Կադրային բարեփոխումներ՝ Դատախազությունում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի մարտի 7-ի, 28-ի և 30-ի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային նշանակումներ և փոխատեղումներ՝ նաև առաջխաղացման ձևով:
• Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազ Տիգրան Պողոսյանը փոխադրվել է Վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության Ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Հայկ Մովսիսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Հրանտ Ներսիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Աննա Հակոբյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
• Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Եսայի Բաբելյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Վազգեն Ռուստամյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Տավուշի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Վահե Գրիգորյանը նշանակվել է Տավուշի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Վանուհի Փայտյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Վաղարշակ Սարգսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Անահիտ Ավդալյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազ Վիրաբ Համբարձումյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Գագիկ Հայրապետյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ 2023 թվականի մարտի 31-ից:
• Վազգեն Եդիգարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2023 թվականի մարտի 31-ից:
• Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Սյուզաննա Հովհաննիսյանը փոխադրվել է Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Տավուշի մարզի դատախազության դատախազ Հովհաննես Աղասարյանը փոխադրվել է Տավուշի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Արևիկ Մարտիրոսյանը նշանակվել է Տավուշի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2023 թվականի ապրիլի 3-ից:
• Միլենա Առուստամյանը նշանակվել է Լոռու մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2023 թվականի ապրիլի 3-ից:
• Թամար Դավթյանը նշանակվել է Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2023 թվականի ապրիլի 3-ից:
• Հովհաննես Սաֆարյանը նշանակվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2023 թվականի ապրիլի 5-ից:

Кадровые реформы в Прокуратуре продолжаются
Приказами генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 7, 28 и 30 марта 2023 года в Прокуратуре произошли кадровые назначения и переводы также в виде продвижения в службе.
В частности՝
* Прокурор Управления по делам о преступлениях против человека Генеральной прокуратуры Тигран Погосян переведен на должность старшего прокурора Управления.
* Старший прокурор Управления по надзору за законностью досудебного производства в Службе национальной безопасности Генеральной прокуратуры Айк Мовсисян переведен на должность старшего прокурора Управления по делам преступлений против экономической деятельности Генеральной прокуратуры.
* Прокурор Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун г. Еревана Грант Нерсисян назначен на должность прокурора Управления по делам о преступлениях против человека Генеральной прокуратуры.
* Прокурор прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен г. Еревана Анна Акопян назначена на должность прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры.
* Прокурор Прокуратуры Лорийской области Есаи Бабелян назначен на должность прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры.
* Старший прокурор Прокуратуры города Еревана Вазген Рустамян переведен на должность заместителя прокурора административных районов Аван и Нор Норк города Еревана.
* Старший прокурор Прокуратуры Тавушской области Ваге Григорян назначен на должность заместителя прокурора Тавушской области.
* Прокурор Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана Вануи Пайтян переведена на должность прокурора Прокуратуры города Еревана.
* Прокурор Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Ереван Вагаршак Саргсян переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
* Прокурор Прокуратуры Ширакской области Анаит Авдалян переведена на должность прокурора Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
* Прокурор Прокуратуры Котайкской области Вираб Амбарцумян переведен на должность прокурора Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
* Гагик Айрапетян назначен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана с 31 марта 2023 года.
* Вазген Едигарян назначен на должность прокурора Прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана с 31 марта 2023 года.
* Прокурор Военной прокуратуры Лорийского гарнизона Сюзанна Ованнисян переведена на должность прокурора Прокуратуры Котайкской области.
* Прокурор Прокуратуры Тавушской области Оганес Агасарян переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры Тавушской области.
* Аревик Мартиросян назначена на должность прокурора Прокуратуры Тавушской области с 3 апреля 2023 года.
* Милена Арустамян назначена на должность прокурора Прокуратуры Лорийской области с 3 апреля 2023 года.