Լոռու մարզում նոր ներդրված պարեկային ծառայության աշխատակիցներ են բռնությունների ենթարկվում. դատախազությունը խստորեն զգուշացնում է
հունիսի 01, 2022
ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության՝ Լոռու մարզում գործարկվելու օրվանից՝ 2022 թվականի ապրիլի 16-ից մինչև մայիսի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ Լոռու մարզի տարածքում պարեկային ծառայության Լոռու մարզի գումարտակի ծառայողների՝ որպես իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ բռնություն գործադրելու և համակցված այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցվել է ընդհանուր թվով 4 քրեական գործ, որոնցով ներկայումս կատարվում է նախաքննություն:
Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերը պայմանավորված են եղել իրենց ծառայողական պարտականություններն իրականացնելու ընթացքում ենթադրյալ տարաբնույթ իրավախախտումների կապակցությամբ կանգնեցված ավտոմոբիլային տրանսպորտային միջոցների վարորդների և ուղևորների կողմից պարեկային ծառայության աշխատակիցների օրինական պահանջներին չենթարկվելու և նրանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու առերևույթ դեպքերի հետ։
Հաշվի առնելով կատարված հանցավոր արարքների հանրային վտանգավորությունը, խախտված հասարակական հարաբերությունների բնույթը, ինչպես նաև իրավապահ համակարգի դեմ ոտնձգության առնչությամբ պետության կողմից որդեգրված անզիջում քաղաքականության պայքարի սկզբունքները՝ մարզի դատախազի ուղղակի հանձնարարույւթամբ և ցուցումներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով քննվող 4 քրեական գործերով որպես մեղադրյալ ներգրավված 7 անձանցից 5-ի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու մասին միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են։
ՀՀ դատախազությունը քաղաքացիներին խստորեն զգուշացնում է ձեռնպահ մնալ իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության ծաառայողների, տվյալ դեպքում մարզի տարածքում նոր ներդրված պարեկային ծառայության աշխատակիցների նկատմամբ որևէ հանցավոր ոտնձգություն կատարելուց, իսկ նրանց գործողությունների հետ անհամաձայնություններ ունենալու դեպքում դիմել վերադասության կարգով կամ այդ գործողությունների իրավաչափության խնդիրը բարձրացնել սահմանված իրավական ընթացակարգերով:
Հակառակ դեպքում հակազդեցությունը լինելու է կոշտ, և դատախազությունը հետամուտ է լինելու նման արարքներ կատարող անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելուն։

Сотрудники созданной недавно патрульной службы в Лорийской области подвергаются насилию: прокуратура строго предупреждает
июнь 01, 2022
Со дня начала деятельности Патрульной службы полиции РА в Лорийской области, с 16 апреля по 25 мая 2022 года, возбуждено 4 уголовных дела о насилии и других комбинированных преступлениях в отношении офицеров батальона патрульной службы Лорийской области на территории Лорийской области, которые в настоящее время расследуются.
Случаи насилия в отношении представителя власти были связаны с очевидными случаями, когда водители и пассажиры автотранспортных средств, остановленных в связи с предполагаемыми различными правонарушениями, не подчинялись законным требованиям сотрудников патрульно-постовой службы и применяли к ним насилие при исполнении ими своих должностных обязанностей.
С учетом общественной опасности совершаемых преступных деяний, характера нарушенных общественных отношений, а также принципов бескомпромиссной политики борьбы с правоохранительной системой, принятых государством, по прямым указаниям и поручениям прокурора области в отношении 5 из 7 лиц, привлеченных в качестве обвиняемых, в суд было подано ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу.
Прокуратура Республики Армения строго предостерегает граждан воздерживаться от любых преступных посягательств на сотрудников полиции, исполняющих свои служебные обязанности, в данном случае на вновь введенных на территорию области сотрудников патрульно-постовой службы, а в случае несогласия с их действиями, ставить вопрос о законности этих действий в установленном законом порядке.
В противном случае противодействие будет жестким, а прокуратура будет добиваться преследования лиц, совершающих такие действия.