Արթուր Դավթյանի ելույթը ՀՀ դատախազության համակարգի հիմնադրման 104-ամյակի և Դատախազության աշխատակցի օրվա կապակցությամբ հրավիրված ՀՀ դատախազության կոլեգիայի հանդիսավոր նիստին
հուլիսի 01, 2022
Հուլիսի 1-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել ՀՀ դատախազության կոլեգիայի հանդիսավոր նիստ՝ նվիրված ՀՀ դատախազության հիմնադրման 104-ամյակին և Դատախազության աշխատակցի օրվան:  ՀՀ դատախազության հիմնադրման 104-ամյակին և Դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ շնորհավորական խոսքով են հանդես եկել ՀՀ վարչապետը, ՀՀ գլխավոր դատախազը և Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազը Արթուր Դավթյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Մեծարգո վարչապետ
Սիրելի՜ վետերաններ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս մեր մասնագիտական տոնի՝ Դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ:
Պատիվ է լինել 104-ամյա մի համակարգի մասնիկը, որն ունի ինստիտուցիոնալ մեծ հիշողություն, կանգնած է մեր պետականության հիմքերում, օրինականության պահպանման առաջնագծում և իբրև պետական մարմին, օրինակելի է իր կայացվածությամբ, իր առաքելությանը, կոչմանն ու սահմանադրական գործառույթներին հավատարմությամբ: Համակարգ, որ քայլում է ժամանակի պահանջներին ու իրավական մտքի զարգացմանը զուգընթաց՝ պատկառելի տարիքով, բայց երիտասարդական էներգիայով և նպատակասլացությամբ:
Այսպիսի համակարգ ունենալու համար, առաջին հերթին, իհարկե, շնորհակալ ենք դատախազության մեր վետերաններին, ավագ սերնդի մեր այն երախտավորներին, որոնք իրենց մասնագիտական բարեխղճությամբ և պրոֆեսիոնալիզմով ձևավորել են համակարգի դիմագիծը, եղել նրա շարժիչը, ում խստաբարո, պահանջկոտ բայց և հոգատար գործընկերությամբ դատախազների նոր սերունդները կատարել են պրակտիկ առաջին քայլերը, յուրացրել համակարգի ավանդույթներն ու կռել իրենց մեջ պետական մտածողությունը: Ձեր վաստակի, այսօր էլ ձեր սիրելի համակարգի հոգսերով ապրելու, հոգեպես աջակցելու, կուտակած փորձն ու հմտությունները նոր դատախազներին փոխանցելու պատրաստակամության համար իսկապես երախտապարտ ենք ձեզ, սիրելի՛ վետերաններ:
Մասնագիտական տոնն իհարկե, ձեռքբերումները արժևորելու, խնդիրները գնահատելու առիթ ու հնարավորություն է, առանց որոնց հնարավոր չէ նոր հեռանկարներ ու ռազմավարական նպատակներ նախանշել:
Մենք շարունակում ենք կատարել քրեական քաղաքականության շոգեքարշի դերը: Եվ այդ դերը հատկապես վերջին տարիներին ամուր խարսխել ենք պատժի անխուսափելիության և օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքների կենսագործման վրա: Մենք ջանք չենք խնայել, որպեսզի իրավապահ մարմիններից հենց այդպիսի ակնկալիքներ ունեցող մեր քաղաքացին այսօր տեսնի, որ դատախազության համար չկան արտոնյալներ և հովանավորյալներ, յուրայիններ և օտարներ:
Վերջին տարիներին, հատկապես կոռուպցիոն հանցագործությունների համար քրեական հետապնդման ենթարկված պաշտոնատար անձանց քանակը առավել քան կրկնապատկվել է. այդ անձանց կազմի նկարագիրը՝ ներառելով հավասարապես ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, պետք է խորտակեն պատրանքները որևէ ապօրինի պաշտպանվածություն, ապահովագրություն կամ հովանավորվածություն ունենալու հնարավորության վերաբերյալ: Հատկապես 2020թ. աղետալի պատերազմից հետո այս ուղեգծից որևէ չնչին շեղում հավասարազոր է դավաճանության պետականության և այն իդեալների հանդեպ, հանուն որոնց ընկել են մեր եղբայրները: Սա է այսօրվա դատախազության հավատամքը:
