ՊՆ պաշտոնատար անձինք, դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից, օտարել են Գեղարքունիքի մարզի Բերդկունք համայնքում գտնվող զորամասի տարածքը
մարտի 15, 2023
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից 2022 թվականին կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Պաշտպանության նախարարությանն անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված Գեղարքունիքի մարզի Բերդկունք համայնքում գտնվող զորամասը (զորանոցը՝ 1878.3 մ2, պահակատունը, շտաբը, էլեկտրական ենթակայանը, կաթսայատունը, պոմպակայանը՝ 370.1 մ2 մակերեսով և հատուկ նշանակության 1.9 հա հողամասը) 2012 թվականի նոյեմբերի 30-ին առուվաճառքի պայմանագրով օտարվել է ՌԴ քաղաքացի Գ.Վ.-ին:
Համաձայն առուվաճառքի պայմանագրի՝ Նախարարության անունից ՀՀ ՊՆ աշխատակազմի ղեկավար Գ.Հ.-ի կողմից 2012 թվականի նոյեմբերի 13-ին տրված լիազորագրով` որպես լիազոր անձ, հանդես է եկել քաղաքացի Ա.Հ.-ն: Անշարժ գույքի՝ շինության և հողատարածքի վաճառքի գինը կազմել է 101 մլն 326 հազար դրամ: Առուվաճառքի պայմանագիրը վավերացրել է Կենտրոն նոտարական տարածքի նոտար Ա.Ա.-ն:
2012 թվականի դեկտեմբերի 3-ին և դեկտեմբերի 10-ին Գ.Վ.-ն դիմումներ է ներկայացրել Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի աշխատակազմ (այսուհետև՝ Կոմիտե)՝ խնդրելով կատարել իրավունքի պետական գրանցում, սակայն Կոմիտեն մերժել է իրավունքի պետական գրանցման վերաբերյալ դիմումները՝ հիմնավորելով, որ գնված օբյեկտի սպասարկման համար անհրաժեշտ հողատարածքը հանդիսանում է հատուկ նշանակության հողատարածք, որը չի կարող լինել քաղաքացու սեփականություն, ուստի դիմումին ընթացք կտրվի սահմանված կարգով հողամասի նպատակային նշանակությունը փոխելուց և հասցեի որոշում ներկայացնելուց հետո:
Կադաստրային գործում առկա փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ վարչապետի 2009 թվականի դեկտեմբերի 22-ի թիվ 1064-Ա որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի դրական եզրակացության և համայնքի ղեկավարի առաջարկության հիման վրա՝ Գեղարքունիքի մարզի Բերդկունք համայնքի ավագանու 2013 թվականի օգոստոսի 27-ի թիվ 5 որոշմամբ, համայնքի գլխավոր հատակագծի կատարվել են փոփոխություններ. հողամասի «Հատուկ նշանակության հողեր» (ռազմական) նպատակային նշանակությունը փոփոխվել է՝ ստանալով «Հատուկ պահպանվող տարածքների հողեր» (հանգստի համար նախատեսված) նպատակային նշանակություն:
Կադաստրային գործում առկա է նաև Բերդկունք համայնքի ղեկավար Բ.Դ.-ի կողմից 2013 թվականին տրված տեղեկանք այն մասին, որ վերոնշյալ 1.73 հա (հողամասի չափը քարտեզագրման արդյունքում ճշգրտվել և նվազել է) հողամասը կառուցման և սպասարկման համար «չի գտնվում ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումների ցանկում, ինչպես նաև ինժեներատրանսպորտային օբյեկտների օտարման գոտիներում, չի առաջացնում սերվիտուտ»:
Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի ղեկավարի 2022 թվականի դեկտեմբերի 20-ի 1136-Ա որոշմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի Բերդկունք բնակավայրի 5-րդ մայրուղու նրբանցքի թիվ 7 հասցեում գտնվող, Գ.Վ.-ին սեփականության իրավունքով պատկանող 1.73 հա հողամասի նպատակային նշանակությունը համապատասխանեցվել է Բերդկունք համայնքի պարզեցված գլխավոր հատակագծում փոփոխության նախագծին:
«Հատուկ նշանակության» նպատակային նշանակության հողերից փոխվել է «Հատուկ պահպանվող տարածքների» նպատակային նշանակության հողատեսքի, իսկ հողամասի գործառնական նշանակությունը «Հատուկ նշանակության» (ռազմական) գործառնական նշանակության հողատեսքից փոխվել է «Հանգստի համար նախատեսված» գործառնական նշանակության հողատեսքի: Նույն որոշմամբ հողամասի վրա գտնվող «Զորանոցի» գործառնական նշանակությունը փոխվել է «Հյուրանոցի», իսկ «Շտաբի» գործառնական նշանակությունը՝ «Հյուրատան»:
Վերոնշյալ որոշման հիմքով՝ Գ.Վ.-ի անվամբ Կոմիտեի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին տրվել է վկայական, որով Բերդկունք համայնքի 5-րդ մայրուղու նրբանցքի 7 հասցեում գտնվող 1.73 հա հողամասի և շինությունների նկատմամբ գրանցվել է վերջինիս սեփականության իրավունքը:
Վկայականի «Հողամասի բնութագրերը» մասում հողամասի նպատակային նշանակությունը նշված է «Հատուկ պահպանվող տարածքներ», գործառնական նշանակությունը կամ հողատեսքը՝ «Հանգստի համար նախատեսված», իսկ «Շինությունների բնութագրեր» մասում՝ շինությունների տեսակը փոփոխվել է. «Զորանոցը» անվանափոխվել է «Հյուրանոցի», իսկ «Շտաբը»՝ «Հյուրատան»:
Վերը նշված փոփոխություններից վեց օր հետո՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 28-ին, Գ.Վ.-ն նշված հողատարածքը և շինությունները 158 մլն դրամով վաճառել է Կիպրոսի Հանրապետության քաղաքացի Է.Ա.-ին, այն դեպքում, երբ Սահմանադրությամբ արգելվում է Հայաստանում օտարերկրյա քաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց կողմից հողի նկատմամբ սեփականության իրավունք ունենալը (բացառություն են կազմում միայն ՀՀ-ում կացության հատուկ կարգավիճակ ունեցող անձինք):
