Ստրասբուրգում քննարկվել են ՄԻԵԴ վճիռների կատարման ինստիտուցիոնալ մակարդակի ամրապնդման հարցերը. գլխավոր դատախազը Ստրասբուրգում է
մայիսի 12, 2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիայով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների իրականացման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամների հետ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ստրասբուրգ քաղաքում է:
Այցի շրջանակում Հանձնաժողովի անդամները մայիսի 11-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Յակումոպուլոսին, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիյա Բուրիչին և Եվրոպական դատարանի նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրին: Աննա Վարդապետյանը Հանձնաժողովի անդամների հետ մասնակցել է նաև «Վճիռների կատարման ինստիտուցիոնալ մակարդակի ամրապնդում» խորագրով կլոր սեղան-քննարկմանը:
Կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում Աննա Վարդապետյանը նշել է. «ՄԻԵԴ վճիռներն ախտորոշող գործիքներ են (diagnostic tools) համակարգային խնդիրների վերհանման հարցում: ՀՀ դատախազությունը պատշաճ ուշադրություն է դարձնում ներպետական օրենսդրությունում և իրավակիրառ պրակտիկայում ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքում ամրագրված չափանիշների պատշաճ իրացմանը»: Այդ համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Դատախազության կոլեգիայի մի շարք որոշումներին, ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններին և հանձնարարականներին՝ ուղղված խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի դրսևորման այլ դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերով քննության արդյունավետության բարձրացմանը, կալանք խափանման միջոցի կիրառման և իր դեմ ցուցմունք տված վկաներին հակընդդեմ հարցման ենթարկելու իրավունքի իրացմանը, պետության վերահսկողության ներքո գտնվող հաստատություններում՝ քրեակատարողական հիմնարկներում և զինված ուժերում մահվան դեպքերի արդյունավետ քննության ապահովմանը և այլն: Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիյա Բուրիչի հետ զրույցում Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Գլխավոր դատախազությունն անմիջական փոխգործակցության մեջ է Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ այդ համատեքստում կարևորելով առաջիկայում Երևանում Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպվող միջազգային համաժողովը, որը նվիրված է օրենքի գերակայության ապահովման ոլորտում դատախազի անկախությանը:
Հանդիպումների ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է ՄԻԵԴ վճիռների կատարման գործընթացում Դատախազության դերակատարումը՝ համակարգային խնդիրների լուծման, ինչպես նաև արձանագրված խախտման բնույթից կախված՝ գործերի վերաբացման և նոր քննության անցկացման համատեքստում: Այս առումով Վարդապետյանը կարևորել է ՀՀ վարչապետի 2020 թվականի օգոստոսի 3-ի որոշմամբ ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինծառայողների մահվան դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի ուսումնասիրության նպատակով աշխատանքային խմբի աշխատանքը, որի արդյունքում կազմված խորհրդատվական եզրակացությունները ներկայացվել են վարույթն իրականացնող մարմին, դարձել կոնկրետ գործերով հանձնարարություններ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման, մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների ներդրման արդյունավետության բարձրացման, Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման մինչգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծման և գործունեության հետ կապված հարցեր: Ընդգծվել են Հայաստանի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի իմպլեմենտացիային ուղղված քայլերի արդյունավետությունը և այդ առումով կարևորվել Միջգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծումը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ստեղծված իրավիճակում մարդու իրավունքների խախտումներին։
Հանդիպումների ժամանակ ներկայացվել են 2023 թվականի մայիսի 11-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված հերթական սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները:

В Страсбурге были обсуждены вопросы усиления институционального уровня исполнения решений ЕСПЧ. Генеральный прокурор находится в Страсбурге
май 12, 2023
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян находится в Страсбурге, Франции, с членами межведомственной комиссии по координации выполнения международных обязательств, взятых на себя Европейской конвенцией «О защите прав человека и основных свобод».
В рамках визита 11 мая, члены Комиссии встретились с генеральным директором Совета Европы по правам человека и соблюдению законности Совета Европы Христосом Гиакумопулосом, генеральным секретарем Совета Европы Марией Бурич и президентом Европейского суда Сиофрой О'Лири. Анна Вардапетян также приняла участие в круглом столе с членами Комиссии на тему «Укрепление институционального уровня исполнения судебных решений».
В ходе круглого стола Анна Вардапетян отметила: «Решения ЕСПЧ — это диагностические инструменты для выявления системных проблем. Прокуратура РА уделяет должное внимание надлежащему внедрению норм, установленных прецедентным правом ЕСПЧ, во внутреннее законодательство и судебную практику». В этом контексте генеральный прокурор Республики Армения сослалась на ряд постановлений Прокуратуры, приказы и указания генерального прокурора Республики Армения, направленные на повышение эффективности расследования уголовных дел, возбужденных в связи с пытками и другими случаями жестокого обращения, право применять запретительный судебный приказ и проводить перекрестный допрос свидетелей, давших против него показания, осуществление, обеспечение эффективного расследования случаев смерти в государственных учреждениях, пенитенциарных учреждениях и вооруженных силах и т.д. В беседе с генеральным секретарем Совета Европы Марией Бурич Анна Вардапетян подчеркнула, что Генеральная прокуратура находится в прямом взаимодействии с Советом Европы, в этом контексте подчеркнув предстоящую международную конференцию, организованную совместно с Советом Европы в Ереване, посвященную независимости прокурора в сфере обеспечения законности.
В ходе встреч генеральный прокурор РА подчеркнула роль прокуратуры в процессе исполнения приговоров ЕСПЧ, в контексте решения системных проблем, а также в контексте возобновления дел и проведения нового расследования в зависимости от характер зафиксированного нарушения. В этой связи Вардапетян подчеркнула работу рабочей группы в целях расследования уголовных дел, возбужденных по постановлению премьер-министра РА от 3 августа 2020 года, о гибели военнослужащих, погибших в небоевых условиях.
В ходе встреч были рассмотрены вопросы, связанные с исполнением постановлений Европейского суда, повышением эффективности имплементации европейских стандартов прав человека, созданием и деятельностью Межведомственной комиссии по исполнению постановлений Европейского суда. Была подчеркнута эффективность шагов Армении по выполнению Европейской конвенции по правам человека, и в этой связи было подчеркнуто создание Межведомственной комиссии.
Упоминалось также о нарушениях прав человека в ситуации, сложившейся во время 44-дневной войны 2020 года и после нее.
В ходе встреч были представлены провокационные и агрессивные действия, совершенные вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Республики Армения 11 мая 2023 года.