Գումարտակի հրամանատարը մեղադրվում է զինծառայողների կորուստների հանգեցրած իշխանության անգործության, մարտադաշտն ինքնակամ լքելու համար. գործն ուղարկվել է դատարան
մարտի 01, 2022
Արցախյան պատերազմին առնչվող քրեական գործի քննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՊԲ N զորամասի նորակոչիկների գումարտակի հրամանատար, մայոր Ի.Վ.-ն, հանդիսանալով նույն ստորաբաժանման ժամկետային և կրտսեր սպայական կազմի ուղղակի պետը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում, 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Հադրութ քաղաքի մոտակայքում գտնվող «Խուռհատ» սարի վրա տեղի ունեցած մարտական գործողություններին ակտիվ մասնակցություն չունենալու և սեփական կյանքը չվտանգելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ դրսևորել է իշխանության անգործություն: Մասնավորապես, նա չի կատարել իր վրա ՀՀ ԶՈՒ ներքին ծառայության կանոնագրքով և ՀՀ ԶՈՒ մարտական կանոնադրությամբ դրված պարտականությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, այն է՝ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N զորամասի հրաձգային գումարտակի մի շարք զինծառայողներ զոհվել են, անհայտ կորել, գերեվարվել, ինչպես նաև ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Բացի այդ, Ի.Վ.-ն, ծառայողական դիրքով և կոչման բերումով հանդիսանալով նույն գումարտակի ժամկետային և կրտսեր սպայական կազմի ուղղակի պետը, 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, «Խուռհատ» սարի վրա տեղի ունեցած մարտի ժամանակ ինքնակամ լքել է մարտադաշտ հանդիսացող՝ վերոնշյալ տեղանքի մարտական դիրքերը:
21.02.2022 թվականին Ի.Վ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 380-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ 25.02.2022 թվականին ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
Մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 28.02.2022 թվականին որոշում է կայացվել մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու մասին և նույն օրը քրեական գործն ուղարկվել է Սյունիք մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Командир батальона обвиняется в бездействии власти, приведшем к гибели военнослужащих, в добровольном уходе с поля боя: дело передано в суд
март 01, 2022
Достаточными доказательствами, полученными в ходе расследования уголовного дела, связанного с Арцахской войной, установлено, что командир призывного батальона воинской части N Армии обороны, майор И.В., являясь непосредственным начальником срочного и младшего офицерского штаба того же подразделения, в условиях военного положения, объявленного Правительством Республики Армения 27 сентября 2020 года, 10 октября 2020 года около 12:00 часов исходя из личной заинтересованности не принимать активного участия в боевых действиях на горе «Хурхат» близ города Гадрут в Арцахской Республики, проявил бездействие власти. В частности, он не исполнил обязанности, возложенные на него Уставом внутренней службы ВС РА и Боевым уставом ВС РА, что по неосторожности повлекло тяжелые последствия, а именно: ряд военнослужащих стрелкового батальона Армии обороны НКР воинской части N погибли, пропали без вести, были взяты в плен, а также получили телесные повреждения различной степени.
Кроме того, И.В., будучи непосредственным начальником срочного и младшего офицерского штаба того же батальона в связи со своим служебным положением, 10 октября 2020 года, около 12:00 часов в ходе боя на горе «Хурхат» самовольно покинул боевые позиции вышеуказанного района.
21 февраля 2022 года И.В. было предъявлено обвинение по части 4 статьи 375 и по части 1 статьи 380 Уголовного кодекса РА.
Уголовное дело вместе с обвинительным заключением органом, осуществляющим производство, 25.02.2022г. было направлено надзирающему прокурору для утверждения и направления в суд.
28 февраля 2022 года прокурор, осуществляющий надзор за законностью досудебного производства, вынес постановление об утверждении обвинительного заключения, и в тот же день уголовное дело было направлено в суд общей юрисдикции марза Сюник.