Հայաստանի նորընտիր գլխավոր դատախազը շնորհավորական ուղերձներ է ստացել Ռուսաստանի և Բելառուսի գլխավոր դատախազներից
սեպտեմբերի 17, 2022
Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձներ է ստացել Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազներից:
ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
«Հարգելի՛ Աննա Կարենի,
Ընդունեք ամենաջերմ շնորհավորանքները Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի բարձր պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ:
Ռուսաստանի և Հայաստանի դատախազության մարմիններին ավանդաբար կապում են փոխըմբռնման, հարգանքի և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված ամուր բարեկամական հարաբերությունները:
Անկասկած, մեզ կհաջողվի պահել փոխգործակցության զարգացման մեկնարկած վեկտորը, միասին հակազդել կազմակերպված հանցավորությանը, կոռուպցիային, մեր քաղաքացիների կյանքի և առողջության դեմ հանցավոր ոտնձգություններին, անչափահասների հետ կապված հանցագործություններին, գլոբալ անվտանգության դեմ ուղղված այլ մարտահրավերներին և սպառնալիքներին:
Համոզված եմ, որ Ձեր աշխատանքային որակները և պրոֆեսիոնալիզմը թույլ կտան ապահովել օրենքի գերակայություն, օրինականության երաշխիքներ և ինչպես գրել է հայտնի հայ պոետ Պ. Սևակը, միշտ «ճշմարտության ափերը տեսնեք, արհամարհեք սուտը և պայքարեք անարդարության դեմ»:
Հավաստում եմ լինել բաց և պատրաստակամ կառուցողական երկխոսության համագործակցության բոլոր ուղղություններով:
Ցանկանում եմ Ձեզ անսպառ էներգիա, հոգու տոկունություն, ոգեշնչում և նպատակասլացություն նոր պատասխանատու պաշտոնում՝ դատախազության համակարգի ամրապնդման, զարգացման և հետագա կատարելագործման հարցում»:
Բելառուսի գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդի շնորհավորական ուղերձում նշված է.
Ընդունեք իմ անկեղծ շնորհավորանքները Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։
Այս պատասխանատու պետական պաշտոնում նշանակումը վկայում է Ձեր արժանիքների, մասնագիտական և անձնային որակների բարձր գնահատման մասին:
Վստահ եմ, որ մեր պետությունների դատախազությունների միջև ձևավորված փոխըմբռնումը և կառուցողական համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ նաև ապագայում։
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, բարեկեցություն և հաջողություններ Ձեր մասնագիտական գործունեության մեջ»:

Новоизбранный генеральный прокурор Армении получила поздравительные послания от генеральных прокуроров России и Беларуси
сентябрь 17, 2022
Новоизбранный генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян получила поздравительные послания от генеральных прокуроров Российской Федерации и Республики Беларусь по случаю вступления в должность.
В поздравлении генерального прокурора Российской Федерации Игоря Краснова, в частности, сказано:
«Уважаемая Анна Кареновна!
Примите самые искренние поздравления с назначением Вас на высокую должность Генерального прокурора Республики Армения.
Органы прокуратуры России и Армении традиционно связывают крепкие дружественные отношения, основанные на взаимном понимании, уважении и общих ценностях.
Не сомневаюсь, что нам удастся сохранить поступательный вектор развития взаимодействия, вместе противостоять организованной преступности, коррупции, криминальным посягательствам на жизнь и здоровье наших граждан, преступлениям в отношении несовершеннолетних, иным вызовам и угрозам мировой безопасности.
Уверен, что Ваши деловые качества и профессионализм позволят обеспечить верховенство права, гарантии законности и, как писал знаменитый армянский поэт П. Севак, всегда «различать берега истины, презирать ложь и бороться с несправедливостью».
Со своей стороны подтверждаю открытость и готовность к конструктивному диалогу по всем направлениям сотрудничества.
Желаю Вам неиссякаемой энергии, стойкости духа, вдохновения и достижения на новом ответственном посту намеченных целей по укреплению, развитию и дальнейшему совершенствованию прокурорской системы».
В поздравлении Генерального прокурора Беларуси Андрея Шведа говорится:
Примите мои искренние поздравления по случаю назначения Вас на должность Генерального прокурора Республики Армения.
Назначение на этот ответственный государственный пост является свидетельством высокой оценки Ваших заслуг, профессиональных и личных качеств.
Выражаю уверенность в том, что взаимопонимание и конструктивное сотрудничество, сложившиеся между прокуратурами наших государств, будут развиваться и в дальнейшем.