Հունիսի 17-ի դրությամբ ստացվել է առերևույթ ընտրական հանցագործությունների մասին 231 հաղորդում. հարուցվել է 14 քրեական գործ
հունիսի 18, 2021
2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից ամփոփվել են ընտրական հանցավոր իրավախախտումների, ինչպես նաև ընտրությունների գործընթացին առնչվող առերևույթ հանցավոր այլ դրսևորւմների վերաբերյալ ստացված ահազանգերի, հաղորդումների և դրանցով իրականացված աշխատանքների միջանկյալ արդյունքները:
Մասնավորապես, հունիսի 18-ի ժամը 9.00-ի դրությամբ ստացվել է ընդհանուր 231 հաղորդում, ահազանգ: Դրանցից 76-ը ԶԼՄ հրապարակումներ են, 64-ը՝ ֆիզիկական անձանց կողմից տրված հաղորդումներ, այդ թվում՝ նաև ստացված ՀՀ դատախազության թեժ գծի միջոցով, 52-ը՝ սոցիալական ցանցերում օգտատերերի կողմից կատարված գրառումներ, 39-ը՝ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ստացված օպերատիվ տվյալներ:
Ստացված առերևույթ հանցավոր իրավախախտումների մասին հաղորդումներից և ահազանգերից՝
• 118-ը վերաբերում է ընտրակաշառք տալուն, ստանալուն կամ ընտրակաշառքի միջնորդությանը (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդված),
• 44-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149 հոդված),
• 30-ը՝ քարոզչությանը մասնակցելուն հարկադրելուն կամ խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդված),
• 25-ը՝ ընտրական քարոզչության և նման բնույթի այլ պաստառների հետ կապված գույքային վնասներ հասցնելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդված)
• 14-ը՝ այլ (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177, 137, 118, 164-րդ և 308-րդ հոդվածներ):
Ենթադրյալ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 152 հաղորդում, որոնք բնույթով եղել են վերացական և ընդհանրական, ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ դրանցով անհրաժեշտ ստուգողական գործողություններ կատարելու համար: Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում նշվածներից 41-ում առկատեղեկությունները չեն հաստատվել և թողնվել են անհետևանք, իսկ 111-ով ստուգողական գործողությունները շարունակվում են:
Իսկ 229 հաղորդումներից 78-ն ուղարկվել են հետաքննության կամ նախաքննության մարմիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու նպատակով: Արդյունքում դրանցից 16-ով որոշում է կայացվել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին, 49-ով նյութերի նախապատրաստման գործընթացը շարունակվում է, իսկ 14 դեպքի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր:
Մասնավորապես՝ քրեական գործերից
• 8-ը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ, 154.9-րդ, 34-154.2-րդ հոդվածների տարբեր մասերով,
• 2-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդվածի տարբեր մասերով
• 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով
• 3-ը՝ կապված պաստառների վնասման հետ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով:
Նշված քրեական գործերից 4-ով 13 անձի առաջադրվել են մեղադրանքներ, որոնցից 7-ին՝ ընտրակաշառք վերցնելու, 6-ին ընտրակաշառք տալու և ընտրակաշառք տալու փորձի համար, 2 անձ ունի կասկածյալի կարգավիճակ, որոցից մեկը՝ ընտրակաշառք ստանալու, մեկը՝ ընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն հարկադրելու և մասնակցելուն խոչընդոտելու կասկածանքով: 5 անձ կալանավորվել է:
ՀՀ գլխավոր դատախազություն ստացվել են նաև ընտրություններին և ընտրական իրավունքին վերաբերող 18 այլ դիմումներ, որոնք, սակայն, ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության մասին տվյալներ չեն պարունակել:
Դրանց կապակցությամբ դիմողներին պատշաճ կերպով տրվել են պարզաբանումներ, առանձին դեպքերում դիմումն ուղարկվել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի քննարկմանը:

По состоянию на 17 июня был получено 231 сообщение о возможных преступлениях на выборах: возбуждено 14 уголовных дел.
июнь 18, 2021
Рабочая группа, созданная в Генеральной прокуратуре РА по случаю внеочередных  выборов в Национальное Собрание РА 20 июня 2021г., подвела промежуточные итоги уголовных преступлений на выборах, а также тревожных вызовов, сообщений, полученных в связи с иными преступными проявлениями, относящимися к избирательному процессу, и проведенных по ним работ.
В частности, по состоянию на 9:00 часов утра 18 июня поступило всего 231 сообщение, тревожный вызов. Из них 76 - публикации в СМИ, 64 - сообщения физических лиц, в том числе полученные через горячую линию Прокуратуры РА, 52 - записи пользователей в социальных сетях, 39 - оперативные данные, полученные сотрудниками полиции.
Из полученных сообщений и тревожных вызовов относительно возможных нарушений на выборах:
• 118 - о даче, получении или посредничестве избирательных взяток (статья 154.2 Уголовного кодекса РА);
• 44 - о воспрепятствовании осуществлению избирательного права (статья 149 Уголовного кодекса РА);
• 30 – о принуждении или воспрепятствовании участию в агитации (статья 149.1 Уголовного кодекса РА);
• 25- о причинении имущественного ущерба в связи с избирательной кампанией (статья 185 Уголовного кодекса РА);
• 14 – иное (статьи 177, 137, 118, 164 и 308 Уголовного кодекса РА).
152 сообщения о предполагаемых нарушениях на выборах, которые носили абстрактный и общий характер, были отправлены в Полицию РА для проведения необходимых проверочных действий по ним. В результате оперативно-розыскных работ в 41 случае информация не подтвердилась, а по 111 проверочные действия продолжаются.
А из 229 сообщений 78 направлены в следственные органы или органы предварительного следствия для подготовки материалов в порядке, установленном статьями 180- 181 Уголовно-процессуального кодекса РА. В результате по 16 из них было вынесено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела, по 49 продолжается процесс подготовки материалов, а по 14 делам возбуждены уголовные дела.
В частности, из уголовных дел
• 8 было возбуждено по разным частям статей 154.2, 154.9, 34-154.2 Уголовного кодекса РА;
• 2- по разным частям статьи 149.1 Уголовного кодекса РА;
• 1- по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 149 Уголовного кодекса РА;
• 3- в связи с повреждением плакатов по признакам различных частей статьи 185 Уголовного кодекса РА.
По 4 из указанных уголовных дел 13 лицам предъявлены обвинения,  7 из которых - за получение предвыборной взятки, 6 - за дачу и попытку дачи предвыборной взятки, 2 лица имеют статус подозреваемых, одно из которых - за получение предвыборной взятки, одно – по подозрению в принуждении и воспрепятствовании участию в избирательной агитации. 5 лиц арестованы.
В Генеральную прокуратуру РА поступило также 18 других заявлений, связанных с выборами и избирательным правом, которые, однако, не содержали информации о преступлении, предусмотренном уголовным кодексом РА.
В связи с ними заявителям в надлежащей форме были даны разъяснения, в отдельных случаях заявления были отправлены в Центральную избирательную комиссию РА на рассмотрение.