Հանրությունը մեզնից ակնկալել է ավելին՝ շատ հաճախ քննադատելով դանդաղելու մեջ: Այո, մեր աշխատանքն անթերի չի եղել և նման պահանջներ ներկայացնելու լեգիտիմ իրավունք հանրությունն, իհարկե, միշտ ունի: Միշտ հնարավոր է ավելին անել, բայց նաև պետք է լինենք անկեղծ:
Մենք ընտրել ենք ժողովրդավարության ուղեգիծը, ինչը բացառում է իրավական արկածախնդրությունը: Մեր պետությունն իր առջև բացառապես իրավական ընթացակարգերով սոցիալական արդարության վերականգնման խնդիր է ձևակերպել: Իսկ իրավական ճանապարհը հիմնված է հավասարաչափ բոլորի իրավունքների ճանաչման, հարգման և պետության կողմից դրանց իրացման լիարժեք հնարավորությունների ստեղծման վրա: Մեր ընտրած մրցակցային արդարադատության, մարդու իրավունքների գերակայության սկզբունքները նախանշած նպատակներին հասնելու առումով մեզնից որքան հետևողականություն ու համառություն, նույնքան էլ համբերություն են պահանջում:
Դատախազությունը, իրավապահ մյուս մարմինների հետ ուս-ուսի տված, ձեռնամուխ է եղել դրան՝ որպես առաջնային նպատակ ունենալով նախադեպը չունեցող ծավալներով պետությանը հասցված վնասների բացահայտմանն ու վերականգնմանը: Եվ այն արդյունքները, որոնք արձանագրվում են հիմա, միայն հպարտության զգացում կարող են առաջացնել այդ աշխատանքը և դրա բարդությունները ներսից պատկերացնող ցանկացածի մոտ:
Դրա համար պետք է շնորհակալություն հայտնեմ իմ գործընկերներին, իրավապահ համակարգի մեր բոլոր այն ներկայացուցիչներին, որոնք մեզ հետ կանգնած են կոռուպցիայի, հանցավորության դեմ պայքարի նույն խրամատում:
Այս պայքարում մեր հիմնական գործիքներից մեկը դարձրել ենք պետական շահերի պաշտպանության՝ դատախազական գործառույթը: Պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու իրավասության շրջանակներում մեր կողմից կատարվող ուսումնասիրությունները հնարավորություն են տվել ոչ միայն բացահայտել խոշորածավալ կոռուպցիոն չարաշահումներ, այլ նաև կազմաքանդել սխեմատիկ բնույթ կրող, ավանդական կոռուպցիոն շղթաներ, վերափոխել իրավակարգավորումներ՝ այդպիսիք բացառելու նկատառումով:
Միայն դատախազական այս գործառույթի գործադրման արդյունքում՝ բացահայտված՝ պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը 2010 թվականից սկսած 1-ին ու 2-րդ 6-ամյա ժամականակահատվածների համեմատական դիտարկմամբ ավելացել է մոտ 5 անգամ՝ կազմելով շուրջ 140 մլրդ դրամ:
Հակակոռուպցիոն նոր ինստիտուցիոնալ գործիքը, անշուշտ, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման դատախազության նոր գործառույթն է, որի դեռ 2 տարին չբոլորած գործունեության արդյունքում, միայն դատարան ներկայացված մեկ տասնյակ հայցադիմումներով դրամական արտահայտությամբ բռնագանձման ենթակա ապօրինի ծագման գույքի ընդհանուր արժեքը գրեթե 50 մլրդ դրամ է կազմում:
Դատախազությունն իր առաքելությունն է համարել իրավական մտքի զարգացման ժամանակակից միտումներին համահունչ քրեադատավարական գործընթացներում անձի իրավունքների պաշտպանության և իրացման առաջադեմ չափորոշիչների ու արժեքների իմպլեմենտացիան, երկրում իրավական որոշակիության ապահովումը: Եվ մենք հաջողել ենք նախկին շատ տենդենցիոզ ավանդույթներից հրաժարվելու գործում: Արդար դատաքննության իրավունքի համատեքստում հակընդդեմ հարցման, խոշտանգումից զերծ մնալու մարդու հիմնարար իրավունքի ապահովման, նախնական կալանքի պրակտիկայի և այլ  ոլորտների բարելավմանն ուղղված դատախազության նախաձեռնությամբ ներդրված և կոլեգիայի որոշումներով ամրագրված նոր ստանդարտներն այսօր ուղեցուցային են ոչ միայն քրեական հետապնդման մարմինների  համար: Խոստովանեն մեր գործընկերները, թե ոչ, այսօր չկա, գոյություն չունի խափանման միջոց կալանքի համատարած կիրառման պրակտիկա: Դրանում համոզվելու համար ընդամենը մեկ տվյալ վկայակոչեմ.
