Պողոս Պողոսյանի սպանության գործով դատաբժիշկներ Շ.Գ.-ի և Գ.Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է պաշտոնավարման կասեցումը
նոյեմբերի 23, 2022
Գլխավոր դատախազությունը 2022 թվականի հոկտեմբերի 28-ին տեղեկացրել էր, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 25-ին, Երևան քաղաքի «Առագաստ» սրճարանի զուգարանի միջանցքում Պողոս Պողոսյանին կյանքից զրկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով փորձագետներ Շ.Գ-ի և Գ.Հ.-ի կողմից ակնհայտ կեղծ եզրակացություն տալու փաստով 2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նշված վարույթի շրջանակում նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին դատաբժիշկներ Շ.Գ-ի և Գ.Հ.-ի նկատմամբ կայացվել են հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ և դրանք ուղարկվել են նախաքննություն իրականացնող քննիչին՝ մեղադրյալներին ներկայացնելու համար:
2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին հսկող դատախազի համաձայնությամբ նախաքննություն իրականացնող քննիչի կողմից որոշումներ են կայացվել պայմանագրային հիմունքներով աշխատող մեղադրյալներ Շ.Գ.-ի և Գ.Հ.-ի նկատմամբ պաշտոնավարման կասեցումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, ինչը ենթադրում է վերջիններիս լիազորությունների իրականացման կամ աշխատանքային գործունեության ժամանակավոր ընդհատում:
Որոշման պատճենն ուղարկվել է  ՀՀ առողջապահության նախարարության դատական բժշկության գիտագործական կենտրոն՝ այն կատարելու համար:

По делу об убийстве Погоса Погосяна в отношении судмедэкспертов Ш.Г. и Г.А. в качестве меры пресечения избрано приостановление занятия должности
ноябрь 23, 2022
28 октября 2022 года Генеральная прокуратура сообщила, что по факту дачи экспертами Ш.Г. и Г.А. заведомо ложного заключения по уголовному делу, возбужденному 25 сентября 2001 года по факту лишения жизни Погоса Погосяна в коридоре туалета кафе «Арагаст», 26 октября 2022 года было инициировано уголовное производство.
17 ноября 2022 года прокурором, осуществляющим надзор за законностью досудебного производства, в рамках указанного производства в отношении судмедэкспертов Ш.Г. и Г.А. были вынесены постановления о возбуждении публичного уголовного преследования, и они были направлены следователю, осуществляющему предварительное следствие, для представления.
21 ноября 2022 года по соглашению надзирающего прокурора следователем, осуществляющим предварительное следствие, были вынесены постановления об избрании в отношении обвиняемых Ш.Г. и Г.А., работающих на договорной основе, меры пресечения в виде приостановления занятия должности, что предполагает временное прерывание осуществления последними полномочий или трудовой деятельности.
Копия постановления направлена ​​в Научно-практический центр судебной медицины Министерства здравоохранения РА для его исполнения.