Ծանր վիրավորանքի հատկանիշներով հարուցվել է 802 քրեական գործ, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 51 անձի վերաբերյալ 48 գործ. ամփոփում
ապրիլի 28, 2022
2021թ. օգոստոսի 30-ին ուժի մեջ է մտել ծանր վիրավորանքի քրեականացման վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքում կատարված լրացումը: Համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքում ավելացված նոր՝ 137.1-րդ հոդվածի՝ քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում հայհոյելու կամ անձի արժանապատվությունն այլ ծայրահեղ անպարկեշտ եղանակով վիրավորելու, այդպիսիք պարունակող նյութերը, նաև անձի՝ հանրային գործունեությամբ պայմանավորված, տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կամ հրապարակային այլ եղանակով տարածելու, այդ արարքները պարբերաբար կատարելու համար:
Նշված հոդվածի իմաստով «հանրային գործունեություն» է համարվում անձի կողմից լրագրողական, հրապարակախոսական գործունեության, ծառայողական պարտականությունների կատարման, հանրային ծառայության կամ հանրային պաշտոն զբաղեցնելու, հասարակական կամ քաղաքական գործունեության հետ կապված վարքագիծը:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքը քննության առարկա է մասնավոր բողոքի կարգով, իսկ 2-րդ և 3-րդ մասերով նախատեսված արարքները՝ հանրային կարգով, այսինքն նախնական քննության նախաձեռնման համար բողոքի առկայությունը պարտադիր պայման չէ:
Հաշվի առնելով «ծանր վիրավորանքի» հանցակազմով նոր քրեական պրակտիկայի ձևավորման ընթացքը քրեական ընդհանուր քաղաքականության համատեքստում ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև հանրային լայն հետաքրքրությունը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել և ամփոփվել են հանցագործության այս տեսակի քրեական շարժընթացի վերաբերյալ տվյալները՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածն ուժի մեջ մտնելուց հետո, մինչև 2022թ. ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածի կտրվածքով:
Ըստ այդմ՝ նշված ժամանակաշրջանում առերևույթ ծանր վիրավորանք հասցնելու դեպքերի առթիվ նախապատրաստված 938 նյութերից 802-ով հարուցվել է քրեական գործ, որոնցից 425-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածի 1-ին մասի, 377-ը՝ 2-րդ կամ 3-րդ մասերի հատկանիշներով: Քրեական գործերից 621-ը, այսինքն շուրջ 77.5%-ը հարուցվել է ուղիղ հայհոյանք հնչեցնելու, իսկ 181-ը կամ ընդամենը 22.5%-ը այլ ծայահեղ անպարկեշտ արտահայտություններով ծանր վիրավորանք հասցնելու փաստերով:
Ընդ որում, քրեական գործերից 21-ի դեպքում հարուցման առիթ է հանդիսացել զանգվածային լրատվամիջոցներում, 285-ի դեպքում՝ ինտերնետային սոցիալական ցանցերի օգտատերերի գրառումներում, մեկնաբանություններում տեղ գտած հրապարակումները, իսկ 497 դեպքում՝ դիմողի (տուժողի) բողոքը: Այսինքն նախ՝ ճնշող մեծամասնության դեպքում քննության համար ծանր վիրավորանքի ենթարկված անձինք են դիմում, բացի այդ, քննության առարկա հանդիսացող՝ ծանր վիրավորանքի մեծ մասն առերևույթ կրել է ոչ հրապարակային բնույթ, այսինքն դրանք հնչեցվել են առանց տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների, հրապարակային այլ եղանակների օգտագործմամբ, հաճախ արվել են կենցաղային փոխհարաբերություններում:
Այս իմաստով հատկանշական է, որ հարուցված քրեական գործերից ընդամենը 2-ի դեպքում է առերևույթ ծանր վիրավորանք հասցնելը վերագրվել լրագրողի, 38 դեպքում՝ քաղաքան գործունեությամբ զբաղվող անձանց և 762 դեպքում՝ այլ անձանց: Վերջինս փաստում է, որ նախ՝ որևէ հիմք չունեն պնդումներն այն մասին, որ ինչպես նշված արաքի քրեականացումը, այնպես էլ դրանցով քրեական գործերի և քրեական հետապնդումների հարուցումն ուղղված է մամուլի ազատության, ազատ խոսքի դեմ, կամ քաղաքական գործունեությամբ զբաղվող անձանց անհիմն հետապնդման ենթարկելուն, կամ կոնկրետ անձանց քննադատությունից պաշտպանելուն:
Ըստ ուսումնասիրությունների արդյունքների՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածով  հարուցված քրեական գործերից 2-ի պարագայում ծանր վիրավորանքի թիրախ են հանդիսացել լրագրողները, 10-ի դեպքում՝ քաղաքական գործունեությամբ զբաղվող ակտիվ կամ քաղաքական ուժերի համակիր անձինք, 71-ի դեպքում՝ հանրային ծառայողներ կամ պետական իշխանության մարմինները ներկայացնող պաշտոնատար անձինք, 198-ի դեպքում՝ բարձրագույն պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, որոնցից որոշների դեպքում՝ նաև նրանց ընտանիքի անդամները:
Նշված ժամանակահատվածում կայացվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածով հարուցված 171 քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին որոշում:
Քննված կամ քննվող գործերով մեղադրանք է առաջադրվել ընդհանուր 160 անձի, որոնցից 131-ին՝ ուղիղ հայհոյանք հնչեցնելու, 29-ին՝ այլ ծայրահեղ անպարկեշտ որակումներ և արտահայտություններ անելու համար: Ընդ որում՝ որպես մեղադրյալ ներգրավված անձանց թվում չկան լրագրողներ, պաշտոնատար անձինք, 26-ի դեպքում մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն քաղաքական ուժերին հարող, համակիր անձինք, իսկ մնացած դեպքերում՝ այլ անձինք: 108 անձի վերաբերյալ կայացվել է քրեական հետապնդումը դադարեցնելու կամ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին որոշում:
2022թ. ապրիլի 1-ի դրությամբ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 51 անձի վերաբերյալ 48 քրեական գործ, որոնցից 15 գործ՝ 16 անձի վերաբերյալ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ 33 գործ՝ 35 անձի վերաբերյալ՝ նույն հոդվածի 2-րդ կամ 3-րդ մասերով նախատեսված արարքներ կատարելու համար: 6 անձի վերաբերյալ 6 քրեական գործով կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ, իսկ մյուս գործերով դատական քննությունը շարունակվում է:
ՀՀ դատախազությունը հարկ է համարում ընդգծելու, որ նշված արարքի քրեականացումը, դրանցով իրականացվող քրեական հետապնդումներն ուղղված են ոչ թե մարդկանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հավելյալ նոր մեխանիզմների գործադրմանը, այլ հանրային հաղորդակցության մեջ ատելության խոսքը, նաև որպես հանցածին գործոն, արմատախիլ անելուն, ներհասարակական լարվածությունը թոթափելուն:
Ելնելով դրանից՝ ՀՀ դատախազությունը հերթական անգամ կոչ է անում հանրությանը ձեռնպահ մնալ վիրավորանքը և դրա ծանր դրսևորումները հանրային հարաբերություններում կիրառելուց, ատելության խոսքը հանրային խոսույթի նորմա դարձնելուց և առաջնորդվել ընդհանուր համակեցության և համերաշխության արժեքներով:

По признакам нанесения тяжкого оскорбления возбуждено 802 уоловных дела , вместе с обвинительным заключением в суд направлено 48 дел в отношении 51 лица. Подведение итогов
апрель 28, 2022
30-го августа 2021г. вошло в силу дополнение к уголовному кодексу РА о криминализации тяжкого оскорбления. Согласно новой 137.1 статье, добавленной к уголовному кодексу РА, уголовная ответственность предусматривается за нецензурную брань или оскорбление достоинства иным крайне неприличным способом, за  распространение материалов, содержащих тяжкое оскорбление лица, которое совершено с использованием информационных или коммуникационных технологий, или в иной публичной форме.
<<Публичной деятельностью>>, указанной в статье, считается поведение, связанное с журналистской, публицистической деятельностью, общественной или политической деятельностью, с выполнением служебных обязанностей, общественной службы и заниманием общественной должности.
Предусмотренное ч. 1 ст. 137.1 уголовного кодекса РА преступное деяние является предметом расследования в порядке частной жалобы, а деяния, предусмотренные чч. 2 и 3 – в публичном порядке, т.е. для инициации предварительного следствия  жалоба не является обязательным условием.
Учитывая широкую общественную заинтересованность, поручением генерального прокурора РА в Генеральную прокуратуру получены и подведены итоги по уголовному процессу этого вида преступления.
Соответственно, после того как статья 137.1 УК РА вошла в силу до 1-го апреля 2022г. за тяжкие оскорбления подготовлены 938 материалов, по 802 из которых возбуждено уголовное дело, 425 дел из которых по признакам ч. 1 ст. 137.1, 377 – чч. 2 или 3 ст. 137.1 УК РА. 621 дело (77,5% дел) возбуждено за нецензурную брань, а 181 (22,5% ) – за оскорбления. В 21 случае уголовные дела были возбуждены на основании оскорблений в средствах массовой информации, в 285 случаях – в постах и комментариях пользователей социальных сетей, в 497 случаях – на основании жалоб заявителей.
В подавляющем большинстве жалобы представляются лицами, подвергнувшимися оскорблениям на бытовой почве. Примечательно, что только два из общего числа возбужденных дел случая касаются журналистов, 38 случая – лиц, занимающихся политической деятельностью, в 762 случая – иных лиц. Данное обстоятельство опровергает бытующее мнение о том, что криминализация указанных деяний и возбуждение по ним уголовных дел направлены на преследование свободы прессы, свободы слова или лиц, занимающихся политической деятельностью.
В указанный период было принято 171 постановление о прекращении производства по уголовным делам, возбужденным по ст. 137.1 УК РА.
Обвинение предъявлено 160 лицам, 131 из которых за нецензурную брань, 29 -  крайне неприличные выражения. В числе лиц, привлеченных в качестве обвиняемых, нет журналистов, должностных лиц, в случае 26 статус обвиняемого имеют лица, примыкающие к политическим силам, в остальных случаях – иные лица. В отношении 108 лиц приняты постановления о прекращении уголовного преследования.
По состоянию на 1 апреля 2022 года в суд с обвинительными заключениями направлено 48 уголовных дел в отношении 51 лица, 15 из которых в отношении 16 лиц по ч. 1 ст. 137.1 УК РА, а 33 дела в отношении 35 лиц по чч. 2 и 3 той же статьи.  По 6 делам в отношении 6 лиц были вынесены обвинительные приговоры, по другим делам судебное разбирательство продолжается.
Прокуратура РА считает необходимым, отметить, что криминализация данного деяния, производящиеся по ним уголовные преследования направлены не на применение новых дополнительных механизмов по привлечению людей к уголовной ответственности, а для искоренения языка ненависти как криминогенного фактора, для снятия внутриобщественной напряженности.
Исходя из вышеизложенного, Прокуратура РА в очередной раз призывает общественность воздержаться от применения оскорблений либо его тяжких проявлений в общественных отношениях и руководствоваться ценностями общего сосуществования и солидарности.