Դատախազությունը պատերազմին առնչվող հանցագործության մասին ստացել է 226 դիմում և 42 հաղորդում
Դատախազությունը 2016թ.-ից 2022թ.-ի հունիսը ներառյալ ստացել է 71455 դիմում-բողոք: 1038  դիմումի քննարկման արդյունքում նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ:
2020թ.-ի 44-օրյա պատերազմին առնչվող հանցագործության մասին Դատախազությունը ստացել է 226 դիմում:  19 դիմումի հիման վրա նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ: 2-ը ուղարկվել  է արդեն իսկ առկա քրեական վարույթին կցելու և համատեղ ընթացքը լուծելու համար: Դատախազությունը 44-օրյա պատերազմին առնչվող հանցագործության մասին ստացել է 42 հաղորդում: 17-ով նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ: 12 հաղորդում   համապատասխան քրեական վարույթի շրջանակում քննության առարկա դարձնելու համար ուղարկվել է Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն:
ՀՀ դատախազությունում 2016-ից մինչև 2022թ.-ի հուլիս  կազմակերպվել է քաղաքացիների  11258 ընդունելություն:

The Prosecutor's Office received 226 statements and 42 reports on war crimes
The Prosecutor's Office received 71 455 statements/letters and complaints from 2016 to June 2022. In the result of examinations of 1038 statements, criminal proceedings were initiated.
The Prosecutor's Office received 226 statements on crimes related to the 44-day war of 2020. Criminal proceedings were initiated based on 19 statements. 2 statements were sent to attach to the already existing criminal proceedings and to resolve the joint proceedings. The Prosecutor's Office received 42 reports on crimes related to the 44-day war. Criminal proceedings were initiated on 17 reports. 12 reports were sent to the Military Investigation Department of the Investigative Committee for further investigation within the framework of relevant criminal proceedings.
• 11 258 receptions of citizens were organized at the RA Prosecutor's Office from 2016 to July 2022.
• 59 receptions were organized at the Prosecutor General Artur Davtyan.
• 66 receptions were organized at the Deputy Prosecutors General.
• 243 receptions were organized at the advisor of the Prosecutor General Artur Baghdasaryan.
• 307 receptions were organized at the Division of Reception of Citizens and Letters review of the Prosecutor's Office