Կատարվում են հնարավոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ զորամասում տեղի ունեցած դեպքի հանգամանքներն ամբողջությամբ պարզելու համար. Դատախազություն
հունվարի 19, 2023
2023 թվականի հունվարի 19-ին, ժամը 05:15-ին, ՀՀ ՊՆ N զորամասից Վարդենիսի Ռազմական ոստիկանության բաժին հեռախոսագիր է ստացվել, որ նույն օրը՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, նշված զորամասի Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված շինության ներսում վառարանը ավտոբենզինով վառելու ընթացքում հրդեհ է բռնկվել:
Հրդեհի հետևանքով անձնակազմից 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են: Նույն զորամասի վեց պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ և մեկ սպա մարմնական վնասվածքներով, ժամը 02:00-ի սահմաններում, տեղափոխվել են Գեղարքունիքի կայազորային հոսպիտալ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով առերևույթ հանցագործության տարրերի առկայության փաստով կազմված փաստաթղթերը 2023 թվականի հունվարի 19-ին ուղարկվել  են Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժին՝ հետագա ընթացքը որոշելու համար:
Դեպքի վայր են մեկնել Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազները և ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 5-րդ կայազորային քննչական բաժնի քննիչները:
Դեպքի վայր է մեկնել նաև ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը:
Դեպքի վայրում կատարվում են հնարավոր անհրաժեշտ գործողությունները, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի հանգամանքներն ամբողջությամբ պարզելու համար:

Принимаются возможные необходимые меры для полного выяснения обстоятельств инцидента, произошедшего в воинской части Прокуратура
январь 19, 2023
19 января 2023 года в 05:15 часов из воинской части N МО РА в Варденисское управление военной полиции поступило телефонное сообщение о том, что в тот же день, около 01:30 внутри здания, расположенного в селе Азат Гегаркуникской области, при зажигании печи автобензином вспыхнул пожар.
Вследствие пожара погибли 15 военнослужащих обязательной срочной службы из экипажа. Шестеро призывников и один офицер той же воинской части около 02:00 часов с телесными повреждениями были доставлены в Гегаркуникский гарнизонный госпиталь.
19 января 2023 года документы, составленные по факту наличия признаков возможного преступления, предусмотренного частью 4 статьи 532 Уголовного кодекса РА, были направлены в 5-й гарнизонный следственный отдел Главного военного следственного управления Следственного комитета РА для определения дальнейшего хода.
На место происшествия отправились прокуроры Военной прокуратуры Севанского гарнизона и следователи 5-го гарнизонного следственного отдела ГВСУ СК РА.
На место происшествия отправился также военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора РА Григор Элизбарян.
На месте проводятся возможные необходимые действия, принимаются меры для полного выяснения обстоятельств происшествия.