Եթե 2017 թվականի ընթացքում վարույթում քննված գործերով մեղադրյալների 24.6 %-ի նկատմամբ է կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացվել, ապա՝ 2021 թվականին՝ բոլոր մեղադրյալների միայն 12.7 %-ի, այսինքն 5 տարվա կտրվածքով շուրջ կրկնակիով պակաս: Ընդ որում այդ ցուցանիշը, որպես կանոն, պրոգրեսիվ նվազել է յուրաքանչյուր տարի:
Մեր ամենակարևոր ձեռքբերումներից եմ համարում դատախազին քրեական վարույթի շրջանակներում ակտիվ դերակատարի վերածման և դատախազական ակտերի նշանակության էապես մեծացման ուղղությամբ արձանագրած արդյունքները: Այլևս հազարներով հաշվվող Դատախազական որոշումների, ցուցումների, հանցագործություններին նպտաստող պայմանների և պատճառների վերացմանն ուղղված միջնոդրագրերի քանակական ցուցանիշների բազմապատկումը, դրանց հիմնավորվածության և առարկայակականության մակարդակի բարձրացումը անտարակույս բխում են իրականացվող քննությունների օբյեկտիվությունը, լրիվությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու, շատ դեպքերում տաք հետքերով հանցարգործությունները բացահայտելու, միջնոդրագրերով հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում իրավակարգավորումների վերանայումների, կոնկրետ առաջարկների պարագայում՝ նմանատիպ նոր հանցագործությունների կանխարգելման հրամայականներից:
Մեր պարտքն է օրենքի և իրավունքի ոգուն համահունչ, ապավիներով մեր ներքին համոզմունքին, արդարության ներքին ձայնին ու խղճին, մի կողմից թույլ չտալ անմեղ մարդկանց հանիրավի ենթարկվել քրեական հետապնդումների, մյուս կողմից ապահովել իրական հանցագործների պատժի ենթարկվելը, այդ կերպ ամրապնդել հանրության վստահությունը իրավական պետության գաղափարի կենսագործելիության, ներպետական իրավական պաշտպանվածության հանդեպ: Մասնավոր և հանրային շահերի բախման կիզակետում դատախազն է պրոֆեսիոնալ ու հավասարակշռված սլաքավարը և սխալվելու իրավունք պարզապես չունի:
Որևէ կասկած չի կարող լինել, որ այս առանցքային, կենսական խնդիրները հնարավոր չէ լուծել առանց աշխատանքին իբրև հիրավի առաքելության մոտենալու, ինչը պահանջում է բազմաթիվ գայթակղությունների, անձնական մղումներ, մարդկային զգացմունքներ զսպելու, բացառապես օրենքի տառին ու  ծառայողական պարտքին հավատարմությունը որպես առաջնորդող ընտրելու կամք: Ինքնազսպման ճիգեր ու զոհողություններ պահանջող այս արդյունքն է պատճառը, որ նաև անցնող բարդագույն ժամանակաշրջանի՝ արմատական փոփոխությունների, համաճարակի, պատերազմի, հետպատերազմյան ցնցումների բովերով արժանապատիվ անցնելով ապացուցում ենք ամենակայուն համակարգերից մեկը լինելու, մեր պետականության ողնաշարի աներերությունն ապահովելու, մեր միջազգային գործընկերներին պատվով ներկայանալու իրողությունները:
Եվ ես չեմ դադարելու դրա համար շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերներին, քանի որ սա ոչ թե զուտ համակարգի հեղինակության և միասնականության, դատախազության կարգավիճակային անկախության ու չեզոքության հարց է, ինչն ինքնին արդեն արժևորման կարևոր ցուցիչ է, այլ պետականության ամրության, սահմանադրական կարգի պահպանության, ներքին իրավական անվտանգության ապահովման:
Մենք մեր զբաղեցրած պաշտոններում կգանք ու կգնանք, բայց դատախազական համակարգը միշտ կանգնած է լինելու մեր պետականության ամրոցի աշտարակներին:
Սա է դատախազության յուրաքանչյուր սերնդի առաքելությունը:
Եվ որպես առաջնագծում կանգնած զինվորներ՝ մեր պարտքն է անդադար կատարելագործվել, իքնակրթվել, մեր մասնագիտական կարողությունները զարգացնել՝ լինելով նոր մարտահրավերներին մշտապես պատրաստ:
