41 մլն 438 հազար դրամ գույքի հափշտակություն՝ «Լոռի» ջրօգտագործողների ընկերությունում
Լոռու մարզի դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորությունների շրջանակներում, «Լոռի» ջրօգտագործողների ընկերությունում (այսուհետ՝ Ընկերություն)  իրականացրել է ուսումնասիրություն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հանձնարարությամբ, Երևանում և մարզերում ուսումնասիրություններ են նախաձեռնվել՝ հանրապետությունում գործող ջրօգտագործողների ընկերություններում պետական շահերի պաշտպանության վիճակը պարզելու նպատակով:
Ընկերության վերաբերյալ Պետական եկամուտների կոմիտեից և Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչությունից ստացված փաստաթղթերն ուսումնասիրելիս պարզվել է, որ Ընկերության իրավասու աշխատակիցները Ընկերության տարբեր հաստիքներում ձևակերպված 55 աշխատակիցների անուններով, որոնք միաժամանակ եղել են համայնքային, ոչ առևտրային, բժշկական կենտրոններում աշխատողներ, դուրս են գրել 41 մլն 438 հազար դրամ աշխատավարձ՝ հափշտակելով իրենց վստահված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Դրանից բացի, Ա.Մ.-ն, 2019 թվականի փետրվարի 5-ից Ընկերությունում աշխատելով որպես գլխամասային հսկիչ, 2019-2022 թվականներին պարբերաբար բացակայել է աշխատանքից՝ 3-4 ամիս տևողությամբ, սակայն Ընկերության իրավասու աշխատակիցները աշխատավարձերի վճարման տեղեկագրերում և ցուցակներում ներառել են կեղծ տեղեկություններ՝ Ա.Մ-ի կողմից իբր աշխատանքի հաճախելու մասին: Արդյունքում Ա.Մ.-ին ավել է հաշվարկվել և վճարվել 850 հազար դրամ աշխատավարձ:
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ Լոռու մարզի դատախազի տեղակալը մարտի 20-ին առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչություն՝ Քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը, կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը, օգտագործելը) և 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերի վստահված գույքը հափշտակելը) քրեական վարույթ նախաձեռնելու հանձնարարությամբ:
Նույն օրը Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Ընկերության կողմից կատարված գնումների գործընթացի, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի կնքման մասով, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորությունների շրջանակներում, Լոռու մարզի դատախազության ուսումնասիրությունները շարունակվում են:

Хищение имущества на сумму 41 млн 438 тысяч драмов в компании водопользователей «Лори»
Прокуратура Лорийской области в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных интересов провела исследование в компании водопользователей «Лори» (далее-компания).
Напомним, что по поручению генпрокурора РА Анны Вардапетян в Ереване и областях были начаты исследования с целью выяснения состояния защиты государственных интересов в действующих в республике компаниях водопользователей.
При изучении документов, полученных из Комитета государственных доходов и Главного управления уголовной полиции полиции Министерства внутренних дел, было установлено, что компетентные сотрудники компании выписали зарплату в размере 41 млн 438 тыс. драмов на имена 55 сотрудников, оформленных на разных должностях компании, которые одновременно были сотрудниками общинных, некоммерческих, медицинских центров.
Кроме того, А.М. с 5 февраля 2019 года, работая в компании в качестве головного контролера, в 2019-2022 годах периодически отсутствовал на работе продолжительностью 3-4 месяца, однако компетентные сотрудники компании включили в бюллетени и списки выплат заработной платы ложную информацию.
Принимая во внимание вышеизложенное, заместитель прокурора Лорийской области 20 марта представил сообщение о предполагаемом преступлении в Следственное управление Лорийской области Следственного комитета с поручением инициировать уголовное производство по части 2 статьи 457 (подделка документов, штампов, печатей, бланков или сбыт, изготовление, использование поддельных документов, штампов, печатей, бланков) и пункту 3 части 3 статьи 256 (хищение доверенного имущества в особо крупных размерах) Уголовного кодекса.
В тот же день в Следственном управлении Следственного комитета Лорийской области было инициировано уголовное производство.
В рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных интересов в части процесса закупок, осуществленных компанией, а также заключения договоров на оказание услуг, исследования прокуратуры Лорийской области продолжаются.