Գլխավոր դատախազի տեղակալը մասնակցել է «Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացում» ծրագրի բացման արարողությանը
փետրվարի 20, 2023
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանը մասնակցել է ԵՄ/ԵԽ գործընկերություն հանուն լավ կառավարման «Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացում» ծրագրի բացման արարողությանը:
«Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացում» ծրագիրը  նախատեսում է երկրի կարիքներին համապատասխանող աջակցություն՝ արձագանքելով հակակոռուպցիոն բարեփոխումների օրակարգին և անդրադառնալով Եվրոպայի խորհրդի մոնիտորինգային մարմինների կողմից բարձրացված՝ կոռուպցիայի և փողերի լվացման ոլորտներին առնչվող հարցերին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ հակակոռւպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանը, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի դատավոր Կարեն Բիշարյանը, ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արմենուհի Հարությունյանը, Երևանում Եվրոպայի  խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լեյլա Ժդանովան, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ծրագրերի  պատասխանատու  Զուզանա Սորոսինովան և այլք:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Մանասյանը բարձր է գնահատել Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը՝ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում՝ ընդգծելով, որ այդ բնագավառը նաև Գլխավոր դատախազության կարևորագույն առաջնահերթություններից է:
Իր ելույթում Գլխավոր դատախազի տեղակալ Մանասյանը կարևորել է համատեղ միջոցառումների անցկացումը՝ ուղղված  նշված ոլորտում դատախազների մասնագիտական հմտությունների կատարելագործմանը: Մանասյանի խոսքով՝  կարևոր է  ծրագրին ոչ միայն Գլխավոր դատախազության, այլև մարզերի, Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազությունների դատախազների մասնակցությունը:
Անահիտ Մանասյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել միջազգային գործընկերներին կարևոր նախաձեռնության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրականացվող ծրագրերի համար:
Քննարկմանը միջազգային ու ազգային փորձագետները ներկայացրել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ իրենց վերլուծությունները:

Заместитель генерального прокурора приняла участие в церемонии открытия программы «Усиление институционального потенциала по борьбе и предупреждению коррупции в Армении»
февраль 20, 2023
Заместитель генерального прокурора Анаит Манасян приняла участие в церемонии открытия программы Партнерства ЕС/СЕ за надлежащее управление «Усиление институционального потенциала по борьбе и предупреждению коррупции в Армении».
Программа «Усиление институционального потенциала по борьбе и предупреждению коррупции в Армении» предусматривает поддержку, соответствующую потребностям страны, отвечающую на повестку дня антикоррупционных реформ и решение вопросов, связанных со сферами коррупции и отмывания денег, органами мониторинга Совета Европы.
В мероприятии также приняли участие заместитель председателя Антикоррупционного комитета РА Мушег Бабаян, судья Антикоррупционной палаты Кассационного суда РА Карен Бишарян, заместитель министра юстиции РА Арменуи Арутюнян, заместитель руководителя офиса Совета Европы в Ереване Лейла Жданова, руководитель программ Представительства Европейского Союза в Армении Зузана Соросинова и другие.
Заместитель генерального прокурора Манасян высоко оценила поддержку Европейского Союза и Совета Европы в борьбе с коррупцией в Армении, подчеркнув, что эта сфера также является одним из важнейших приоритетов Генеральной прокуратуры.
В своем выступлении заместитель генерального прокурора Манасян подчеркнула важность проведения совместных мероприятий, направленных на повышение квалификации прокуроров в указанной сфере. По словам Манасян, в программе важно участие прокуроров не только Генеральной прокуратуры, но и прокуроров областей и административных районов Еревана.
Анаит Манасян еще раз поблагодарила международных партнеров за важную инициативу и программы, реализованные в борьбе с коррупцией.