Մենք նաև բարոյական առաքելություն ունենք մեր պրոֆեսիոնալիզմով, աշխատանքի նկատմամբ պատասխանատվությամբ և բարեխղճությամբ, մեր ամենօրյա վարքագծով, կենցաղավարմամբ լինելու Հայաստանի Հանրապետության արժանապատիվ, իրավահպատակ և օրինավոր քաղաքացու օրինակ:
Միշտ պետք է առաջնորդվել այն գիտակցությամբ, որ պետք է ոչ միայն ի պաշտոնե, այլ նաև ապրած կյանքով, ներքին բարոյականությամբ ու արժեհամակարգով վաստակել որևէ մեկին մեղադրելու, դատելու իրավունքը: Մեր աշխատանքում չկա ավելի երանելի պահ, քան այն, երբ մարդու աչքերում կարդում ես քո իրավասությունը հանուն արդարության և օրինականության գործադրված լինելուց բավարարվածության զգացումը:
Եվ ես, իբրև գլխավոր դատախազ, ուրախ եմ արձանագրելու, որ մեր շարքերը ստվարանում են գերազանցապես հենց նման արժեհամակարգ ունեցող անձանցով: Իհարկե, առանձին բացառություններ լինում են, բայց բացառությունները հենց օրինաչափությունը հաստատելու համար են: Ծուլությունը, անտարբերությունը, եսակենտրոնությունը,  թուլակամությունն ու խեղճությունը աններելի շռայլություն են մեր համակարգում՝ մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերների պարագայում և այդ բացառությունների նկատմամբ մինչ այսօր դրսևորված ներքին մերժողականությունը հուշում է, որ համարկարգն ունակ է այդ փրփուրը ջրի երես հանել ու ափ շպրտել՝  էլ ավելի ինքնամաքրվելով:
Նշածս արդյունքներն ու ձեռքբերումները համակարգի ապագային վստահությամբ ու պարզ աչքերով նայելու և վստահաբար ավելին կարողանալու ինքնավստահության կարևոր նախադրյալներ են: Ահռելի ծավալի աշխատանք կա անելու, ընթացիկ բազմաթիվ նախաձեռնություններ տրամաբանական ավարտին հասցնելու, նոր, հավակնոտ խնդիրներ առաջադրելու համար:
Այսօր ուժի մեջ են մտնում Քրեական և Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերը: Անցման այս շրջափուլի հաղթահարումը՝ նոր օրենսգրքերով առաջադրվող նորարարությունների բերումով անտարակույս լրջագույն մարտահրավեր է դատախազության համար՝ իբրև քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունն ապահովող պետական ինստիտուտի: Մեր պարտքն է ապահովել օրենսդրական նոր կարգավորումների հնարավորինս սահուն կենսագործումը՝ անհրաժեշտ օժանդակությունը ցուցաբերելով նաև քրեական հետապնդման մյուս մարմիններին:
Մենք չենք մոռանում նաև, որ պարտք ունենք ինչպես մեր ժողովրդին, այնպես էլ հայրենիքի պաշտպանության սրբազան գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր հայորդիներին: 2020թ. պատերազմին առնչվող հսկայածավալ քրեական գործերը պետք է ողջամիտ ժամկետներում հասցնել իրենց տրամաբանական լուծումներին: Պատերազմին առնչվող բազմաթիվ առկախված հարցեր պետք է ստանան իրենց պատասխանները քրեաիրավական տիրույթում: Դա անհրաժեշտ է ոչ միայն մեղավորների արդարացի պատիժն ապահովելու, լրջագույն հետևանքներ թողած կոնկրետ իրավիճակներին իրավական գնահատականներ տալու, այլ նաև առաջին հերթին պատերազմում թույլ տրված հանցավոր սխալների, բացթողումների կրկնությունն այլևս բացառելու հրամայականից ելնելով:
Ուստի կրկին շնորհավորելով բոլորիս մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ բոլորիդ առողջություն, ներանձնային և ընտանեկան խաղաղ  ու երջանիկ ներդաշնակություն:
Մաղթում եմ համբերատար, համառ ու հետևողական աշխատանք: Ցանկանում եմ համակարգային միասնականության, միմյանց թև ու թիկունք լինելու, միմյանց հոգսը կիսելու ձևավորած աշխատելաոճի պահպանմամբ համատեղ լուրջ արդյունքներ՝ ի նպաստ մեր սուրբ հայրենիքի, մեր պետականության ամրության և մեր ժողովրդի պայծառ ու բարեկեցիկ ապագայի»:

