Դատախազությունը նշում է իր 104-ամյակը և Դատախազության աշխատակցի օրը. մի շարք դատախազներ արժանացել են պետական պարգևների և բարձրագույն դասային աստիճանների
հուլիսի 01, 2022
ՀՀ դատախազության հիմնադրման 104-ամյակի և Դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ դատախազության մի շարք աշխատակիցներ արժանացել են պետական և այլ պարգևների:
Մասնավորապես, հիմք ընդունելով վարչապետի միջնորդությունը՝ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հունիսի 30-ի հրամանագրով Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար «Մխիթար Գոշի» մեդալով են պարգևատրվել՝
• Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազ Գարեգին Մանուկյանը,
• ՀՀ Լոռու մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը,
• ՀՀ Կոտայքի մարզի դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը,
• ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի պետ Արշակ Մարտիրոսյանը:
Բացի այդ, ՀՀ նախագահի նույն օրվա համապատասխան հրամանագրերով արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան է շնորհվել՝
• ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վաղինակ Ջանազյանին,
• Երևան քաղաքի դատախազ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Սևակ Հովհաննիսյանին,
• ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Կարեն Կարապետյանին:
• Պետական պարգևները և դասային աստիճանների շնորհման վկայականները դատախազներին հանձնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ դատախազության բազմաթիվ աշխատակիցներ ՀՀ գլխավոր դատախազի, Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազի, ինչպես նաև գործընկեր մի շարք պետական մարմինների ղեկավարների կողմից արժանացել են գերատեսչական տարբեր պարգևների։
Դատախազության մասնագիտական տոնի օրը տեղի է ունեցել նաև ՀՀ դատախազության պատմության թանգարանի հանդիսավոր բացման արարողությունը:

Прокуратура отмечает свое 104-летие и День сотрудника прокуратуры: ряд прокуроров награжден государственными наградами и званиями высшей степени
июль 01, 2022
По случаю 104-й годовщины образования Прокуратуры РА и Дня сотрудника прокуратуры ряд сотрудников прокуратуры были награждены государственными и другими наградами.
В частности, на основании ходатайства премьер-министра, указом президента РА Ваагна Хачатуряна от 30 июня по случаю Дня сотрудника прокуратуры медалью «Мхитар Гош» за вклад в укрепление законности и правопорядка награждены:
• Прокурор административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана Гарегин Манукян;
• Прокурор Лорийской области РА Карен Габриелян;
• Прокурор Котайкской области РА Петрос Петросян,
• Начальник отдела по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы Центральной военной прокуратуры РА Аршак Мартиросян.
Кроме того, согласно соответствующим указам президента РА того же дня присвоен классный чин государственного советника юстиции третьего класса:
• Начальнику Управления по преступлениям против государственной власти Генеральной прокуратуры РА, советнику юстиции первого класса Вагинаку Джаназяну,
• Прокурору города Еревана, советнику юстиции первого класса Севаку Оганнисяну,
• Старшему прокурору Генеральной прокуратуры РА, советнику юстиции первого класса Карену Карапетяну.
• Государственные награды и классные чины прокурорам вручил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Многие сотрудники прокуратуры РА награждены различными ведомственными наградами генерального прокурора РА, генерального прокурора Республики Арцах, а также руководителей ряда государственных органов-партнеров.
В день профессионального праздника прокуратуры также состоялась торжественная церемония открытия Музея истории прокуратуры Республики Армения.