Մանկական խնամակալական կազմակերպությունների շրջանավարտներին բնակարանների նվիրաբերության պետական ծրագրում ընդգրկվել են դրա իրավունքը չունեցող անձինք. քրեական գործ է հարուցվել
հունիսի 23, 2022
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ աշխատանքի և սոցաիալական հարցերի նախարարությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա իրականացվել է ուսումնասիրություն մանկական խնամակալական կազմակերպությունների անձանց բնակարաններով ապահովման գործընթացում օրենսդրության պահանջների պահպանման ոլորտում:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2020թ. օգոստոսի 13-ի թիվ 1325-Ն որոշմամբ հաստատվել է որպես սոցիալական բնակարանային ֆոնդ ձեռք բերված բնակարաններում անհատույց օգտագործման պայմանագրի հիման վրա հաշվառված՝ բնակելի տարածության իրավունք ունեցող մանկական խնամակալական կազմակերպությունների անձանց ցուցակը: Որոշմամբ նախատեսվել է մինչև 2022թ. սեպտեմբերի 1-ը ցուցակում ընդգրկված 163 շահառուներին նվիրաբերել անհատույց օգտագործման պայմանագրով նրանց տրամադրված բնակարանները։
2003-2010թթ. ընթացքում շահառուների և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միջև կնքված բնակարանների անհատույց օգտագործման պայմանագրերով շահառուները պարտավորվել են մշտական բնակության նպատակով այլ բնակավայր տեղափոխվելու կամ մինչև 6 ամիս ժամկետով այլ բնակավայր մեկնելու դեպքում այդ մասին գրավոր տեղեկացնել նախարարությանը: Ընդ որում, շահառուի կողմից 6 ամսից ավելի բնակարանում չբնակվելու դեպքում պայմանագրի գործողությունը դադարում է, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վերջինս ծառայում է զինված ուժերում, գտնվում է ազատազրկման վայրերում, կամ բացակայում է բնակության վայրից բուժման կամ կրթական նպատակներով:
Մինչդեռ պարզվել է, որ ցուցակում ներառված շահառուններից 1-ը մահացել է դեռևս 2018թ.՝ որոշումն ընդունելուց շուրջ 1 տարի 8 ամիս առաջ: 27 շահառու 2019թ.-ից սկսած 1 տարվա կտրվածքով 6 ամսից ավել գտնվել են ՀՀ-ից դուրս, ընդ որում, նրանցից 15-ը՝ առնվազն վերջին 2 տարին անընդմեջ: Իսկ 47 շահառու վերջին 10 տարվա կտրվածքով 1 տարվա ընթացում առնվազն 6 ամիս չի օգտագործել էլեկտրաէներգիա: Ընդ որում, 27 շահառու նախորդ 3 տարվա ընթացում անընդմեջ անշարժ գույքի գտնվելու հասցեով էլեկտրաէներգիա չի ծախսել, որոնցից 3-ը ՀՀ-ում չի բնակվել, 6 շահառու ունեն սեփականության իրավունքով գրանցված գույք:
Սոցիալապես անապահով և հատուկ խնդիրներին դասված անձանց կացարանի խնդրի լուծման պետական ծրագրերի մշակումը, իրականացումն ու համակարգումը, ինչպես նաև դրանց իրականացման ընթացիկ մոնիթորինգը ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական աջակցության վարչության գործառույթներից է:
Այսինքն, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու արդյունքում, տևական ժամանակ՝ 2015թ. ՀՀ-ից բացակայելու, բնակտարածքը չօգտագործելու, անշարժ գույքի առկայության, անգամ մահվան դեպքերում շահառուների հետ կնքված բնակարանների անհատույց օգտագործման պայմանագրերը չեն լուծվել: Փոխարենը 2020թ. օգոստոսին այդ անձինք ներառվել են համապատասխան ցուցակում, որի արդյունքում նորմատիվ իրավական ակտի ուժով նրանց տրվել է բնակարանները սեփականաշնորհելու հնարավորություն, ինչի իրավունք վերջիններս չունեին:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության արդյունքում ի հայտ են բերվել առեևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե:

В государственную программу дарения квартир выпускникам организаций по уходу за детьми были включены лица, не имеющие на это права: возбуждено уголовное дело
июнь 23, 2022
На основании документов, полученных из Министерства труда и социальных вопросов Генеральной прокуратуры РА, было проведено исследование в сфере соблюдения требований законодательства в процессе предоставления квартир лицам организаций по уходу за детьми.
Исследование показало, что постановлением Правительства РА № 1325-Н от 13 августа 2020г. утвержден перечень лиц организаций опеки и попечительства над детьми, имеющих право на жилую площадь, зарегистрированных на основании договора безвозмездного пользования в квартирах, приобретенных за счет социального жилищного фонда. Постановление было предусмотрено передать 163 льготникам, включенным в список, квартиры, предоставленные им по договору безвозмездного пользования, до 1 сентября 2022г.
2003-2010гг. в соответствии с договорами безвозмездного пользования квартирами, заключенными между бенефициарами и Министерством труда и социальных вопросов РА, бенефициары обязаны письменно информировать Министерство, если они переезжают на другое место жительства с целью на постоянное проживание или в отпуск на срок до 6 месяцев. При этом, если выгодоприобретатель не проживает в квартире более 6 месяцев, действие договора прекращается, за исключением случаев, когда последний служит в вооруженных силах, находится в местах лишения свободы или отсутствует по месту жительства в течение лечебных или образовательных целях.
Между тем было установлено, что 1 из включенных в список льготников скончался еще в 2018 году, примерно за 1 год и 8 месяцев до принятия решения. 27 бенефициаров находились за пределами РА более 6 месяцев в течение 1 года, начиная с 2019 года, и 15 из них- не менее 2 последних лет подряд. А 47 бенефициаров не пользовались электричеством не менее 6 месяцев в 1 году за последние 10 лет. В то же время 27 не тратили электроэнергию по месту нахождения недвижимого имущества в течение предыдущих 3-х лет, 3 из них не проживали в РА, 6 зарегистрировали имущество.
Учитывая, что в результате исследования были выявлены данные, содержащие признаки явного преступления, было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 315 Уголовного кодекса РА, которое было направлено в Следственный комитет РА с поручением производства предварительного следствия.