Выступление Артура Давтяна на торжественном заседании Коллегии Прокуратуры РА, созванном по случаю 104-летия образования Прокуратуры РА и Дня работника прокуратуры
июль 01, 2022
1 июля в Генеральной прокуратуре РА состоялось торжественное заседание Коллегии прокуратуры РА, посвященное 104-летию образования прокуратуры РА и Дню работника прокуратуры. По случаю 104-й годовщины образования прокуратуры Республики Армения и Дня работника прокуратуры Премьер-министр Республики Армения, Генеральный прокурор Республики Армения и Генеральный прокурор Республики Арцах выступил с поздравительной речью.
Генеральный прокурор Артур Давтян выступил с речью, в которой заявил:
Уважаемый премьер-министр,
Уважаемые ветераны!
Сердечно поздравляю всех нас с нашим профессиональным праздником – Днем работника прокуратуры.
Для меня честь быть частью 104-летней системы, которая имеет большую институциональную память, стоит в основах нашей государственности, в передовой сохранения законности и, как государственный орган, является образцовой в своем становлении, своей миссии, своему призванию и верностью к конституционным функциям. Система, идущая в ногу с требованиями времени и развитием правовой мысли, с солидным возрастом, но с юношеской энергией и решимостью.
За наличие такой системы, прежде всего, конечно, мы благодарны нашим ветеранам прокуратуры, нашим благодарным представителям старшего поколения, которые своей профессиональной честностью и профессионализмом формировали лицо системы, были ее двигателем, и в их строгом, требовательном, но в то же время заботливом партнерстве новые поколения прокуроров сделали практические первые шаги, усвоили традиции системы и сформировали в них государственное мышление. Мы искренне благодарны вам, дорогие ветераны, за ваши заслуги, за то, что и сегодня живёте заботами любимого строя, за моральную поддержку, за готовность передать накопленный опыт и навыки новым прокурорам.
Безусловно, профессиональный праздник – это повод и возможность оценить достижения, оценить проблемы, без чего не возможно наметить новые перспективы и стратегические цели.
Мы продолжаем выступать локомотивом уголовной политики. И особенно в последние годы мы прочно закрепили эту роль на неотвратимости наказания и реализации принципов равенства всех перед законом. Мы приложили все усилия, чтобы наши граждане, возлагающие такие надежды на правоохранительные органы, увидели сегодня, что для прокуратуры нет привилегированных и ставленников, своих и посторонних.
За последние годы число должностных лиц, привлекаемых к ответственности за коррупционные преступления, увеличилось более чем в два раза. Профиль этих лиц, включая как бывших, так и нынешних высокопоставленных чиновников, должен развеять любые иллюзии относительно возможности какой-либо незаконной защиты или покровительства. Особенно в 2020 году после гибельной войны малейшее отклонение от этого курса равносильно измене государству и идеалам, за которые пали наши братья. Это кредо сегодняшней прокуратуры.
