ԱՊՀ դիտորդական առաքելության պատվիրակները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Անկախ պետությունների համագործակցության դիտորդական առաքելության շտաբի պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է գտնվում հունիսի 20-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման գործըթնացը դիտարկման ենթարկելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ընտրությունների ամբողջ ընթացքում դիտորդական առաքելության և ՀՀ դատախազության միջև հաղորդակցության և գործակցության եղանակներին, ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից ընտրական հանցավոր իրավախախտումների դեմ համակարգված պայքարի ընթացիկ արդյունքներին, այս ուղղությամբ ՀՀ դատախազության նախաձեռնություններին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընտրությունների ընթացքի վերահսկելիության մակարդակի բարձրացման տեսանկյունից կարևոր է համարել արտահերթ ընտրություններին դիտորդական առաքելությունների և մասնավորապես ԱՊՀ դիտորդական խմբի ներկայությունն ու մասնակցությունը: Նա հավելել է, որ Դատախազությունը հանձնառու է առաջիկա ընտրությունների օրինականությունը, ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխանությունն ապահովելու, մեր քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքը պաշտպանելու հարցում և նշել է այդ նպատակով վերջին շրջանում իրականացված ակտիվ նախաձեռնողական աշխատանքը, ներկայացրել մինչ այս պահը առերևույթ հանցավոր ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների, ահազանգերի, դրանցով իրականացվող ստուգողական աշխատանքների, քրեական վարույթների շրջանակում իրականացվող գործողությունների արդյունքները:
Արթուր Դավթյանը դիտորդական խմբին առաջարկել է իրենց առաքելության շրջանակում ցանկացած առերևույթ հանցավոր իրավախախտման վերաբերյալ տեղեկություններ, տվյալներ ստանալու դեպքում դրանք փոխանցել Դատախազությանը՝ հավաստիացնելով, որ Գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբն անխափան կերպով ապահովում է բոլոր հաղորդումների պատշաճ ստուգումը:
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության շտաբի ղեկավար Եվգենի Կոզյակը նշել է, որ իրենց գործունեությունն ընդգրկելու է հանրապետության ամբողջ տարածքը, ինչի նպատակով առաջիկայում Հայաստան կժամանի դիտորդների հիմնական մասը: Նա փոխանցել է տեղեկատվության փոխանակման միջոցով ՀՀ դատախազության հետ համագործակցելու  դիտորդական առաքելության շահագրգռությունը:
Այս առումով հանդիպման արդյունքում ձեռք են բերվել շփումներն աշխատանքային կարգով շարունակելու պայմանավորվածություններ:

Делегаты Миссии наблюдателей от СНГ в Генеральной прокуратуре РА
Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял сегодня делегацию штаба Миссии наблюдателей от Содружества Независимых Государств, которая находится в Армении для наблюдения за процессом подготовки и проведения внеочередных выборов 20-го июня.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся способов коммуникации и взаимодействия между наблюдательной миссией и Прокуратурой РА, текущих результатов скоординированной борьбы правоохранительных органов РА с нарушениями на выборах, вопросы, относящиеся к инициативам Прокуратуры РА в этом направлении.
С точки зрения повышения уровня контроля над избирательным процессом Генеральный прокурор РА придал важность присутствию и участию миссий наблюдателей на внеочередных выборах и, в частности, группы наблюдателей от СНГ. Он добавил, что прокуратура обязуется обеспечить легитимность предстоящих выборов, соблюдение стандартов демократии и защиту права наших граждан на свободное волеизъявление и отметил активную инициативную работу, проводимую в последнее время с этой целью, представил результаты проверочных работ по сообщениям, обращениям относительно возможных нарушений на выборах до этого момента и действий, проводимых в рамках уголовных производств.
Артур Давтян предложил группе наблюдателей в случае получения информации о любых существенных уголовных правонарушениях в рамках их миссии передать ее в Прокуратуру, заверив, что рабочая группа, созданная в Генеральной прокуратуре, обеспечивает надлежащую проверку всех сообщений.
Руководитель штаба Миссии наблюдателей от СНГ Евгений Козяк отметил, что их деятельность будет охватывать всю территорию республики, для чего основная часть наблюдателей прибудет в Армению в ближайшее время. Он выразил заинтересованность наблюдательной миссии в сотрудничестве с Прокуратурой РА путем обмена информацией.
В этой связи по итогам встречи были достигнуты договоренности о продолжении общений на рабочей основе.