2023
12 мая 2023 года постановлением надзирающего прокурора по уголовному делу (производству) о явных злоупотреблениях, выявленных в медицинском центре ЗАО «Сурб Григор Лусаворич», возбуждено уголовное дело в отношении 2 лиц, содействовавших бывшему директору медицинского центра А.М.
Напомним, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу 29 ноября 2022 г. в качестве обвиняемого по ст. 179 ч. 3 п. 1 УК от 18.04.2003 г. был привлечен бывший директор Медицинского центра А.М. (по трем эпизодам) (использование или растрата в особо крупных размерах), по ч. 2 ст. 325 (подделка, сбыт или использование документов), по ч. 2 ст. 38-325 (содействие в подделке, сбыте или использовании документов), 214- (злоупотребление полномочий работниками коммерческих или иных организаций).
12 мая 2023 года надзирающий прокурор возбудил уголовное дело в отношении заместителя начальника поликлиники для пожилых людей ЗАО «Святой Григор Лусаворич» Т.Г. и начальника службы оформления документов государственного заказа А.М.
В соответствии со ст. 38-178 ч. 3 п. 1 УК от 18.04.2003 г. (сокрытие мошенничества в особо крупном размере) и ст. 325 ч. 2 (подделка, изготовление или использование документов, штампов, печатей, формы).
В ходе предварительного следствия установлено, что Т.Г., в 2004 г. работая в должности заместителя заведующего поликлиники МЦ «Св. Григор Лусаворич» в период с мая 2014 года по сентябрь 2017 года заведующий отделением Службы оформления госзаказа Медицинского центра, при соучастии А.М. и других сотрудников Медицинского центра помог директору Медицинского центра обманным путем присвоить особо крупную сумму имущества, составляющую 908 миллионов 47 тысяч 850 драмов.
12 мая 2023 года надзирающий прокурор принял решение о возбуждении уголовного дела, предъявлении обвиняемому нового обвинения в соответствии со статьей 190 Уголовно-процессуального кодекса.