Առանձին լրատվամիջոցներ «Դատախազը հանձնարարել է գործողություններ ձեռնարկել Փաշինյանին ձերբակալելու միջնորդության ուղղությամբ» վերտառությամբ տեղեկատվություն են հրապարակել, որը որոշակի թյուրընկալումների տեղիք  է տալիս:
Գլխավոր դատախազությունը հարկ է համարում պարզաբանել, որ խնդրո առարկա ներկայացված միջնորդությունը քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից բավարարվել է մասնակի: Մասնավորապես՝ միջնորդության մեջ նշված հանգամանքների ստուգման նպատակով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն կատարելու ցուցում տալու մասով այն բավարարվել է, իսկ Նիկոլ Փաշինյանին ձերբակալելու մասով՝ մերժվել այն հիմնավորմամբ, որ միջնորդության մեջ նշված՝ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հանցանք կատարելու մասին փաստական տվյալները, լինելով միջնորդության հեղինակների վերլուծություններն ու հետևությունները, հիմնված են այնպիսի հանգամանքների վրա, որոնք դեռևս ենթակա են քրեական գործով ստուգման։
Եվ հենց քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզման նպատակով անհրաժեշտ գործողությունների կատարումն ապահովելու ուղղությամբ էլ մինչդատական վարույթի նկատմամբ հսկողության շրջանակներում արդեն իսկ ձեռնարկվել են դատախազական ներգործության համապատասխան միջոցներ:

Некоторые СМИ опубликовали информацию с заголовком «Прокурор поручил принять меры по ходатайству о задержании Пашиняна», что порождает некоторые недоразумения.
Генеральная прокуратура считает необходимым уточнить, что данное ходатайство было частично удовлетворено прокурором, осуществляющим надзор за законностью расследования уголовного дела. В частности, в целях проверки обстоятельств, указанных в ходатайстве, оно было удовлетворено по части проведения полного, объективного, всестороннего расследования, а по части ареста Никола Пашиняна было отклонено на том основании, что фактические данные о совершении Николом Пашиняном преступлении, будучи анализом и выводом авторов ходатайства, основаны на таких обстоятельствах, которые пока еще подлежат проверке по уголовному делу.
И с целью выявления обстоятельств, имеющих значение для уголовного дела, в рамках надзора за досудебным производством уже предприняты соответствующие меры прокурорского воздействия по обеспечению проведения необходимых действий.