54 մեղադրյալ՝ 2020թ. նոյեբերին 9-ին հրադադարի հաստատման հայտարարության հրապարակմանը հաջորդած զանգվածային անկարգությունների և դրան առնչվող այլ հանցավոր դրսևորումների փաստերով քննվող քրեական գործով. ամփոփում
մայիսի 19, 2021
2020թ. նոյեմբերի 9-ին ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ ղեկավարների միջև ստորագրված Արցախյան երկրորդ պատերազմի հրադադար հաստատելու մասին հայտարարության հրապարակումից հետո ՀՀ ԱԺ, Կառավարության շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում կազմակերպվել և իրականացվել են բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ: Դրանց ժամանակ մասնակիցների կողմից հնչել են ինչպես իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին ակտիվորեն չենթարկվելու կամ անձանց նկատմամբ բռնություն կիրառելու, այնպես էլ իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020թ. նոյեմբերի 10-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, 301-րդ հոդվածով և 301.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտին:
Հիշյալ դեպքերի ժամանակ Երևան քաղաքում ՀՀ վարչապետի կեցավայր ապօրինի մուտք գործելով ուրիշի գույքի բացահայտ հափշտակության և 2 դրվագ փաստաթղթերի հափշտակության դեպքերի, ՀՀ Ազգային ժողովի կայանատեղիից կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով տրանսպորտային միջոցների առանձնապես խոշոր չափերով գույքի բացահայտ հափշտակության, մի խումբ անձանց կողմից ՀՀ կառավարական թիվ 1 շենք, ՀՀ ԱԺ շենք և այնտեղ գտնվող աշխատասենյակներ ապօրինի մուտք գործելով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի բացահայտ հափշտակություններ կատարելու, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով՝ կարևոր և պաշտոնական փաստաթղթեր հափշտակելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 176-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 1.1-ին կետերով, 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 324-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաքը դիտավորությամբ կազմակերպելու և անցկացնելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2251 հոդվածի 1-ին մասով, բռնություն գործադրելու միջոցով իշխանությունը յուրացնելու, Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով իշխանությունը զավթելու փորձ կատարելու և նշված հանցափորձը կազմակերպելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-34-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է ընդհանուր 9 քրեական գործ, որոնց նախաքննությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչներին: Դրանց շրջանակներում քննության առարկա է նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքը:
Բացի այդ, ռազմամթերք ապօրինի ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու դեպքերի առթիվ հարուցվել է 2 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որոնք ևս միացվել են վերոնշյալ գործերով վարույթին:
ընթացքում 54 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որոնցից 44-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին միջնորդություններ են ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Դրանցից 21-ը բավարարվել է, այդ թվում 3-ը՝ հետախուզվող մեղադրյալների նկատմամբ, 22-ը՝ մերժվել, 1-ը հետ է վերցվել դատախազի կողմից:
անձի վերաբերյալ մեղադրանքները փոփոխելու ու լրացնելու արդյունքում դատարան են ներկայացվել նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու կրկնակի միջնորդություններ, որոնք մերժվել են: 9 մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու կամ կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումները ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից բեկանվել են: 1 մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխվել է այլ խափանման միջոցով՝ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից: 9 մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին, իսկ  անչափահաս 1 մեղադրյալի նկատմամբ՝ ծնողի հսկողությանը հանձնելը:
Կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունները մերժելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի անհիմն դատական ակտերի դեմ բերվել է 16 վերաքննիչ բողոք, որոնցից մասնակի կամ լրիվ բավարարվել են 2-ը, 1-ի քննությունը դեռևս չի ավարտվել: ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի անհիմն որոշումների դեմ ներկայացվել է 7 վճռաբեկ բողոք, որոնցից 1-ը բավարարվել է, և ազատ արձակված մեղադրյալը կրկին կալանավորվել է:
Միասնական վարույթով քննվող քրեական գործից 23 անձի վերաբերյալ 7 քրեական գործ անջատվել է և հաստատված մեղադրական եզրակացություններով ուղարկվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Այդ գործերից մեկով 1 անձի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Բացի վերոնշյալը, նշված քրեական գործով մեղադրյալներից մեկի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննության առնելիս՝ արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելու և դրան օժանդակելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-332-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ինչպես նաև՝ նույն մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդության քննարկման արդյունքում դատավորի կողմից շահադիտական կամ անձնական այլ դրդումներով գործն ըստ էության չլուծող ակնհայտ անարդար դատական այլ ակտ` խափանման միջոցի ընտրության մասին որոշում կայացնելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 352-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է 2 քրեական գործ, որոնց նախաքննությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից նույնպես հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչներին և միացվել է վերոնշյալ մայր քրեական գործի հետ մեկ վարույթում:
Ներկայումս գործով մեղադրյալների թիվը 31-ն է, 1 մեղադրյալ մահացել է, կալանքի տակ է գտնվում 3 անձ: Նախաքննությունը շարունակվում է, դրա շրջանակներում կատարվել և կատարվում են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, մասնավորապես՝ տարբեր դատավարական կարգավիճակներով հարցաքննվել է շուրջ 300 անձ, կատարվել է շուրջ 200 զննություն, 40-ից ավելի առգրավում, բնակարանի շուրջ 70 խուզարկություն, ներկայումս ևս կատարվում են անհրաժեշտ քննչական, դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ:

54 обвиняемых по уголовному делу, расследуемому по фактам массовых беспорядков и других связанных с ними преступных проявлений после публикации объявления о прекращении огня 09.11.2020г.
