2 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել թշնամու կողմն անցնելու և լրտեսությամբ դրսևորված՝ պետական դավաճանություն կատարելու համար
օգոստոսի 30, 2022
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արդեն տեղեկացրել է, որ որ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության հետ ակտիվ համագործակցությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում առերևույթ թշնամու կողմն անցնելու, ինչպես նաև լրտեսությամբ դրսևորված՝ պետական դավաճանության 2 դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2022թ. օգոստոսի 10-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է երկու առանձին քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթներով ձեռնակրված վարույթային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել ապացույցներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիներ Վ. Ղ.-ն և Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաքում բնակվող Ի.Վ.-ն հավաքագրվել են օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից, Վ.Ղ.-ն թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար այլ տեսակի օգնություն է ցույց տվել նրանց, իր նախաձեռնությամբ կապ է հաստատել Վրաստանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանության աշխատակիցների հետ:
Նրանք առանձին-առանձին հաղորդակցության տարբեր միջոցներով դիմել են Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին՝ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու նպատակով:
Նշված քրեական վարույթներով հավաքված ապացույցների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից 2022թ. օգոստոսի 18-ին կայացվել են Ի. Վ.-ի և Վ. Ղ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ:
Միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:
Որոշումներն ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ նշված անձանց հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու համար:

В отношении 2 человек возбуждено уголовное преследование по обвинению в переходе на сторону врага и шпионаже- государственной измене
август 30, 2022
Генеральная прокуратура РА уже сообщила, что в результате мер, предпринятых при активном сотрудничестве со Службой национальной безопасности РА, в Следственном департаменте СНБ РА в связи с 2-мя случаями явного перехода на сторону врага, а также государственной измены, проявившейся в шпионаже, 10 августа 2022г. было возбуждено два отдельных уголовных производства по части 1 статьи 418 и по части 1 статьи 424 Уголовного кодекса РА.
В результате процессуальных и доказательственных действий, начатых уголовным производством, были получены доказательства того, что граждане РА В.Г. и проживающий в городе Стамбул Турецкой Республики И.В. были завербованы спецслужбами иностранного государства, В.Г. оказал им помощь в осуществлении вражеских действий иного характера, по своей инициативе связался с сотрудниками Посольства Азербайджан в Грузии.
Они отдельно обратились к президенту Азербайджанской Республики через различные средства связи с целью выхода из гражданства Республики Армения и получения гражданства Азербайджанской Республики.
На основании собранных в ходе указанного уголовного производства доказательств надзирающий прокурор 18 августа 2022г. вынес постановление о возбуждении уголовного дела в отношении И.В. и В.Г. по части 1 статьи 418 Уголовного кодекса РА.
В Суд общей юрисдикции города Еревана было подано ходатайство о применении к ним меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
Постановления были направлены в Полицию РА для обнаружения указанных лиц и представления их в орган, осуществляющий производство.