ՀՀ խոշոր քաղաքներում մթնոլորտային օդի աղտոտվածության մակարդակը սահմանային թույլատրելիից ավելի է. Դատախազությունը հաղորդում է ներկայացրել
հունիսի 29, 2022
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում շարունակում է ուսումնասիրությունները նաև պետության ոչ գույքային շահերի պաշտպանության ուղղությամբ: Այդ շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել է նաև ՀՀ տարածքում մթնոլորտային օդի որակի և օդն աղտոտող նյութերի սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիաների պահպանության ոլորտում սահմանված պահանջների պահպանման վիճակը: Այդ նպատակով անհրաժեշտ տվյալներ և փաստաթղթեր են ստացվել «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից, ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից:
Ուսումնասիրությունը փաստել է, որ Երևան քաղաքում և հանրապետության մի շարք խոշոր քաղաքներում՝ Գյումրիում, Վանաձորում, Ալավերդիում, Հրազդանում և Արարատում, արձանագրվել են օդն աղտոտող նյութերի սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիաներից կամ խտություններից գերազանցումների բազմաթիվ դեպքեր: Մասնավորապես՝ Երևան քաղաքում վերջին 5 տարիների ընթացքում դիտվել է փոշու և ազոտի երկօքսիդի աճման տենդենց: Մայրաքաղաքի մթնոլորտային օդում աղտոտիչների՝ փոշու միջին տարեկան կոնցենտրացիաների (մգ/մ3) փոփոխությունները 2016-2021թթ. կազմել են՝ 0,0953-ից մինչև 0,1720,  իսկ ազոտի երկօքսիդինը 0,0165-ից մինչև 0,0284: 2021թ. իրականացված դիտարկումների 29%-ում դիտվել են փոշու, 13%-ում ծծմբի երկօքսիդի, 0,4%-ում ազոտի երկօքսիդի, 1%-ում գետամերձ օզոնի համապատասխան սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիաներից գերազանցումներ:
Որոշ շեղումներով գրեթե նույն պատկերն է նաև Գյումրի, Վանաձոր, Ալավերդի, Հրազդան, Արարատ քաղաքներում:
Աղտոտվածությունը պայմանավորված է արդյունաբերական գործընթացներով, տրանսպորտային միջոցների շահագործմամբ, շինարարական, գյուղատնտեսական որոշ գործոններով, կանաչապատ տարածքների պակասով:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ մթնոլորտային օդի պահպանության բնագավառում իրականացված ստուգումների արդյունքներով 2019-2021թթ. ընթացքում իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց նկատմամբ Երևան քաղաքում հարուցվել է թվով 79, Շիրակի մարզում՝ 30, Լոռու մարզում՝ 8, Կոտայքի մարզում՝ 15, Արարատի մարզում՝ 14  վարչական վարույթ:
Այս տվյալները վկայում են, որ չնայած ձեռնարկված միջոցառումներին, օդի աղտոտվածության վիճակը շարունակում է բարձր մնալ:
Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը և դրա անմիջական ազդեցությունը բնակչության առողջության վրա՝ Գլխավոր դատախազությունից հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին: Առաջարկվել է, որպես լիազոր պետական մարմին, հնարավոր սեղմ ժամկետում քննարկել վերահսկողական և այլ գործառույթներն ավելի հաճախակի իրականացնելու հարցը՝ կիրառելով պատասխանատվության միջոցներ:
Խոսքը, մասնավորապես, կարող է վերաբերել անշարժ և շարժական աղբյուրներից մթնոլորտային օդն աղտոտող նյութերի սահմանային թույլատրելի արտանետումների նորմատիվների խստիվ պահպանման, արտանետումների մաքրման և հսկողության սարքավորումների շահագործման, բնակավայրերում արտադրական, կենցաղային թափոնների և մթնոլորտը փոշիով, վնասակար գազերով ու գարշահոտ նյութերով աղտոտելու աղբյուր հանդիսացող թափոնների պահեստավորման կամ դրանց այրման պահանջների պահպանման, կառուցվող, վերակառուցվող ու քանդվող օբյեկտների շինարարության ընթացքում փոշու արտանետումների համար սահմանված նորմատիվների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացմանը:

Уровень загрязнения атмосферного воздуха в крупных городах РА превышает допустимый предел. Прокуратура представила сообщение
июнь 29, 2022
Генеральная прокуратура РА в рамках функции защиты государственных интересов продолжает исследования и в направлении защиты неимущественных интересов государства. В этих рамках Генеральная прокуратура РА также изучила состояние соблюдения требований, установленных в области качества атмосферного воздуха и защиты предельно допустимых концентраций загрязнителей воздуха на территории РА. Для этого были получены необходимые данные и документы от «Центра гидрометеорологии и мониторинга» Управления охраны окружающей среды и инспекции недр РА.
Исследование документально зафиксировало, что в городе Ереване и ряде крупных городов республики: Гюмри, Ванадзор, Алаверди, Раздан и Арарат зафиксировано много случаев превышения допустимых концентраций или плотностей загрязнителей атмосферного воздуха. В частности, в течение последних 5 лет в городе Ереване наблюдается тенденция к увеличению содержания пыли и диоксида азота. Изменение среднегодовых концентраций загрязняющих веществ (мг/м3) в атмосферном воздухе столицы в 2016-2021 гг. были от 0,0953 до 0,1720, а двуокиси азота от 0,0165 до 0,0284. 2021 в 29 % наблюдений превышены соответствующие предельно допустимые концентрации по пыли, диоксиду серы в 13 %, диоксиду азота в 0,4 % и приречному озону в 1 %.
С некоторыми отклонениями картина почти одинаковая в городах Гюмри, Ванадзор, Алаверди, Раздан, Арарат.
Загрязнение вызвано производственными процессами, эксплуатацией транспортных средств, строительством, некоторыми сельскохозяйственными факторами, отсутствием зеленых насаждений.
В ходе исследования выявлено, что по результатам проверок, проведенных в области охраны атмосферного воздуха в период с 2019-2021гг. в отношении физических и юридических лиц в городе Ереване было возбуждено 79 административных дел, в Ширакской области – 30, в Лорийской области – 8, в Котайкской области – 15, в Араратской области – 14.
Эти данные свидетельствуют о том, что, несмотря на принимаемые меры, состояние загрязнения атмосферного воздуха остается высоким.
Учитывая важность вопроса и его непосредственное влияние на здоровье населения, Генеральная прокуратура представила сообщение в Инспекцию по охране окружающей среды и недр РА. Предложено как уполномоченному государственному органу чаще обсуждать вопрос о выполнении надзорных и иных функций в кратчайшие сроки с применением мер ответственности.
В частности, это может касаться строгого соблюдения норм допустимых выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух от стационарных и передвижных источников, эксплуатации оборудования для очистки и контроля выбросов, складирования промышленных и бытовых отходов в населенных пунктах и ​​отходов, являющихся источником загрязнения атмосферного воздуха пылью, вредными газами и дурно пахнущими веществами, либо усилением за ними контроля за соблюдением требований сжигания, соблюдением установленных норм выбросов пыли при строительстве строящихся, реконструируемых и сносимых объектов.