Լոռու մարզում իրականացված մասշտաբային օպերացիայի արդյունքում ապօրինի պահվող մեծաքանակ զենք-զինամթերք և թմրամիջոցներ են հայտնաբերվել. կալանավորվել և ձերբակալվել են մի շարք անձինք
փետրվարի 24, 2022
ՀՀ Լոռու մարզի դատախազի կողմից գրություն էր հասցեագրվել ՀՀ ոստիկանապետի առաջին տեղակալին, որով մատնանշվել էին քրեածին վարքագծով ապրող և դրանց հետ առնչություն ունեցող անձանց շարքը, նրանց կողմից նախկինում կատարված հանցագործությունների բնույթը և այլ վերաբերելի հանգամանքեր։ Անհրաժեշտություն էր համարվել ձեռնարկել համապատասխան-օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ այդ անձանց կողմից կատարված հանցավոր արարքները բացահայտելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգրոծության միջոցներ կիրառելու համար։ Տրված հանձնարարականները տվել են իրենց դրական արդյունքները:
Մասնավորապես, ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության և Լոռու մարզային վարչության ստորաբաժանումների աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համակարգված, արագ, արդյունավետ ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում մարզի տարբեր բնակավայրերում 2022թ. փետրվարի 24-ին կատարվել են հանցավոր վարքագիծ դրսևորող թվով 42 անձանց բնակարանների խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտանբերվել են թմրամիջոցներ, սառը զենքեր, հրազեններ և ռազմամթերք։
Մասնավորապես, բնակարաններում հայտնաբերվել են  MN-654K, թմբուկավոր, «Մակարով», «Մատիտ» տեսակի ատրճանակներ, առանց գործարանային համարի ինքնաձիգ՝ իր պահունակով, մարտական նռնակ, նռնակի պայթուցիչներ, տարբեր տրամաչափի և քանակների մարտական փամփուշտներ, ինչպես նաև տարբեր տեսակի և քաշերով թմրամիջոցների նմանվող նյութեր, «Լորազեպամ» տեսակի դեղահաբեր:
Բացի այդ, 2022թ. փետրվարի 10-ից մինչ փետրվարի 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու կասկածանքով բերման է ենթարկվել 4 անձ:
Նրանցից մեկի մոտ հայտնաբերվել են «AKM» տեսակի  ինքնաձիգ, 21 հատ գործարանային արտադրության տրամաչափի փամփուշտներ, «Մարիխուանա», Մորֆին» տեսակի թմրամիջոցներ, «Պրեգաբալին» տեսակի հոգեմետ նյութ:
2-րդ անձի մոտ հայտնաբերվել է «ПМ» տե­սա­կի 9 մմ տ­րա­մա­չա­փի ա­կո­սա­փող ատր­ճա­նակ՝ իր 2 փամփշ­տա­տու­փով, գործարանային արտադրության  «ПМ», «АПС», տե­սա­կի ատր­ճա­նակ­նե­րի և համապատասխան տ­րա­մա­չա­փի այլ ա­կո­սա­փող զեն­քե­րի հա­մար նա­խա­տես­ված փամ­փուշտներ:
3-րդ անձի մոտ հայտնաբերվել է «TT» տեսակի ա­կո­սա­փող ատր­ճա­նակ՝ իր փամփշ­տա­տու­փով, «TT», «ППШ-41», «ППС-43», տե­սա­կի ատր­ճա­նակ-գնդացիրների և համապատասխան տ­րա­մա­չա­փի ա­կո­սա­փող այլ զենքերի համար նա­խա­տես­ված փամ­փուշտներ, 4-րդ անձի մոտ հայտնաբերվել է ինքնաշեն թմբուկավոր ակոսափող ատրճանակ և փամփուշտներ։
Բերման ենթարկված վերը նշված 4 անձից 2-ի նկատմամբ արդեն իսկ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը, 1 անձ ձերբակալվել է: Միջոցներ են ձեռնարկվում մյուսներին քրեական հետապնդման ենթարկելու հարցը լուծելու ուղղությամբ:
Ապօրինի զենք-զինամթերքի հայտնաբերմանն ուղղված գործողությունները լինելու են շարունակական:
Քաղաքացիներին հորդորում ենք այդպիսիք ունենալու դեպքում հանձնել Ոստիկանություն՝ քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու համար:

В результате масштабной операции, проведенной в Лорийской области, было обнаружено большое количество незаконно хранящегося оружия и боеприпасов: арестовано и задержано несколько лиц
февраль 24, 2022
Прокурор Лорийской области РА направила письмо первому заместителю начальника Полиции РА, в котором указала количество лиц, живущих с преступным поведением, связанных с ними, характер совершенных ими ранее преступлений и другие соответствующие обстоятельства. Признано необходимым провести соответствующие оперативно-розыскные мероприятия для выявления преступных деяний, совершенных указанными лицами, и применить к ним уголовные меры. Данные поручения дали свои положительные результаты.
В частности, в результате координированных, быстрых, эффективных крупномасштабных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Главного управления уголовного розыска Полиции РА и подразделений Лорийского областного управления, в различных населенных пунктах области 24 февраля 2022 года были произведены обыски в квартирах 42 лиц, проявивших преступное поведение, в результате чего были обнаружены наркотики, холодное оружие, огнестрельное оружие и боеприпасы.
В частности, в квартирах были обнаружены пистолеты МН-654К, «Макаров», «Карандаш» без серийного номера, гранатомет, взрывчатки, боеприпасы разного калибра, а также наркотики разного веса, таблетки «Лоразепам».
Кроме того, в период с 10 по 22 февраля 2022г. по подозрению в незаконном хранении оружия и боеприпасов задержано 4 человека.
У одного из них были обнаружены автомат АКМ, 21 пуля заводского калибра, «Марихуана», «Морфин» и психотропные вещества «Прегабалин».
У второго лица был обнаружен револьвер вида «ПМ» калибра 9мм с 2-мя патронами, пистолеты заводского производства «ПМ», «АПС» и патроны соответствующего калибра.
В отношении 2 лиц в качестве меры пресечения уже избрано содержание под стражей, 1 человек арестован. Принимаются меры по решению вопроса о привлечении к ответственности других лиц.