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ պարզված հանգամանքներն առերևույթ պարունակում են արարքի կատարման պահին գործող՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով նախատեսված արարքի հատկանիշներ (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը)՝ Դատախազության կողմից ուսումնասիրության արդյունքները 2023 թվականի մարտի 10-ին ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
Մարտի 13-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասին 2-րդ կետի հատկանիշներով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որի արդյունքում պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս):

Должностные лица МО, выйдя за рамки своих полномочий, отчуждили территорию воинской части, находящейся в общине Бердкунк Гегаркуникской области
март 15, 2023
В ходе исследования, проведенного в 2022 году Управлением по защите государственных интересов Центральной военной прокуратуры РА, было установлено, что 30 ноября 2012 года по договору купли-продажи была отчуждена находящаяся в общине Бердкунк Гегаркуникской области воинская часть (казарма площадью 1878.3 м2, сторожевой дом, штаб, электрическая подстанция, котельная, насосная станция площадью 370.1 м2 и земельный участок специального назначения площадью 1.9 га) гражданину РФ Г.В.
3 декабря и 10 декабря 2012 года Г.В. подал в аппарат Государственного комитета кадастра недвижимости (далее - Комитет) заявления с просьбой о государственной регистрации права, но Комитет отклонил заявления о государственной регистрации права, сославшись на то, что земля, необходимая для обслуживания приобретаемого объекта, является землей специального назначения, которая не может находиться в собственности гражданина, поэтому заявление будет рассмотрено после изменения целевого назначения земли и подачи адресного решения.
При изучении имеющихся в кадастровом деле документов было установлено, что на основании положительного заключения межведомственной комиссии, созданной постановлением Премьер-министра РА № 1064-А от 22 декабря 2009г., и рекомендации главы общины, решением № 5 Совета старейшин общины Бердкунк Гегаркуникской области от 27 августа 2013 года в генеральный план общины были внесены изменения. Назначение участка «Земли особого назначения» (военное) было изменено на «Земли особо охраняемых природных территорий» (рекреационное).
В кадастровом деле имеется также справка, выданная главой общины Бердкунк Б.Д. в 2013 году, о том, что указанный выше участок площадью 1,73 га (размер участка был скорректирован и уменьшен в результате картографирования) под строительство и обслуживание «принадлежит не находящийся в статье 60 Земельного кодекса РА в перечне ограничений, определенных статьей, а также в зонах отчуждения инженерно-транспортных сооружений, не влечет за собой сервитута».
Назначение земель «Особого назначения» было изменено на земли целевого назначения «Особо охраняемые территории», а эксплуатационное назначение участка изменено с земель «Особого назначения» (военного) эксплуатационного назначения на земли «Рекреационного» эксплуатационного назначения. Этим же решением операционное значение «Казармы» на участке было изменено на «Гостиница», а операционное значение «Штаб» изменено на «Гостевой дом».
На основании указанного решения 22 декабря 2022 года Комитетом на имя Г.В. было выдано свидетельство, которым было зарегистрировано право собственности на земельный участок площадью 1,73 га и строения, расположенные по адресу 7 5-й полосы шоссе общины Бердкунк.
В части «Характеристики участка» справки назначение участка указывается как «Особо охраняемые территории», эксплуатационное значение или участок «Для отдыха», а в части «Характеристика строений» указывается тип зданий был изменен. «Казармы» были переименованы в «Отель», а «Штаб» — в «Гостевой дом».
Через шесть дней после вышеуказанных изменений, 28 декабря 2022 года, Г.В. продал указанный земельный участок и строения за 158 млн драмов гражданину Республики Кипр Э.А. в случае, когда иностранным гражданам Конституцией Армении запрещено право собственности на землю лиц без гражданства (кроме лиц с особым статусом проживания в Республике Армения).
Принимая во внимание, что выявленные в ходе исследования обстоятельства возможно содержат признаки деяния, предусмотренного статьей 308 Уголовного кодекса РА от 18.04.2003 г. (злоупотребление должностными или служебными полномочиями), результаты исследования Прокуратурой были направлены в Антикоррупционный комитет 10 марта 2023 года для принятия решения об инициировании уголовного производства.
13 марта Антикоррупционный комитет возбудил уголовное производство по пункту 2 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА.