Վարորդական իրավունքի վկայական ստանալու տեսական և գործնական քննությունները պատշաճ չեն վերահսկվում. Գլխավոր դատախազը միջնորդագիր է ուղարկել Ոստիկանապետին
մարտի 17, 2022
ՀՀ ԱԱԾ-ում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում 2021թ. նոյեմբերի 27-ին հարուցված և քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Երևան քաղաքի մի բնակիչ տեղեկանալով, որ ՀՀ Արարատի մարզի Նշավան համայնքի բնակիչ Գ. Գ.-ն կարող է օժանդակել փաստացի առանց սահմանված կարգով քննություններ հանձնելու վարորդական իրավունքի վկայական ստանալու հարցում, այդ նպատակով դիմել է վերջինիս՝ պատրաստակամություն հայտնելով դրա համար վերջինիս տրամադրել 350.000 ՀՀ դրամ:
Գ. Գ.-ն վերոնշյալն իրականացնելու նպատակով համաձայնություններ է ձեռք բերել իր մտերիմ, համագյուղացի, ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Կոտայքի հաշվառման-քննական բաժանմունքի տեսուչ Է.Ս.-ի հետ:
Արդյունքում 2021թ. նոյեմբերի 27-ին ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության Կոտայքի հաշվառման-քննական բաժանմունքում անձը մասնակցել է վարորդական իրավունքի վկայական ստանալու տեսական քննությանը: Քննությունն ընդունող տեսուչ Է. Ս.-ն, ուղղորդել է վարորդի թեկնածուին՝ նշելու համակարգչային թեստերի միջոցով առաջադրված հարցերի ճիշտ պատասխանները։
Տեսուչի հիշյալ ապօրինի գործողությունների արդյունքում անձը դրական է հանձնել տեսական քննության հոգեբանական և գիտելիքների ստուգման թեստերը, Է.Ս.-ն կազմել և գործին է կցել վարորդի թեկնածուի կողմից տեսական քննությունը հաջողությամբ հանձնելու մասին կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթուղթը, որի հիման վրա վերջինիս թույլատրվել է մասնակցել գործնական քննությանը։
Քննությունից հետո քաղաքացին և Գ. Գ.-ն վերադարձել են Երևան, որտեղ 350.000 ՀՀ դրամը ստանալուց անմիջապես հետո Գ.Գ.-ն բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից, ձերբակալվել է նաև ՃՈ տեսուչը։
Քրեական գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ավտոմեքենա վարելու հմտություններին փաստացի չտիրապետող անձը տեսական քննությունից կարճ ժամանակ անց պետք է հանձներ նաև գործնական քննությունը, որի ժամանակ ավտոմեքենան պետք է վարեր ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության Կոտայքի հաշվառման-քննական բաժանմունքի աշխատակիցներից որևէ մեկը:
Է. Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Գ.Գ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով: 2022թ. մարտի 1-ին դատախազը նշված երկու անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ քրեական գործն ուղարկել է դատարան:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունում նման բնույթի առանձին քրեական գործերի ուսումնասիրությունը փաստել է, որ նշված եղանակով, այդ թվում՝ ոստիկանության ծառայողներին տրված կաշառքի դիմաց անձինք հնարավորություն են ստացել հանձնելու ոչ միայն տեսական, այլ նաև գործնական քննությունները և ձեռք բերել վարորդական իրավունքի վկայականներ:
ՀՀ կառավարության 2020թ. մարտի 26-ի 325-Ն որոշմամբ նախատեսված է, որ գործնական քննության անցկացումը ենթակա է տեսաձայնագրման համապատասխան սարքավորումների միջոցով: Դրանք տեղադրվում են գործնական քննության անցկացման համար նախատեսված տրանսպորտային միջոցներում և (կամ) դրանց վրա: Սակայն որոշմամբ սահմանվել է, որ ՃՈ տարածքային ստորաբաժանումները գործնական քննություն ընդունելու համար նախատեսված տրանսպորտային և տեխնիկական միջոցներով ապահովվում են մինչև 2027թ. դեկտեմբերի 31-ը:
Վերլուծությունը փաստում է, սակայն, որ թեև տեսական քննությունները վերահսկելու համար, թերություններով հանդերձ, առկա են որոշակի մեխանիզմներ՝ քննության ընթացքը ցուցադրվում է, սակայն գործնական քննությունը վերահսկելու որևէ մեխանիզմ առկա չէ: Վերջինս, ի թիվս այլնի, նպաստում է նման հանցանքների կատարմանը, ինչի մասին են վկայում ոստիկանության ծառայողների ապօրինի միջամտության արդյունքում մի շարք քաղաքացիների կողմից օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ ձեռք բերված վարորդական իրավունքի վկայականները: Բացի այդ՝ համապատասխան գիտելիքներ չունեցող անձանց կողմից օրենքի խախտմամբ տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքի վկայական ձեռք բերելը նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում ճանապարհատրանսպարտային հանցագործությունների կատարման համար:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը միջնորդագիր է հղել ՀՀ Ոստիկանության պետին: Անհրաժեշտ է համարվել ձեռնարկել