ԶՈՒ ինժեներական զորքերի վարչության կարիքների համար ճանապարհաշինարարական տեխնիկաների պահեստամասերը ձեռք են բերվել շուկայականից էականորեն բարձր գնով. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
մայիսի 15, 2023
Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության հետ համատեղ 2023 թվականի առաջին եռամսյակում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2011-2021 թվականների ընթացքում ինժեներական-ճանապարհաշինարարական 45 տեխնիկաների պահեստամասերը ԶՈՒ ինժեներական զորքերի վարչությունը ձեռք է բերել առերևույթ ուռճացված գներով։
Պահեստամասերի գները համեմատվել են հայաստանյան շուկայում, ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրներում գործող կազմակերպությունների կողմից առաջարկվող գների հետ։
Շուրջ 700 ինժեներական-ճանապարհաշինարարական տեխնիկաների պահեստամասերից առանձնացվել է 45-ը, որոնց գնային արժեքն էականորեն բարձր է եղել շուկայում նույն ապրանքատեսակների համար առաջարկվող գներից։
45 պահեստամասերից 18-ը գնվել են 8 մլն 981 հազար 896 դրամով թանկ, իսկ 27 անվանում պահեստամասերը գնվել են 73 մլն 949 հազար 800 դրամով թանկ։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ պարզված հանգամանքներն առերևույթ պարունակում են Քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարքի հատկանիշներ՝ ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են Քննչական կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար։
2023 թվականի ապրիլի 20-ին ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն, որն առաջացրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքային վնաս):

Для нужд Управления инженерных войск Вооруженных Сил были закуплены запасные части к дорожно-строительной технике по цене, значительно превышающей рыночную: возбуждено уголовное дело
май 15, 2023
По данным изучения, проведенного Управлением защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры в первом квартале 2023 года, было установлено, что запчасти к 45 инженерно-дорожной технике были закуплены Управлением инженерных войск Вооруженных Сил по явно завышенным ценам.
Цены на запчасти сравнивались с ценами, предлагаемыми на рынке Армении, а также организациями, работающими в странах ЕАЭС.
Из около 700 запасных частей к инженерно-дорожно-строительной технике были выделены 45, цена которых значительно превышала цены, предлагаемые на аналогичную продукцию на рынке.
18 из 45 запчастей были куплены по цене 8 млн 981 тыс. 896 драмов, а 27 запчастей были куплены по цене 73 млн 949 тыс. 800 драмов.
Учитывая, что обстоятельства, выявленные исследованием, представляются содержащими признаки деяния, предусмотренного Уголовным кодексом, результаты исследования направлены в Следственный комитет для решения вопроса о возбуждении уголовного дела.
20 апреля 2023 года в Главном военном следственноm управлении СК возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 446 УК (должностная халатность, повлекшая особо крупный имущественный ущерб).