ՀՀ գլխավոր դատախազության միջամտությամբ կանխվել է ՌԴ-ից ՀՀ քաղաքացու վտարումն Ադրբեջան և նա վերադարձվել է Հայաստան
փետրվարի 16, 2022
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքում կանխվել է Ադրբեջանում ծնված ՀՀ քաղաքացու՝ սխալմամբ վտարումն Ադրբեջանի Հանրապետություն:
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ անձը ՌԴ տարածքում կատարել էր վարչական իրավախախտում, դատարանի կողմից կայացվել էր որոշում՝ նրան վարչական պատասխանատվության և ՌԴ տարածքից վարչական վտարման ենթարկելու մասին:
Վարչական պատասխանատվության և վարչական վտարման ենթարկելու մասին ՌԴ համապատասխան դատարանի որոշման ներածական մասում անձի տվյալները շարադրելիս դատարանը թյուրիմացաբար նշել էր, որ անձը հանդիսանում է Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, որպիսի պայմաններում առկա էր նրան Ադրբեջան վտարելու իրական վտանգ:
Չնայած վտարման գործընթացի հետ ՀՀ դատախազության լիազորությունների որևէ առնչության բացակայության հանգամանքին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն անհապաղ միջոցներ է ձեռնարկել գործընթացի կասեցման ուղղությամբ՝ խնդրի լուծմանը ներգրավելով ՌԴ գլխավոր դատախազությանն ու ՀՀ պետական լիազոր մարմիններին:
ՌԴ գլխավոր դատախազության աջակցությամբ, խնդիրը ներկայացվել է վերոհիշյալ որոշումը կայացրած դատարանի ուշադրությանը, որը սեղմ ժամկետում համապատասխան լրացուցիչ որոշմամբ փոփոխել է իր որոշման մեջ տեղ գտած անճշտությունը, և անձը վերադարձվել է Հայաստան:

Генеральная прокуратура РА предотвратила депортацию гражданина РА из РФ в Азербайджан и он вернулся в Армению
февраль 16, 2022
В результате сотрудничества между генеральными прокуратурами Армении и России предотвращена депортация по ошибке гражданина РА в Азербайджан, поскольку он родился в этой республике.
Учитывая то обстоятельство, что лицо совершило административное правонарушение на территории РФ, суд принял решение об административной ответственности и административной депортации с территории РФ.
При изложении данных лица во вводной части решения соответствующего суда РФ об административной ответственности и административной депортации суд по недоразумению указал, что лицо является гражданином Азербайджанской Республики, что создало реальную угрозу его депортации в Азербайджан.
Несмотря на процесс депортации, Генеральная прокуратура РА незамедлительно приняла меры по приостановлению процесса, привлекла к решению проблемы Генеральную прокуратуру России и государственные уполномоченные органы РА.
При содействии Генеральной прокуратуры РФ проблема была представлена вниманию суда, принявшего вышеуказанное решение, которое в сжатые сроки соответствующим дополнительным решением изменило неточность. Гражданин возвращен в Армению.