Общественность стала ожидать от нас большего, слишком часто критикуя нас за медлительность. Да, наша работа не была идеальной, и общественность всегда имеет законное право предъявлять такие требования. Всегда можно сделать больше, но мы также должны быть честными.
Мы выбрали путь демократии, исключающий легальные авантюры. Наше государство поставило задачу восстановления социальной справедливости исключительно через правовые процедуры. А правовой путь основан на признании и уважении прав всех в равной степени и создании государством полных возможностей для их реализации. Выбранные нами принципы конкурентной справедливости и верховенства прав человека требуют от нас не только последовательности и настойчивости, но и терпения в плане достижения поставленных целей.
Прокуратура плечом к плечу с другими правоохранительными органами приступила к этому, имея своей основной задачей выявление и возмещение ущерба, причиненного государству в беспрецедентных масштабах. И результаты, о которых сообщают сейчас, могут только внушить чувство гордости любому, кто имеет взгляд изнутри на работу и ее тонкости.
За это я должен поблагодарить своих коллег, всех наших представителей правоохранительной системы, которые стоят с нами в одном окопе борьбы с коррупцией и преступностью.
В этой борьбе мы сделали одним из основных инструментов защиты государственных интересов прокурорскую функцию. В рамках права на обращение в суд в защиту государственных интересов проводимые нами исследования позволили не только выявить масштабные коррупционные злоупотребления, но и демонтировать схематичные, традиционные коррупционные цепочки, трансформировать правовые нормы, чтобы исключить их.
Только в результате реализации данной прокурорской функции выявлен общий ущерб, нанесенный государству, при сравнении 1-го и 2-го 6-летнего срока с 2010 года он увеличился примерно в 5 раз, составив около 140 млрд драмов.
Новым институциональным инструментом противодействия коррупции является, безусловно, новая функция прокуратуры по конфискации имущества незаконного происхождения, в результате которой менее чем за 2 года работы общая стоимость имущества незаконного происхождения подлежащей конфискации в денежном выражении только по десятку поданных в суд исков составляет почти 50 млрд драмов.
Прокуратура считала своей миссией внедрение передовых норм и ценностей защиты и реализации прав личности в уголовном судопроизводстве в соответствии с современными тенденциями развития правовой мысли, обеспечение правовой определенности в стране. И нам удалось отказаться от многих наиболее тенденциозных традиций прошлого. В контексте права на справедливое судебное разбирательство новые нормы, введенные прокуратурой, направлены на совершенствование практики предварительного заключения и других направлений перекрестного допроса, обеспечение фундаментального права человека на свободу от пыток, и установленные решения коллегии являются ориентирами не только для органов уголовного преследования. Признают это наши партнеры или нет, но сегодня нет, не существует широко распространенной практики задержаний под стражу. Чтобы убедиться в этом, сошлюсь лишь на одни данные.
Если в 2017 г. ходатайства об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу были заявлены в отношении 24,6% подсудимых по делам, рассмотренным в производстве, то в 2021 г. - только 12,7% от всех подсудимых, то есть почти в два раза меньше, чем за 5 лет. Причем этот показатель, как правило, с каждым годом прогрессивно снижался.
Одним из важнейших наших достижений считаю достигнутые результаты в направлении превращения прокурора в активного субъекта уголовного судопроизводства и значительного повышения значимости прокурорских актов. Умножение количественных показателей прокурорских постановлений, предписаний, повесток, направленных на устранение условий и причин преступлений, исчисляемых тысячами, и повышение уровня их обоснованности и объективности, безошибочно являются результатом обеспечения объективности, полноты и многогранности проведения расследования, во многих случаях выявляя преступления по горячим следам, с повестками в различные сферы общественной жизни, в случае внесения изменений в правовые нормы, конкретные предложения, из императивов предупреждения подобных новых преступлений.