գործուն միջոցներ ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության Կոտայքի հաշվառման-քննական բաժանմունքում նմանատիպ դրսևորումները  բացառելու ուղղությամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդագրով բարձրացրել է նաև ՃՈ ծառայության հաշվառման-քննական բաժանմունքներում վարորդական վկայական ստանալու համար տեսական քննությունների անցկացման ընթացքում ոստիկանության ծառայողների գործողությունները վերահսկող մեխանիզմների կիրառման արդյունավետությունը բարձրացնելու հարցը: Նաև առաջարկվել է դիտարկել մինչև ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված ժամկետներում բոլոր ստորաբաժանումներին համապատասխան տրանսպորտային և տեխնիկական միջոցներով ապահովվելը գործնական քննության ընթացքում ոստիկանության ծառայողների գործողությունների վերահսկման այլ մեխանիզմներ ներդնելու հնարավորությունը:

Теоретические и практические экзамены для получения водительского удостоверения должным образом не контролируются. Генеральный прокурор направил ходатайство начальнику Полиции
март 17, 2022
Предварительным следствием по уголовному делу, возбужденному 27-го ноября 2021г. и расследованному в Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, подготовленных в СНБ РА, было обосновано, что жителю Еревана стало известно, что житель общины Ншаван Араратской области РА. Г.Г. может оказать содействие в получении водительского удостоверения без фактической сдачи экзаменов в установленном порядке, для чего обратился к последнему, выразив готовность предоставить ему 350 000 драмов РА.
Для осуществления вышеизложенного Г.Г. договорился со своим близким односельчанином С., инспектором Котайкского регистрационно-экзаменационного отдела службы "Дорожная полиция" Полиции РА.
В результате 27 ноября 2021 года лицо участвовало в теоретическом экзамене на получение водительского удостоверения в Котайкском регистрационно-экзаменационном отделе ДП Полиции РА. Инспектор, принимающий экзамен С., помог кандидату в водители указать правильные ответы на поставленные вопросы с помощью компьютерных тестов.
В результате вышеуказанных неправомерных действий инспектора тесты теоретического экзамена лицо сдало положительно.
Э.С. оставил документ, содержащий ложные сведения об успешной сдаче кандидатом теоретического экзамена, на основании которого последний был допущен к участию в практическом экзамене.
По уголовному делу была получена фактическая информация о том, что лицо, фактически не владевшее навыками вождения, должно было сдать практический экзамен вскоре после теоретического экзамена, во время которого за рулем автомобиля должен был находиться один из сотрудников Котайкской регистрационно-экзаменационного отдела службы ДП Полиции РА.
Э.С. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 и по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, а Г.Г. – по части 1 статьи 34-178, по части 1 статьи 38-308 и по части 1 статьи 38-314 Уголовного кодекса РА. 1 марта 2022г. прокурор направил уголовное дело в суд с обвинительным заключением в отношении двух указанных лиц.
Согласно постановлению Правительства РА № 325-Н от 26.03.2020г., практический экзамен подлежит видеофиксации с использованием соответствующей аппаратуры. Их устанавливают на транспортные средства для практического освидетельствования.
Анализ показывает, однако, что хотя и существуют определенные механизмы контроля теоретических экзаменов, несмотря на недостатки, экзаменационный процесс показан, но отсутствует механизм контроля практического экзамена. Последнее, в том числе, способствует совершению таких преступлений, о чем свидетельствуют водительские удостоверения, полученные рядом граждан с нарушением закона в результате незаконного вмешательства сотрудников полиции. Кроме того, получение водительского удостоверения в нарушение закона лицами без соответствующих знаний создает благоприятные условия для совершения транспортных преступлений.
Принимая во внимание вышеизложенное, Генеральный прокурор РА Артур Давтян направил начальнику Полиции РА ходатайство. В Котайкском регистрационно-следственном отделе ДП Полиции РА сочли необходимым принять действенные меры для исключения подобных разоблачений.