май 19, 2021
После публикации заявления о прекращении огня, подписанного руководителями Республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики 9-го ноября 2020 г., были организованы и осуществлены массовые беспорядки в зданиях НС РА, Правительства РА, а также в других общественных местах. Во время беспорядков участвующие в них лица публично призывали не подчиняться законным требованиям властей или применять насилие в отношении отдельных лиц, а также захватить власть и насильственно свергнуть конституционный строй.
По факту случая в следственном департаменте СНБ РА 10.11.2020г. по ч. 1, 2  и 4 ст. 225, ст. 301 и ч. 1 ст. 301.1 УК РА было возбуждено уголовное дело, и предварительное расследование дела  было поручено следственному департаменту СНБ РА.
По фактам случаев незаконного проникновения в резиденцию премьер-министра РА в Ереване в ходе указанных случаев, хищения документов (2 эпизода), хищения имущества   в особо крупных размерах со стоянки Национального Собрания РА, совершения хищений имущества путем проникновения кабинет здания Правительства РА N 1 и здания НС РА, хищения официальных и важных документов по п. 1 и 3 ч. 2 ст. 176, п. 1 и 1.1 ч. 3 ст. 176, ч. 1 ст. 324, ч. 2 ст. 324 УК РА, по факту случая организации и проведения  акции протеста с нарушением порядка, предусмотренного законом по ч. 1 ст. 2251 УК РА, по факту случая присвоения власти путем насилия по ч. 1 ст. 34-300, ч. 1 ст. 38-34-300 УК РА было возбуждено в целом 9 уголовных дел, предварительное расследование которых заместителем Генерального прокурора РА было поручено  следователям следственного департамента СНБ РА.  В рамках этих дел также расследуется дело о насилии в отношении председателя Национального Собрания РА Арарата Мирзояна.
Кроме того, по фактам незаконного приобретения, хранения, перевозки боеприпасов было возбуждено 2 уголовных дела по ч. 1 ст. 235 УК РА.
54 лица были вовлечены в качестве обвиняемого, из которых в отношении 44 лиц в суд общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана были представлены ходатайства о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения.  Из них 21 было удовлетворено, в том числе 3 – в отношении обвиняемых, находящихся в розыске, 22 – были отклонены.
В результате изменения и дополнения обвинений в отношении лица, в суд были представлены повторные ходатайства о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении этих лиц, которые были отклонены. Решения суда первой инстанции о применении заключения под стражу в отношении 9 обвиняемых   или продлении срока заключения под стражу были отклонены Апелляционным уголовным судом РА.  В отношении 9 обвиняемых в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде, а в отношении 1 несовершеннолетнего  обвиняемого - передача под родительский контроль.
16 апелляционных протестов были поданы против необоснованных судебных актов суда первой инстанции об отклонении ходатайств о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения, из них частично или полностью были удовлетворены 2, а расследование 1 еще продолжается. 7 кассационных протестов было представлено против необоснованных решений Апелляционного уголовного суда РА, из которых 1 было удовлетворено и освобожденный обвиняемый был снова задержан.
В отношении 23 лиц 7 уголовных дел были выделены в отдельное производство и с утвержденными обвинительными заключениями были направлены в суд общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана. По 1 делу в отношении 1 лица был вынесен обвинительный приговор.
Кроме вышеизложенного, в ходе рассмотрения в суде общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана ходатайство о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении 1 обвиняемого по указанному уголовному делу, по фактам воспрепятствования осуществлению правосудия и расследования по ч. 1 ст. 332, ч. 1 ст. 38-322 УК РА, а также в результате рассмотрения ходатайства о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении обвиняемого, по факту вынесения другого несправедливого судебного акта было возбуждено 2 уголовных дела, предварительное расследование которых заместителем генерального прокурора РА было поручено следователям следственного департамента СНБ РА.
На данный момент число обвиняемых 31, 1 обвиняемый скончался, под стражей находятся 3. Предварительное расследование продолжается, в рамках расследования были осуществлены следственные и другие процессуальные действия, в частности былo допрошенo около 300 лиц, было осуществлено около 200 изучений, более 40 конфискации, более 70 обыскoв, сейчас осуществляются необходимые следственные, процессуальные и оперативно-розыскные действия.