Наш долг, в соответствии с духом закона и права, опираясь на свое внутреннее убеждение, внутренний голос справедливости и совести, с одной стороны, не допустить уголовного преследования невиновных людей, с другой стороны, обеспечить, чтобы настоящих преступников наказывали, тем самым укрепляя веру общества в жизнеспособность идеи правового государства, подлежащего правовой защите. В очаге конфликта частных и общественных интересов прокурор является профессиональной и уравновешенной личностью и просто не имеет права на ошибку.
Несомненно, что эти ключевые, насущные проблемы не могут быть решены без подхода к работе как к настоящей миссии, требующей многих соблазнов, личных порывов, воли к сдерживанию человеческих эмоций, избранию верности исключительно букве закона. Этот результат, требующий сдержанных усилий и жертв, является причиной того, что мы доказываем реалии того, что являемся одной из самых стабильных систем, обеспечивая целостность хребта нашей государственности и оказывая честь нашим международным партнерам путем с достоинством пройдя сложный период коренных перемен, эпидемий, войн и послевоенных потрясений.
И я не перестану благодарить за это своих коллег, ведь речь идет не просто об авторитете и единстве системы, статусной независимости и нейтральности прокуратуры, что само по себе является важным показателем оценки, а о укреплении государства, сохранении конституционного строя и обеспечении внутренней правовой безопасности.
Мы будем приходить и уходить на своих позициях, но система прокуратуры всегда будет стоять на башнях крепости нашей государственности.
Это миссия каждого поколения прокуратуры.
И мы как фронтовики обязаны постоянно совершенствоваться, самообразовываться, развивать свои профессиональные способности, будучи постоянно готовыми к новым вызовам.
У нас также есть моральная миссия быть примером достойного, законопослушного и законного гражданина Республики Армения своим профессионализмом, ответственностью и добросовестностью в отношении работы, нашего повседневного поведения и образа жизни.
Вы всегда должны руководствоваться осознанием того, что право обвинять и судить кого-либо вы должны заслужить не только своим положением, но и своей прожитой жизнью, внутренней моралью и системой ценностей. Нет более счастливого момента в нашей работе, чем когда ты видишь в глазах человека удовлетворение от того, что ты применил свой авторитет во имя справедливости и законности.
И я, как генеральный прокурор, счастлив сообщить, что наши ряды пополняются людьми с такой системой ценностей. Конечно, есть исключения, но они лишь подтверждают закономерность. Лень, равнодушие, эгоцентризм, слабость и нищета - непростительная расточительность в нашей системе, учитывая задачи, стоящие перед нашей страной.
Результаты и достижения, о которых я упомянул, являются важными предпосылками для того, чтобы с уверенностью смотреть в будущее системы, ясным взглядом и уверенностью в себе, чтобы иметь возможность сделать больше. Предстоит проделать огромную работу, довести многие текущие начинания до логического завершения, поставить новые амбициозные задачи.
Сегодня вступают в силу новые Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы. Преодоление этого переходного периода за счет нововведений, предлагаемых новыми кодексами, несомненно, является серьезной задачей для прокуратуры, как государственного института, обеспечивающего контроль за законностью уголовного судопроизводства. Наша обязанность – обеспечить как можно более плавную реализацию новых законодательных норм, оказывая необходимое содействие и другим органам уголовного преследования.
Мы также не забываем, что в долгу перед нашим народом и перед нашими армянами, посвятившими свою жизнь святому делу защиты Родины. Массовые уголовные дела, связанные с войной 2020г., должны быть доведены до логического решения в разумные сроки. Ответы на многие нерешенные вопросы, связанные с войной, должны быть получены в уголовной сфере. Необходимо не только обеспечить справедливое наказание виновных, дать правовые оценки конкретным ситуациям, повлекшим тяжелые последствия, но и, прежде всего, исходя из императива исключить повторение преступных ошибок и упущений, допущенных во время войны.
Поэтому, еще раз поздравляя всех нас с профессиональным праздником, желаю всем здоровья, личного и семейного мира и гармонии.
Желаю вам терпеливой, упорной и последовательной работы. Я хочу добиться совместных серьезных результатов, сохраняя системное единство, будучи друг другу опорой, разделяя заботу друг друга, во благо нашей святой Родины, крепости нашей государственности и светлого и благополучного будущего нашего народа».