Պաշտոնեական անփութության պատճառով պետական բաժնեմասով ընկերությունը շուրջ 1.1մլրդ դրամի վնաս է կրել. հարուցվել է քրեական գործ
մարտի 12, 2021
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 80% պետական բաժնեմասով «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերությունը 2017թ.-ի մայիսի 12-ին հայցադիմում է ներկայացրել Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան և խնդրել է անվավեր ճանաչել «N» ԲԲ ընկերության հետ 2016թ. դեկտեմբերի 5-ին կնքած «փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտերն», ինչպես նաև վերջինից բռնագանձել 1.092.593.543 ՀՀ դրամ:
Դատարանը 2018թ.-ի հուլիսի 27-ի վճռով մերժել է ընկերության պահանջը` պատճառաբանելով, որ «փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտերի» հիմք են հանդիսացել կողմերի միջև կնքված պայմանագրերը, սակայն հայցվորը դատարան չի ներկայացրել վկայակոչած պայմանագրերը և չի ապացուցել պայմանագրային հարաբերությունների մեջ գտնվելու հանգամանքը: ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2018թ.-ի հոկտեմբերի 25-ի որոշմամբ վճիռը թողել է անփոփոխ, իսկ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի բերած վճռաբեկ բողոքը 2018թ.-ի դեկտեմբերի 12-ի որոշմամբ թողել է առանց քննության:
Մինչդեռ, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված գրության և կից ներկայացված փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ թեև համագործակցության պայմանագիր և հետագայում նաև պայմանագրի ժամկետները երկարաձգելու վերաբերյալ համաձայնագրեր կնքվել են, դրանք առկա են եղել ընկերությունում, սակայն չեն ներկայացվել դատարանի գնահատմանը, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել հայցը մերժելու համար:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ վճռաբեկ բողոքն առանց քննության թողնելու հիմք է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ բողոք բերած անձը վճռաբեկ բողոքում չի նշել վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմքը և դրա հիմնավորումը, ինչպես նաև ներկայացրել է պետական տուրքի վճարումը հետաձգելու մասին միջնորդություն, սակայն չի ներկայացրել գույքային դրության վերաբերյալ ապացույցներ:
Այսինքն՝ «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք վկայակոչված քաղաքացիական գործի շրջանակներում օժտված լինելով դատարանի կողմից բաշխված բեռի ապացուցման պարտականությամբ, 2017-2018թթ. դատարան չեն ներկայացրել «փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտերի» հիմք հանդիսացող պայմանագիրը, ինչպես նաև չեն շտկել վճռաբեկ դատարանի կողմից արձանագրված թերությունները: Դրա հետևանքով պետական բաժնեմասով ընկերությունը ոչ միայն զրկվել է 1.092.593.543 ՀՀ դրամ դեբիտորական պարտքը ստանալու հնարավորությունից, այլև ծանրաբեռնվել է նաև շուրջ 56.000.000 ՀՀ դրամ պետական տուրք վճարելու պարտավորությամբ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իր պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, դրա հետևանքով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջանալու հանցավոր արարքի առերևույթ կատարման հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Из-за служебной халатности компания с государственной долей понесла убыток в размере около 1.1 млрд драмов РА. Возбуждено уголовное дело
март 12, 2021
В ходе изучения, осуществленного в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА на основании документов, полученных из Комитета по управлению государственным имуществом РА было установлено, что 12-го мая 2017г. ООО «Ереванский ювелирный завод» представило исковое заявление в суд первой инстанции общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш г. Еревана и попросило признать недействительным «акты сверки» заключенные 05.12.2016г. с ООО «N», а также взыскать сумму в размере 1.092.593.543 драмов РА.
Приговором от 27.07.2018г. суд отказал в требовании компании обосновывая, что основанием для «актов сверки» являются соглашения, заключенные с сторонами, однако истец не представил указанные соглашения. Апелляционный гражданский суд РА постановлением от 25.10.2018г. оставил приговор без изменений, а Кассационный суд РА постановлением от 12.12.2018г. оставил кассационную жалобу без рассмотрения.
Между тем, в ходе изучения документов, приложенных к письму, полученному из Комитета по управлению государственным имуществом РА, было установлено, что несмотря на то, что договор о сотрудничестве, а также соглашения о продлении сроков договора были подписаны, они были в компании, но не были переданы в суд для оценки, что послужило основанием для отклонения иска.
Кроме того, также было установлено, что основанием для не рассмотрения кассационной жалобы послужило то обстоятельство, что лицо, представившее кассационную жалобу не указал основание для принятия к производству, а также представил ходатайство о продлении уплаты госпошлины, однако не представил доказательства об имущественном положении.
То есть ответственные должностные лица ООО «Ереванский ювелирный завод» в рамках указанных гражданских дел имея обязанность доказывания, в 2017-2018гг. не представили в суд соглашение, являющееся основанием для «актов сверки», а также не исправили недостатки, зарегистрированные Кассационным судом. В результате компания с государственной долей не только лишилась возможности получить дебиторскую задолженность в размере 1.092.593.543 драмов РА, но и была обременена обязанностью уплатить госпошлину в размере около 56.000.000 драмов РА.
Учитывая то, что в ходе изучения были выявлены данные, содержащие признаки преступного деяния в результате невыполнения служебных обязанностей из-за недобросовестного или халатного отношения к службе со стороны должностного лица в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 315 УК РА.