Առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնում
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից, ՀՀ  100 տոկոս պետական բաժնեմաս ունեցող «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ից ստացված փաստաթղթերի և տեղեկատվության, 2021թ. հոկտեմբերին ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից նշված ՓԲԸ-ում կատարված  ստուգման արդունքների վերաբերյալ փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրել է նշված ՓԲԸ-ում առանձին շինարարական, շինմոնտաժային և վերանորոգման և այլ պայմանագրային պարտավորությունների կատարման՝ օրենդրությամբ սահմանված պահանջներին համապատասխանության վիճակը: Արդյունքում հայտնաբերվել են առերևույթ հանցավոր չարաշահումներ:
Մասնավորապես, «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ի և N ՍՊԸ-ի միջև 20.09.2012թ. կնքված 832.026.000 ՀՀ դրամի կապալային աշխատանքների կատարման վերաբերյալ պայմանագրի հիմքով իրականացվել են «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ի գլխավոր մասնաշենքի, կաթսայատան-պոմպակայանի և էլեկտրական ենթակայանի շենքերի արտաքին կոնստրուկցիանների շինմոնտաժային, տանիքների, արտաքին պատերի երեսպատման, դռների և պատուհանների տեղադրման աշխատանքներ:
Ընտրանքային շինարարական աշխատանքների հսկիչ չափագրումներով, սակայն, հայտնաբերվել են նշված աշխատանքների վրաբերյալ հանձնման-ընդունման արձանագրություններով հաստատված և վճարված, սակայն փաստացի չկատարված ընդհանուր 3.7մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր գումարով աշխատանքներ:
Բացի այդ, 2012թ. կնքված համաձայնագրով պայմանագրի գինը փոփոխվել և կազմել է 791.196.400 ՀՀ դրամ, 2013թ. կնքված այլ համաձայնագրով՝ այն փոփոխվել և կազմել է 872.590.300 ՀՀ դրամ:
Իսկ 24.03.2014թ. ընկերության և նույն ՍՊԸ-ի միջև կնքված 1.042.413.200 ՀՀ դրամի կապալի այլ պայմանագրով ՍՊԸ-ն  պարտավորվել է կատարել «Ցիկլոն 18/18» ցիկլոտրոնի տեղակայման շենքի ներքին հարդարման, արտաքին և ներքին ճարտարագիտական համակարգերի ձեռքբերման, տեղակայման, կարգաբերման աշխատանքները:
Ինչպես 20.09.2012թ., այնպես էլ 24.03.2014թ. կնքած կապալի աշխատանքների գնման պայմանագրերի կատարման ժամկետները հընթացս կնքված մի քանի համաձայնագրերով շարունակաբար փոփոխվել են և վերջնաժամկետներ են սահմանվել համապատասխանաբար 2015թ. դեկտեմբերի 30-ը և 31-ը, ինչով խախտվել են ՀՀ կառավարության 10.02.2011թ. N 168-Ն որոշման՝ պայմանագրով նախատեսված ժամկետների և պայմանների փոփոխման համար նախխատեսվող սահմանափակումների վերաբերյալ պահանջները:
Համաձայն այդ պայմանագրերի՝ «Աշխատանքի կատարման ժամկետը խախտելու դեպքում կապալառուից յուրաքանչյուր ուշացած օրվա համար գանձվում է տույժ յուրաքանչյուր ուշացած օրվա համար՝ չկատարված աշխատանքների գնի 0.05 տոկոսի չափով:
Պարզվել է, սակայն, որ պայմանագրերից մեկի դեպքում 181.080.200 դրամի, իսկ մյուսի դեպքում՝ 488.046.400 դրամի աշխատանքները կատարվել են նախատեսված վերջնաժամկետներից հետո, և յուրաքանչյուր ուշացած օրվա համար գանձման ենթակա տույժերը՝ ընդհանուր 64.819.400 ՀՀ դրամի չափով, չեն հաշվարկվել և չեն գանձվել:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության արդյունքում ի հայտ են բերվել «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով իրենց վստահված առանձնապես խոշոր չափերի հասնող ուրիշի գույքը հափշտակելու, պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելու, պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու` ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործությունների առերևույթ հատկանիշների վերաբերյալ տվյալներ՝ ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-րդ և 181-րդ հոդվածների կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու համար:

Явные коррупционные злоупотребления в Центре производства радиоизотопов
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА на основании документов и информации, полученных из Комитета по управлению государственным имуществом РА, из ЗАО "Центр радиоизотопного производства", которому принадлежит 100% государственная доля в РА, на основании документов по результатам проверки, проведенной Министерством финансов РА в указанном ЗАО в октябре 2021г., исследовало состояние соблюдения установленных законом требований при выполнении отдельного строительства, строительно-ремонтных и других работ в указанном ЗАО. В результате были обнаружены явные преступные злоупотребления.
В частности, на основании договора между ЗАО «Радиоизотопный производственный центр» и ООО «Н» от 20.09.2012г. о выполнении строительных работ на сумму 832.026.000 драм РА, были выполнены работы по строительству главного корпуса ЗАО «Радиоизотопный производственный центр», зданий котельной и электроподстанции, монтаж кровли, наружных стен, дверей и окон.
Однако при проведении контрольных замеров выборочных строительных работ были выявлены, утверждены и оплачены актами сдачи-приемки работы на общую сумму 3,7 млн ​​драм РА, но фактически не выполненные.
Кроме того, согласно подписанному соглашению цена контракта была изменена и в 2012 г. составила 791.196.400 драм РА, а по другому соглашению, заключенному в 2013 году, она была изменена и составила 872.590.300 драм РА.
А согласно другому договору на сумму 1.042.413.200 драм РА, заключенному между компанией и тем же ООО 24.03.2014г., ООО обязалось выполнить работы по внутренней отделке, приобретению наружных и внутренних инженерных систем, монтажу, наладке здания циклотронной установки «Циклотрон 18/18».
Однако выяснилось, что по одному из договоров на сумму 181.080.200 драм РА, а по другому – 488.046.400 драм РА работы были выполнены с нарушением установленных сроков, и за каждый просроченный день были начислены пени в сумме 64.819.400 драм РА, которые однако не были взысканы.
Принимая во внимание, что в результате проведенного исследования было выявлено, что должностные лица ЗАО «Радиоизотопный производственный центр» использовали свое служебное положение для хищения вверенного им имущества другого лица, которое достигло особо крупных размеров, ими были введены заведомо ложные информации или заметки в официальных документах, результаты исследования были направлены в Антикоррупционный комитет РА для подготовки материалов и разрешения процесса в соответствии со статьями 180 и 181 Уголовно- процессуального кодекса РА.